SIEĆ NERDHEIM:

Tajemnica sukcesu Napoleona. Retrorecenzja filmu Napoleon Wybuchowiec

Plakat filmu. (źródło: imdb.com)
Plakat filmu. (źródło: imdb.com)

Jeśli lubicie komedie o nastolatkach przechodzących trudne chwile z racji swojego niedopasowania do reszty rówieśników, to jest duża szansa, że ten film Wam się spodoba. Czeka Was półtorej godziny zabawnych skeczy opowiadających o przygodach ekscentrycznego Napoleona, jego brata, Kipa, wujka Rico oraz nieśmiałego Pedra i zakompleksionej Deb. Przy okazji poznacie film, który stał się swego rodzaju legendą kina, a tajemnica jego sukcesu po dziś dzień nie została w pełni odkryta.

Film opowiada o kilku miesiącach z życia tytułowego bohatera, jego rodziny oraz przyjaciół. Każdy z nich ma własne problemy i marzenia, dla których można jednak znaleźć wspólny mianownik w postaci klasycznej pogoni za szczęściem i miłością. Napoleon i Pedro szukają dziewczyn, które zgodziłyby się pójść z nimi na bal. Kip usiłuje znaleźć partnerkę przez Internet. Wujek Rico to cwany domokrążca, nieustannie żyjący niespełnionymi ambicjami z przeszłości. A Deb jest utalentowaną i pracowitą dziewczyną z ogromnymi kompleksami i brakiem wiary w siebie. I choć na pierwszy rzut oka wszyscy oni wpisują się w dobrze znane schematy postaci, to dzięki karykaturalności, z jaką zostali przedstawieni, nadal mają szansę nas rozbawić.

Kip czekający na swą wybrankę. (źródło: imdb.com)
Kip czekający na swą wybrankę. (źródło: imdb.com)

Choć Napoleon Wybuchowiec nie jest tak popularny w Polsce – a przynajmniej takie odnoszę wrażenie – to w USA uchodzi za swego rodzaju klasyk za sprawą tajemnicy, jaką jest owiany. Do dziś kinomaniacy starają się odpowiedzieć na pytanie, jak film z budżetem wynoszącym 400 tysięcy amerykańskich dolarów zdołał zarobić grubo ponad 40 milionów! I to w dodatku z tak dziwacznie skonstruowaną fabułą!

Napoleon Wybuchowiec to zbiór krótkich scenek humorystycznych tworzących spójną całość, które jednak z powodzeniem mogłyby być oglądane osobno. Ten ciekawy zabieg, wprowadzający pewien powiew świeżości i niewątpliwie wyróżniający film na tle innych produkcji, zdecydowanie mógł przyczynić się do jego ogromnego sukcesu, choć badacze kina wskazują na jeszcze coś innego.

To ten „małomiasteczkowy styl”, o którym śpiewa Dawid Podsiadło, w oczach wielu z nich miał być głównym składnikiem przepisu na sukces Napoleona. Konkursy wiedzy rolniczej, sklepy z niemodną, używaną odzieżą, lokalne biznesy, niska zabudowa, a wokół niej bezkresne pola oraz niekończące się piaszczyste drogi. Odwzorowana w filmie rzeczywistość wielu Amerykanów (i nie tylko) sprawiła, że widzowie mogli lepiej utożsamić się z bohaterami, dzięki czemu znacząco wzrosła ich sympatia do tej produkcji.

Kadr z filmu. (źródło: imdb.com)]
Kadr z filmu. (źródło: imdb.com)

Jednak moim zdaniem dużo ważniejsza jest tu postać głównego bohatera. Napoleon to nie żaden kolejny lekko odstający od rówieśników nastolatek, jakich pełno w młodzieżowych filmach. To ekscentryk do kwadratu! (Wystarczy powiedzieć, że potrafi odróżnić mleko od wybielacza. Już po jednym łyku…) W dodatku ma bardzo wybujałą wyobraźnię, a jednocześnie jakąś niewytłumaczalną charyzmę, która sprawia, że chce się z nim kolegować. Dlatego myślę, że jego historia odniosłaby równie duży sukces bez względu na miejsce osadzenia fabuły.

Wujek Rico potrzebował zdjęcia do dokumentu. Jak sam podkreślił, to miała być legitna fotka…
Wujek Rico potrzebował zdjęcia do dokumentu. Jak sam podkreślił, to miała być legitna fotka…

Od strony technicznej filmu nie mam się do czego przyczepić. Wręcz przeciwnie. Scenografowie i charakteryzatorzy wykonali kawał dobrej roboty. Wnętrza są żywe i naturalne, a stroje oraz fryzury dopasowane do charakteru postaci. Praca kamery też zasługuje na uznanie. Nie ma zbyt długich ani niepotrzebnych ujęć, a odpowiednie kadrowanie często wzmacnia efekt humorystyczny.

A jednak dziś film nie śmieszy mnie już tak, jak kilka lat temu. Być może to dlatego, że oglądam go chyba po raz piąty i niektóre dialogi znam praktycznie na pamięć. Poza tym nie mogę oprzeć się wrażeniu, że produkcja mimo wszystko skierowana jest do nieco młodszych widzów – takich mniej więcej w wieku Napoleona. Niektóre sytuacje są dla mnie po prostu zbyt przewidywalne, by mogły wywołać wybuch śmiechu.

Przyjrzyjcie się skoczni. Domyślacie się już, co się zaraz wydarzy? 😉
Przyjrzyjcie się skoczni. Domyślacie się już, co się zaraz wydarzy? 😉

Ponadto warto nadmienić, że humor tej produkcji należy do tych bardziej groteskowych, co nie każdemu może przypaść do gustu, choć ja osobiście bardzo go lubię. Biorąc pod uwagę to oraz przewidywalność wielu skeczy, film w moim odczuciu niestety nie jest strzałem w dziesiątkę. Niemniej jednak oceniam go bardzo pozytywnie.

SZCZEGÓŁY
Tytuł polski: Napoleon Wybuchowiec
Tytuł oryginalny: Napoleon Dynamite
Wydawca: Fox Searchlight Pictures
Producent: Fox Searchlight Pictures, Paramount Pictures, MTV Films, Access Films, Napolean Pictures
Reżyseria: Jared Hess
Scenariusz: Jared Hess, Jerusha Hess
Gdzie obejrzeć: DVD
Gatunek: komedia
Data premiery: 12.05.2005 (Polska)
Obsada: Jon Heder, Jon Gries, Aaron Ruell, Efren Ramirez, Diedrich Bader, Tina Majorino, Haylie Duff, Trevor Snarr, Shondrella Avery i inni

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Jeśli lubicie komedie o nastolatkach przechodzących trudne chwile z racji swojego niedopasowania do reszty rówieśników, to jest duża szansa, że ten film Wam się spodoba. Czeka Was półtorej godziny zabawnych skeczy opowiadających o przygodach ekscentrycznego Napoleona, jego brata, Kipa, wujka Rico oraz nieśmiałego Pedra...Tajemnica sukcesu Napoleona. Retrorecenzja filmu Napoleon Wybuchowiec
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki