SIEĆ NERDHEIM:

Kolekcji ci u nas dostatek – o wydawanych w Polsce kolekcjach komiksowych

Aktualnie w Polsce na rynku komiksowym panuje dobrobyt, który jeszcze kilka lat temu nie śnił się największym optymistom. Prężnie działa wiele wydawnictw i każdego miesiąca na półkach księgarni ukazują się nowe tytuły, których zakupienie może opustoszyć nawet najbardziej zasobne portfele. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, jednak jest to temat na osoby artykuł. W niniejszym tekście chciałbym przybliżyć Wam element przyczyniający się do prawdziwego komiksowego zalewu, czyli różnorakie kolekcje, których obecnie mamy na rynku aż pięć.

Czym są wspomniane kolekcje? To różnego rodzaju przedmioty (zapalniczki, figurki, monety), elementy modelarskie do samodzielnego złożenia czy dzieła popkultury jak muzyka, filmy lub właśnie komiksy. W przypadku komiksów to zazwyczaj tematyczne, cyklicznie wydawane tomy w określonym odstępie czasu – najczęściej dwóch tygodni. Polskie edycje są wzorowane na tych wydawanych w innych krajach, jednak różnią się np.: kolejnością wydawania poszczególnych tomów czy dodatkami, jakie w nich znajdziemy. Kolekcje podczas ich premiery można zamówić w formie comiesięcznej prenumeraty. Cechą charakterystyczną dla tego typu komiksów jest to, że ułożone w ciągu poszczególne tomy tworzą tematyczną panoramę, zawierającą często grafikę bądź nazwę zbioru. Każda z kolekcji ma z góry założoną liczbę tomów, które zostaną wydane, jednak zdarzały się już przedłużenia bądź wcześniejsze anulowania tego typu zestawów. Popularną praktyką przed pełnoprawnym startem premiery danej kolekcji jest uruchomienie wersji testowej i sprawdzenie, jak przyjmie się ona na rynku. Cechą wspólną dla kolekcji komiksowych jest również niska, atrakcyjna cena pierwszych dwóch tomów. Ma to oczywiście zachęcić do rozpoczęcia kolekcji, kolejne tomy mają już zazwyczaj stałą, regularną cenę.

Niestety, kolekcje komiksowe ze względu na swoją specyfikę mają wiele wad i mankamentów, które należy mieć na uwadze podczas podejmowania decyzji o jej zbieraniu. Najczęściej wymieniane wady i zalety kolekcji komiksowych to:

plusyZALETY:

+ Dobry starter dla osób chcących zacząć przygodę z komiksami. Kolekcje zawierają przekrój różnych historii oraz często szereg materiałów dodatkowych. Zależnie od tematyki kolekcja może stanowić solidny przekrój wiedzy o ulubionej marce.

+ Stosunkowo przystępna cena. Zazwyczaj cena pojedynczego tomu w twardej oprawie to około 40 złotych, co przy objętości około 200 stron wzwyż jest ceną całkiem atrakcyjną. Zazwyczaj każdy tom zawiera też materiały dodatkowe jak przedmowy, historie bohaterów, ich biografie czy galerie okładek i szkice.

+ Na swój sposób – status kolekcjonerski. Poszczególne tomy danej kolekcji ze względu na cykl wydawniczy dostępne są stosunkowo krótko. Z czasem, jak pokazuje przypadek WKKM wiele trudnodostępnych tomów staje się łakomym kąskiem kolekcjonerskim osiągającym cenę znacznie przekraczającą okładkową.

+ Ładna prezentacja. Kiedy kolekcja dobije już do kilkudziesięciu tomów, całość, ze względu na panoramę, prezentuje się na półce dość imponująco.

minusyWADY:

– Jednak z drugiej strony kolekcje są bardzo nierówne i, poza klasycznymi, kultowymi historiami, zawierają wiele zapychaczy, które nie są szczególnie atrakcyjne. Remedium na taką sytuację jest wybiórcze kupowanie lepszych tomów, jednak wtedy stajemy się niewolnikami wybrakowanej panoramy. Jest sposób również i na tę przypadłość. Kreatywni czytelnicy komiksów na własną rękę tworzą lub zlecają wykonanie specjalnych obwolut na tomy tak, aby grzbiet tomu ładnie prezentował na półce tytuł, a nie fragment panoramy. Jest to jednak dodatkowe działanie i koszt, a dla estetów i purystów tylko półśrodek.

– Brak wyboru dotyczącego poszczególnych tytułów. Każdy prenumerator kolekcji musi liczyć się z tym, że nie ma wpływu na wybór ukazujących się tytułów, a te mogą być gorsze lub mniej atrakcyjne (patrz punkt wyżej). Oznacza to także możliwość zdublowania danego tytułu, który możemy posiadać już z innego wydawnictwa. Pół biedy, kiedy dubel jest ponowieniem jednego z tytułów wydanych w latach 90. i dostępnych tylko z drugiej ręki. Gorzej, gdy powtarza się pozycja nowa, wydawana aktualnie przez inną oficynę. Zarzuty często dotyczą także wydawania fragmentów (głównie początków) dłuższych historii i pozostawienie czytelnika bez możliwości jej dalszego poznania.

– Możliwość anulowania kolekcji. To kolejny mankament, z którym trzeba się liczyć. Wydawca może w każdej chwili zrezygnować z kontynuacji wydawania danej kolekcji, pozostawiając czytelników z poczuciem rozgoryczenia i braku satysfakcji.

Tak jak wspomniałem powyżej, w dniu publikacji tego tekstu mamy dostępnych aż pięć kolekcji komiksowych. Są to:

Wielka Kolekcja Komiksów Marvela

Wielka Kolekcja Komiksów Marvela

Największa i najdłużej wydawana z obecnych na rynku kolekcja. Docelowo poszczególne tomy mają zawierać najlepsze historie Domu Pomysłów, zarówno długie runy (podzielone na części), jak i kultowe miniserie. W ramach kolekcji wydawane są historie z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku oraz współczesne.
Wydawnictwo: Hachette
Cena pojedynczego tomu: 39,99 zł
Przewidziana ilość numerów: przedłużona do 150
Najciekawsze dotychczas wydane historie: Wolverine: Geneza, The Incredible Hulk: Planeta Hulka, Spider-Man: Ostatnie Łowy Kravena, Mavel Zombies i wiele innych.

Kolekcja Superbohaterowie Marvela

Kolekcja Superbohaterowie Marvela

Ta kolekcja, w przeciwieństwie do WKKM, skupia się na przygodach poszczególnych bohaterów i podzielona została według szablonu jeden bohater (lub drużyna bohaterów) – jeden tom. Najczęściej pojedynczy tom zawiera pierwsze pojawienie się tytułowej postaci na kartach komiksu oraz wybraną miniserię.
Wydawnictwo: Hachette
Cena pojedynczego tomu: 39,99 zł
Przewidziana ilość numerów: 60
Najciekawsze dotychczas wydane historie: Avengers, Daredevil, X-Men, Punisher.

Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics

Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics

Kolekcja zbierająca najlepsze historie z obozu DC, ukazująca przygody takich postaci jak Batman, Superman, Catwoman, Wonder Woman czy drużyny Ligii Sprawiedliwości. Najczęściej poszczególne tomy uzupełnione są pojedynczymi zeszytami ze srebrnej czy złotej ery komiksu.
Wydawnictwo: Eaglemoss
Cena pojedynczego tomu: 41,99 zł
Przewidziana ilość numerów: 60
Najciekawsze dotychczas wydane historie: Batman: Batman i Syn, Green Arrow: Kołczan, Batman: Długie Halloween, Robin: Rok pierwszy i wiele innych.

Kolekcja Komiksów Star Wars

Kolekcja Komiksów Star Wars

Nowa na naszym rynku kolekcja przedstawiająca komiksowe historie z potężnego uniwersum Gwiezdnych Wojen. Domyślnie cała kolekcja ma zawierać różne historie wydawane na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wciąż można zapisać się na prenumeratę, jest to jedyna ze wszystkich kolekcji oferująca tzw. prenumeratę premium. Start kolekcji poprzedzony był jej testową wersją.
Wydawnictwo: De Agostini
Cena pojedynczego tomu: 36,99 zł
Przewidziana ilość numerów: 70
Najciekawsze dotychczas wydane historie: kolekcja dopiero startuje

Kolekcja Komiksów Conan Barbarzyńca

Kolekcja Komiksów Conan Barbarzyńca

Podobnie jak kolekcja przedstawiona powyżej, nowość na rynku poprzedzona wersją testową. Kultowe już komiksowe przygody Cymeryjskiego Barbarzyńcy stworzonego przez Roberta E. Howarda. Domyślnie kolekcja ma zawierać czarno-białe opowieści z serii Savage Sword of Conan, które są prawdziwą gratką dla fanów magii i miecza.
Wydawnictwo: Hachette
Cena pojedynczego tomu: 39,99 zł
Przewidziana ilość numerów: 75
Najciekawsze dotychczas wydane historie: kolekcja dopiero startuje

Ponadto nieustannie spekuluje się i mówi o wydaniu w Polsce innych kolekcji. Wśród plotek najczęściej pojawiają się takie tytuły jak Transformers czy X-Men oraz te, które już ukazały się za granicą, np.: Avengers czy AD2000. Jak Wy zapatrujecie się na kolekcje komiksowe? Zbieracie bądź planujecie? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu.

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Katrina
6 lat temu

Ja nigdy kolekcji nie zbieram, czy to książkowych, czy jakichkolwiek innych. Nie czuje potrzeby, poza tym zwykle właśnie w seriach są zapychacze, a jeśli temat mnie interesuje często część kolekcji już na półce mam… A że komiksów nie czytuje to inna sprawa.

Kate
6 lat temu

Kolekcje Marvela wyglądają cudnie i chętnie bym takowe posiadła ☺ Mam kilka w domu ale ukryte jak na razie przed dziećmi i ich lepkimi (dosłownie) łapkami.

Mateusz "Logan" Smoter
Mateusz "Logan" Smoter
Rocznik ’90. Miłośnik retro gier (Amiga Rulez!), dobrego komiksu i cięższego brzmienia. Adept Brazylijskiego Jiu-Jitsu. Nie posiadam twittera, instagrama ani snapchata. Moja twórczość jaką znajdziecie na NTG to głównie recenzje komiksów. Fan twórczości Philipa K. Dicka czy Stephena Kinga.
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki