SIEĆ NERDHEIM:

Równanie, które zna każdy uczeń. Recenzja komiksu dla dzieci Einstein. Przeskok kwantowy

KorektaJustin
Jedną z teorii, nad którymi pracował Einstein, była teoria czasu.
Jedną z teorii, nad którymi pracował Einstein, była teoria czasu.

Komiksowa seria Najwybitniejsi Naukowcy hiszpańskiego rysownika Jordiego Bayarri to świetna przygoda dla małych czytelników, chcących poszerzać swoje zainteresowania w wielu kierunkach. Była już filozofia (Arystoteles), biologia (Karol Darwin) oraz chemia (Maria Skłodowska-Curie). Tym razem wraz z młodym czytelnikiem zgłębimy tajniki fizyki, a towarzyszyć nam będzie Albert Einstein.

Genialny niemiecki naukowiec urodził się w 1879 roku w Ulm. Pierwszy raz zetknął się z nauką, gdy w wieku pięciu lat ojciec obdarował go kompasem – budowa i zasada działania tego urządzenia bardzo go zafascynowały. Mimo tego, że jego rodzice byli Żydami, chłopiec został zapisany do katolickiej szkoły, gdzie stał się jednym z najlepszych uczniów. Stopniowo rozwijał swoje zainteresowania, szczególnie w dziedzinie fizyki – najbardziej fascynowało go światło i jego struktura. Po studiach wraz z żoną, Milevą Maric, znakomitą matematyczką, rozpoczął pracę nad swoją teorią względności. To właśnie Mileva sprawdzała wszystkie jego równania i poprawność obliczeń, ponieważ Einstein nigdy nie był najlepszy z matematyki. Stopniowo sława znakomitego fizyka objęła cały świat, a sam naukowiec w 1921 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w tej dziedzinie nauki.

Einsteina nawet współczesne mu wielkie umysły nie zawsze rozumiały.
Einsteina nawet współczesne mu wielkie umysły nie zawsze rozumiały.

Czwarty komiks serii w niczym nie odbiega od swoich poprzedników. Fabuła rozpoczyna się w chwili, gdy Albert Einstein przychodzi na świat. Stopniowo poznajemy kolejne etapy rozwoju jego zainteresowań i poszczególne fazy jego badań nad teorią względności, światłem czy czasem. Oczywiście, z racji tego, że jest to komiks dla młodszych czytelników, wszystkie te zagadnienia są, można by rzec, ledwo liźnięte – autor nie wdaje się tutaj w szczegóły, nie tłumaczy drobiazgowo każdego problemu. Gdyby tak było, to całość z pewnością nie liczyłaby 48 stron, a minimum 480. Za to tym razem autorzy pokusili się o oznaczenie kilku przeskoków czasowych, co znacznie ułatwiło orientację w chronologii i stanowczo wyszło całej historii na plus.

Posłowie napisane zostało przez doktora Tomasza Rożka, twórcy kanału Nauka To Lubię.
Posłowie napisane zostało przez doktora Tomasza Rożka, twórcy kanału Nauka To Lubię.

To, co jest sporą zaletą tej części, to problemy historyczne i społeczne, które porusza. Komiks nie jest bezkrytycznym hołdem dla Einsteina i jego geniuszu, ale przedstawia naukowca jako człowieka z krwi i kości, który popełnia błędy jak każdy z nas. Autorzy nie bali się i nie uciekali przed wzmiankami o Hitlerze, nazistach i ich antysemityzmie. Wspominają przy tym, że to właśnie dlatego Einstein musiał uciekać z ojczyzny, gdzie był prześladowany z powodu swojego pochodzenia. Dodają również fakt, że mimo swojego geniuszu, Albert nigdy nie był idealny – miał problemy w małżeństwie, w efekcie czego żona go zostawiła, przy czym to dzięki Mili wszystkie jego równania były poprawne. Gdy odeszła, miał poważne trudności z przeprowadzeniem bezbłędnych obliczeń. Poruszają również kwestię tego, że teoria względności Einsteina była przez długi czas niezrozumiała dla jemu współczesnych. Nawet Nagrodę Nobla Albert otrzymał nie za swoje największe dokonanie, a za badania nad efektem fotoelektrycznym. W posłowiu natomiast dowiadujemy się, że dopiero pomiary dokonane w kosmosie ostatecznie udowodniły to, co Einstein twierdził już na początku XX wieku.

W komiksie znajdziemy również krótkie biogramy postaci, które pojawiają się na jego kartach.
W komiksie znajdziemy również krótkie biogramy postaci, które pojawiają się na jego kartach.

Einstein. Przeskok kwantowy to bardzo dobry komiks. Jasne, przejrzyste kadry i wyraźna kreska z całą pewnością zachęcą młodszych fanów wiedzy do lektury. Poruszana tematyka nie jest łatwa i prosta, ale książeczka stanowi świetną propozycję, by samemu pogłębiać swoje zainteresowanie fizyką i przybliżyć sobie postać genialnego naukowca, który jak żaden inny przeniknął do popkultury wraz ze swym ikonicznym równaniem: E=mc2.

SZCZEGÓŁY
Tytuł polski: Einstein. Przeskok kwantowy
Tytuł oryginalny: Einstein: el salto cuántico
Wydawnictwo: Egmont
Autor: Jordi Bayarri
Tłumaczenie: Agata Ostrowska
Typ: komiks dla dzieci
Data premiery: 14.07.2021
Liczba stron: 48
ISBN: 9788328160248
spot_img

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Komiksowa seria Najwybitniejsi Naukowcy hiszpańskiego rysownika Jordiego Bayarri to świetna przygoda dla małych czytelników, chcących poszerzać swoje zainteresowania w wielu kierunkach. Była już filozofia (Arystoteles), biologia (Karol Darwin) oraz chemia (Maria Skłodowska-Curie). Tym razem wraz z młodym czytelnikiem zgłębimy tajniki fizyki, a towarzyszyć nam...Równanie, które zna każdy uczeń. Recenzja komiksu dla dzieci Einstein. Przeskok kwantowy
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki