Więcej

  Fantastycznie zwierzęco – recenzja książki Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć

  Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć 1

  O ile Potworna Księga Potworów z pewnością ma za sobą rzesze fanów, ze względu na swoją zajmującą naturę, tak kompendium Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć niezaprzeczalnie bije ją na głowę z powodu dużo mniej agresywnego usposobienia. Mówiąc wprost, masz stuprocentową pewność, że podczas czytania nie odgryzie ci ręki, nogi czy innej kończyny. Warto jednak pamiętać, by w trakcie poszukiwań wymienionych w książce stworów zachować ostrożność. Być może Gumochłony są nudne i statyczne, ale Topki lubią podstawiać nogi, Hipogryfy można łatwo urazić, wkurzone Centaury wpakują ci strzałę w oko, przejażdżki na Kelpie skutkują utopieniem i pożarciem, a od Akromantuli najlepiej trzymać się z daleka.

  Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć to lektura obowiązkowa obecna w każdym porządnym niemugolskim domu. Jak inaczej czarodzieje mieliby sobie radzić z plagą gnomów w ogródku albo korniczakiem pod deskami podłogowymi? W każdym razie, pierwsze wydanie tego niezastąpionego kompendium ukazało się w Wielkiej Brytanii w 2001 roku. To kolejna z książek wydanych w Polsce przez wydawnictwo Media Rodzina, które związało się z uniwersum Harry’ego Pottera od samego początku. Niegdyś soczyście czerwona okładka przybrała nieco spokojniejsze barwy zieleni i na dobre jej to wyszło. Minimalistyczna oprawa – złotawy szkic hipogryfa na ciemnozielonym tle – prezentuje się wcale ładnie, szczególnie w twardej oprawie. Ilustracje zostały wykonane przez tą samą osobę, która zajmowała się także Baśni Barda Beedle’a, czy Quidditcha przez wieki

  , a mianowicie Olly Moss. Szkice nadają całej kompozycji charakteru godnego pełnoprawnego kompendium, choć przykrym może się zdać fakt, że niektóre z magicznych stworzeń nie doczekały się własnej ilustracji. Nie należy jednak marudzić, gdyż jakość i treść wydania prezentują się doprawdy znakomicie. Ubolewać można jedynie nad długością książki. Jak w przypadku wcześniej wspomnianych Baśni i Quidditcha, wydanie nie grzeszy grubością, co z pewnością zasmuciło większość fanów uniwersum Harry’ego Pottera.

  Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć 2

  Przechodząc do samej treści, w zasadzie nie idzie się do niczego przyczepić. Od samego początku zachowano bardzo przyjemną iluzję, jakoby autorem książki rzeczywiście był Newt Skamander. Nasz magizoolog wyjaśnia na początku swojego dzieła w przystępny sposób, czym jest magiczne zwierzę; przedstawia zagmatwaną historię powstawania podziału na magiczne istoty i zwierzęta; opowiada o przygodach wynikających ze spotkań mugoli z magicznymi stworzeniami, a także wielu innych interesujących zagadnieniach związanych ze światem czarodziejów. Nie obyło się również bez pięciostopniowej klasyfikacji zatwierdzonej przez Ministerstwo Magii – stąd wiemy, które stworzenia są niebezpieczne, które wymagają specjalistycznej wiedzy albo nadają się do udomowienia, a jakie są zwyczajnie nudne. Po tej jakże istotnej informacji przechodzimy do właściwej zawartości książki, to jest kompendium. Magiczne stworzenia zostały uporządkowane alfabetycznie, a ich opisy skonstruowane są za każdym razem wedle określonego schematu: nazwa, nazwa angielska, ocena w klasyfikacji MM, a następnie tekst właściwy, zawierający wygląd, obszar występowania oraz cechy charakterystyczne.

  Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć 3

  Książka napisana jest stylu typowym dla kompendium, lecz czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Opisy nie przeciągają się w nieskończoność, zawierając głównie najistotniejsze informacje dotyczące magicznych stworzeń. Na końcu, oprócz krótkiej notki o autorze (Newcie Skamanderze), znajdziemy także informacje o dwóch organizacjach charytatywnych – Lumos oraz Comic Relief, na konta których wpływać będą pieniądze z zakupu Fantastycznych Zwierząt, Baśni Barda Beedle’a i Quidditcha przez wieki. O obu organizacjach zdarzyło nam się już pisać w ramach recenzji dwóch z wyżej wymienionych. Przyjemnie jest wiedzieć, że karmiąc własne pasje, możemy także wesprzeć innych.

  Czegokolwiek nie mówić o objętości książki, Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć z pewnością nie zawiodą czytelników zarówno pod względem treści, jak i oprawy graficznej. Ten przyjemny dodatek do serii o Bliznowatym nie zabije was swoją ceną, a da również możliwość zgłębienia jego magicznego świata. Przy okazji dorzucimy trochę grosza na szczytny cel, co jest też nagrodą samą w sobie. W każdym razie, na waszych półkach nie może zabraknąć tej małej zielonej książeczki, bo kto to widział, by czarodziej nie był w stanie odróżnić elfa od bahanki!

  Szczegóły:

  Tytuł oryginalny: Fantastic Beasts and where to find them

  Tytuł: Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć
  Wydawnictwo: Media Rodzina
  Autor: Joanne Kathleen Rowling
  Typ: Kompendium
  Gatunek: Fantastyka
  Data premiery: 2001 rok
  Data premiery wersji polskiej:2017 rok
  Liczba stron: 151
  ISBN: 3788380082984

  NASZA OCENA
  9/10

  Podsumowanie

  Plusy:
  + śliczna oprawa graficzna i ilustracje
  + przyjemny styl
  + mnóstwo ciekawostek i odniesień do serii
  + kupując, wspieramy organizacje charytatywne
  + świetnie zrealizowana stylizacja na kompendium

  Minusy:
  – stanowczo zbyt cienka!

  Sending
  User Review
  5 (1 vote)

  1 KOMENTARZ

  1
  Dodaj komentarz

  avatar
  2 Comment threads
  0 Thread replies
  0 Followers
   
  Most reacted comment
  Hottest comment thread
  1 Comment authors
  AvatarStacja Książka Recent comment authors
  najnowszy najstarszy oceniany
  Stacja Książka
  Gość

  Jestem fanką świata Harrego Pottera, już od dłuższego czasu czaję się na ten tytuł. Twoja recenzja mnie zachęciła i wreszcie kupię Fantastyczne Zwierzęta.

  Julia „Angi” Świerczyńska
  Julia „Angi” Świerczyńska
  Z wykształcenia filolog, z fachu SEM, a prywatnie pingwin z chrapką na władzę nad światem. Chciałam zostać tłumaczem, ale po drodze urodziło się milion innych pomysłów i wyszło jak wyszło. Spektrum moich zainteresowań zdaje się nie mieć końca. Uwielbiam pisać opowiadania i poezję, czytać, grać w gry komputerowe. Fascynuje mnie mitologia, szeroko rozumiana metafizyka, sny i inne zjawiska niewytłumaczalne. Muzyki słucham dobrej; moja ścieżka dźwiękowa jest bardzo zróżnicowana i często skaczę z jednej melodycznej skrajności w drugą. Podobnie w życiu. Jestem albo paskudną, złośliwą bestią, albo uchylę nieba, lecz to zależy od humoru, temperatury, ciśnienia, nagromadzenia poszczególnych zjawisk atmosferycznych i meteorologicznych. W skrócie, nigdy nie wiesz, czy dostaniesz kwiatka, czy może kwiatkiem.