SIEĆ NERDHEIM:

Czerwono mi. Recenzja komiksu Superman Action Comics: Niewidzialna mafia. Tom 1

KorektaLilavati
Superman Action Comics: Niewidzialna mafia. Tom 1 - okładka komiksu
Superman Action Comics: Niewidzialna mafia. Tom 1 – okładka komiksu

Ostatni raz superbohaterski komiks miałem w rękach 10 lat temu. Od tamtego czasu poświęciłem się pasji do gier komputerowych i niestety nie jestem na bieżąco z żadną serią. Postanowiłem jednak spróbować swoich sił w tej recenzji, patrząc na tego ikonicznego bohatera z punktu widzenia laika.

Superman jest jednym z moich ulubionych superbohaterów. Nie chodzi oczywiście o to, że jest najpotężniejszy, ma laser w oczach czy ponaddźwiękową prędkość. Przede wszystkim liczy się to, co Kal-El sobą reprezentuje, jakie ma podejście do świata i jaką niezawodną mądrość stara się nam przekazać. Kosmita, który ponad wszystko chce być człowiekiem i prowadzić normalne życie.

Superman Action Comics: Niewidzialna mafia. Tom 1 – przykładowa strona komiksu
Superman Action Comics: Niewidzialna mafia. Tom 1 – przykładowa strona komiksu

W gruncie rzeczy jest to temat, który podejmuje omawiany dziś przeze mnie komiks. Już na samym początku dowiadujemy się, że rodzina Supka wyruszyła w podróż i słuch po niej zaginął. Oglądamy więc rozterki głównego bohatera i jego próbę radzenia sobie w sytuacji, której nie może załatwić mocami. Wypada to całkiem nieźle i daje konkretne podwaliny pod grzebanie w psychologii naszego kosmity.

Na drugim planie natomiast pojawia się intryga, której główną osią jest tytułowa mafia. Jej niewidzialność polega na tym, że członkowie ukrywają się w ołowianej beczce i nie wymawiają kluczowych słów, które Superman mógłby usłyszeć. Ich plan jest początkowo enigmatyczny, skupiają się na odciąganiu uwagi Supka, by w spokoju robić niecne interesy.

Superman Action Comics: Niewidzialna mafia. Tom 1 – przykładowa strona komiksu
Superman Action Comics: Niewidzialna mafia. Tom 1 – przykładowa strona komiksu

Przedstawiony zostaje nam przy okazji nowy antagonista tej serii, czyli Red Cloud. Nie zgadniecie, jest to wielka czerwona chmura, ale z osobowością. Wiele się o samej postaci nie dowiadujemy, a szkoda, bo jej ludzka forma ewidentnie potrzebuje więcej czasu, by zadomowić się w tym świecie. Wszystko wskazuje na to, że będzie to niespotykane wcześniej wyzwanie dla Supermana, ale na to musimy jeszcze poczekać.

Fabułą więc się raczej znudziłem. Nie dlatego, że oczekiwałem po pierwszym tomie nie wiadomo jakiej akcji. Liczba nagromadzonych wątków, postaci i nawiązań do aktualnego statusu quo stworzyła miszmasz, który trudno mi było przetrawić. Traci na tym najbardziej bohater, bo to wątek Clarka, a nie Supermana, jest ciekawy. Nawet tytułowa mafia pomimo początkowej tajemnicy szybko staje się dla nas „widzialna”, a przez to mniej interesująca. To właśnie to zmaganie się z własnymi emocjami i trudnościami tak bardzo buduje ten tom.

Superman Action Comics: Niewidzialna mafia. Tom 1 – przykładowa strona komiksu
Superman Action Comics: Niewidzialna mafia. Tom 1 – przykładowa strona komiksu

Nad rysunkami pracowali Patrick Gleason (Superman z Odrodzenia DC), Ryan Sook, Yanick Paquette i Wade von Grawbadger. Stworzyli coś, co świetnie oddaje ducha nowoczesnych komiksów, a jednocześnie składa hołd oryginalnym dziełom z Supermanem. Czyta się to naprawdę dobrze, niezależnie od tego, czy to nudny dzień w Daily Planet, czy może pojedynek ze zbirami. Tylko ten wygląd Clarka mi zgrzyta, bo bohater wydaje się podobnie słaby jak w adaptacji Snydera (fakt, czasem jest przygarbiony, ale poza tym Sup i Clark wyglądają identycznie).

Mega cieszę się z tego krótkiego epizodu czytania komiksów. Mimo że omawiany przeze mnie tytuł nie jest najwyższych lotów, to widać naprawdę ciekawą koncepcję, o ile scenarzysta skupi się przede wszystkim na psychice Supermana i jego bardziej ludzkiej stronie. Pozostałe wątki jak na razie nieciekawe (z problemami finansowymi Daily Planet na czele), ale wierzę, że warto sprawdzić.

Kącik muzyczny
SZCZEGÓŁY:
Tytuł: Superman. Action Comics tom 1: Niewidzialna mafia
Seria: Uniwersum DC
Wydawnictwo: Egmont Polska
Autorzy: Brian Michael Bendis, Ryan Sook, Patrick Gleason, Yanic Paquette
Typ: komiks superbohaterski
Data premiery: 23 październik 2019
Liczba stron: 156

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Szymon "Naboki" Junde
Szymon "Naboki" Junde
Z wielką mocą łączy się wielka odpowiedzialność. Moją jest akurat tworzenie gier. Poza tym uwielbiam o nich pisać, czytać i zbierać wszystkie znajdźki. Stały bywalec łódzkich game jamów i portów gier. Jak kończy się prąd w ścianie, to wyciągam planszówki. Gdybym nie studiował informatyki to pewnie poświęciłbym się miłości do filmów. Zapytany o ulubiony serial, odpowiadam, że obejrzałbym jeszcze raz wszystkie sezony Bojack Horsman. Do zainteresowań dopisuję czasem gotowanie i niezobowiązujący wypad na żagle. Moim duchowym zwierzęciem jest dostojna świnka.
<p><strong>Plusy:</strong><br/> + spojrzenie na Supermana od bardziej ludzkiej strony<br/> + wątek rodziny Supka<br/> + świetnie wykonane ilustracje</p> <p><strong>Minusy:</strong><br/> - bezbarwny przeciwnik<br/> - dużo wątków pobocznych na raz<br/> - wątek główny nie zachęca na kolejne tomy</p>Czerwono mi. Recenzja komiksu Superman Action Comics: Niewidzialna mafia. Tom 1
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki