SIEĆ NERDHEIM:

Więcej

  Fantastycznie zwierzęco – recenzja książki Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć

  Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć 1

  O ile Potworna Księga Potworów z pewnością ma za sobą rzesze fanów, ze względu na swoją zajmującą naturę, tak kompendium Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć niezaprzeczalnie bije ją na głowę z powodu dużo mniej agresywnego usposobienia. Mówiąc wprost, masz stuprocentową pewność, że podczas czytania nie odgryzie ci ręki, nogi czy innej kończyny. Warto jednak pamiętać, by w trakcie poszukiwań wymienionych w książce stworów zachować ostrożność. Być może Gumochłony są nudne i statyczne, ale Topki lubią podstawiać nogi, Hipogryfy można łatwo urazić, wkurzone Centaury wpakują ci strzałę w oko, przejażdżki na Kelpie skutkują utopieniem i pożarciem, a od Akromantuli najlepiej trzymać się z daleka.

  Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć to lektura obowiązkowa obecna w każdym porządnym niemugolskim domu. Jak inaczej czarodzieje mieliby sobie radzić z plagą gnomów w ogródku albo korniczakiem pod deskami podłogowymi? W każdym razie, pierwsze wydanie tego niezastąpionego kompendium ukazało się w Wielkiej Brytanii w 2001 roku. To kolejna z książek wydanych w Polsce przez wydawnictwo Media Rodzina, które związało się z uniwersum Harry’ego Pottera od samego początku. Niegdyś soczyście czerwona okładka przybrała nieco spokojniejsze barwy zieleni i na dobre jej to wyszło. Minimalistyczna oprawa – złotawy szkic hipogryfa na ciemnozielonym tle – prezentuje się wcale ładnie, szczególnie w twardej oprawie. Ilustracje zostały wykonane przez tą samą osobę, która zajmowała się także Baśni Barda Beedle’a, czy Quidditcha przez wieki

  , a mianowicie Olly Moss. Szkice nadają całej kompozycji charakteru godnego pełnoprawnego kompendium, choć przykrym może się zdać fakt, że niektóre z magicznych stworzeń nie doczekały się własnej ilustracji. Nie należy jednak marudzić, gdyż jakość i treść wydania prezentują się doprawdy znakomicie. Ubolewać można jedynie nad długością książki. Jak w przypadku wcześniej wspomnianych Baśni i Quidditcha, wydanie nie grzeszy grubością, co z pewnością zasmuciło większość fanów uniwersum Harry’ego Pottera.

  Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć 2

  Przechodząc do samej treści, w zasadzie nie idzie się do niczego przyczepić. Od samego początku zachowano bardzo przyjemną iluzję, jakoby autorem książki rzeczywiście był Newt Skamander. Nasz magizoolog wyjaśnia na początku swojego dzieła w przystępny sposób, czym jest magiczne zwierzę; przedstawia zagmatwaną historię powstawania podziału na magiczne istoty i zwierzęta; opowiada o przygodach wynikających ze spotkań mugoli z magicznymi stworzeniami, a także wielu innych interesujących zagadnieniach związanych ze światem czarodziejów. Nie obyło się również bez pięciostopniowej klasyfikacji zatwierdzonej przez Ministerstwo Magii – stąd wiemy, które stworzenia są niebezpieczne, które wymagają specjalistycznej wiedzy albo nadają się do udomowienia, a jakie są zwyczajnie nudne. Po tej jakże istotnej informacji przechodzimy do właściwej zawartości książki, to jest kompendium. Magiczne stworzenia zostały uporządkowane alfabetycznie, a ich opisy skonstruowane są za każdym razem wedle określonego schematu: nazwa, nazwa angielska, ocena w klasyfikacji MM, a następnie tekst właściwy, zawierający wygląd, obszar występowania oraz cechy charakterystyczne.

  Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć 3

  Książka napisana jest stylu typowym dla kompendium, lecz czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Opisy nie przeciągają się w nieskończoność, zawierając głównie najistotniejsze informacje dotyczące magicznych stworzeń. Na końcu, oprócz krótkiej notki o autorze (Newcie Skamanderze), znajdziemy także informacje o dwóch organizacjach charytatywnych – Lumos oraz Comic Relief, na konta których wpływać będą pieniądze z zakupu Fantastycznych Zwierząt, Baśni Barda Beedle’a i Quidditcha przez wieki. O obu organizacjach zdarzyło nam się już pisać w ramach recenzji dwóch z wyżej wymienionych. Przyjemnie jest wiedzieć, że karmiąc własne pasje, możemy także wesprzeć innych.

  Czegokolwiek nie mówić o objętości książki, Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć z pewnością nie zawiodą czytelników zarówno pod względem treści, jak i oprawy graficznej. Ten przyjemny dodatek do serii o Bliznowatym nie zabije was swoją ceną, a da również możliwość zgłębienia jego magicznego świata. Przy okazji dorzucimy trochę grosza na szczytny cel, co jest też nagrodą samą w sobie. W każdym razie, na waszych półkach nie może zabraknąć tej małej zielonej książeczki, bo kto to widział, by czarodziej nie był w stanie odróżnić elfa od bahanki!

  Szczegóły:

  Tytuł oryginalny: Fantastic Beasts and where to find them

  Tytuł: Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć
  Wydawnictwo: Media Rodzina
  Autor: Joanne Kathleen Rowling
  Typ: Kompendium
  Gatunek: Fantastyka
  Data premiery: 2001 rok
  Data premiery wersji polskiej:2017 rok
  Liczba stron: 151
  ISBN: 3788380082984

  NASZA OCENA
  9/10

  Podsumowanie

  Plusy:
  + śliczna oprawa graficzna i ilustracje
  + przyjemny styl
  + mnóstwo ciekawostek i odniesień do serii
  + kupując, wspieramy organizacje charytatywne
  + świetnie zrealizowana stylizacja na kompendium

  Minusy:
  – stanowczo zbyt cienka!

  Sending
  User Review
  5 (1 vote)

  komentarze

  guest
  To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  Zobacz wszystkie kometarze
  Stacja Książka
  3 lat temu

  Jestem fanką świata Harrego Pottera, już od dłuższego czasu czaję się na ten tytuł. Twoja recenzja mnie zachęciła i wreszcie kupię Fantastyczne Zwierzęta.

  Julia „Angi” Świerczyńska
  Julia „Angi” Świerczyńska
  Z wykształcenia filolog, z fachu SEM, a prywatnie pingwin z chrapką na władzę nad światem. Chciałam zostać tłumaczem, ale po drodze urodziło się milion innych pomysłów i wyszło jak wyszło. Spektrum moich zainteresowań zdaje się nie mieć końca. Uwielbiam pisać opowiadania i poezję, czytać, grać w gry komputerowe. Fascynuje mnie mitologia, szeroko rozumiana metafizyka, sny i inne zjawiska niewytłumaczalne. Muzyki słucham dobrej; moja ścieżka dźwiękowa jest bardzo zróżnicowana i często skaczę z jednej melodycznej skrajności w drugą. Podobnie w życiu. Jestem albo paskudną, złośliwą bestią, albo uchylę nieba, lecz to zależy od humoru, temperatury, ciśnienia, nagromadzenia poszczególnych zjawisk atmosferycznych i meteorologicznych. W skrócie, nigdy nie wiesz, czy dostaniesz kwiatka, czy może kwiatkiem.

  1
  0
  Podziel się swoją opiniąx
  ()
  x