Maj już dawno minął, czerwiec zaraz się skończy, a my dopiero prezentujemy rozkład jazdy. Zaliczamy spore opóźnienie, ale już serwujemy razem z Daguchną TOP 15 tych dwóch miesięcy, mając nadzieję, że lipiec wyjdzie bardziej terminowo. Za to otrzymacie garść opinii i kto wie – może tym wpisem przypomnimy o jakiejś z pozycji, która wypadła wam z pamięci. A całkiem sporo się działo! Superbohaterowie, nowe filmy uznanych twórców, a i Netflix ma nieco do zaproponowania. Zapraszamy do zestawienia!
5.05 – Strażnicy Galaktyki vol. 3 – dystrybucja kinowa
Na temat kondycji obecnej fazy MCU moja opinia jest dosyć… krytyczna. Po Avengers: Koniec gry zupełnie nie podoba mi się kierunek Marvela – poziom techniczny pozostawia wiele do życzenia i mamy do czynienia z niekontrolowanym chaosem. Obecnie jedyną osobą, która może sprawić, że na filmie z tego uniwersum poczuję jakieś emocje, jest James Gunn. Jego Legion samobójców czy genialny serial Peacemaker to najlepsze dowody na to, że da się zrealizować superbohaterską rozrywkę na poziomie. Strażnicy Galaktyki 3.0 to jego ostatni projekt dla Marvela, a pierwsza część wprowadziła dużo świeżości. Opinie są raczej pozytywne – czeka nas bomba emocjonalna, ale również odpowiednia dawka akcji oraz humoru.
(Ponton)
12.05 – Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan – dystrybucja kinowa
Słynna powieść Aleksandra Dumasa ma już całą masę ekranizacji. Czy potrzebujemy kolejnej? Zdaniem twórców tej konkretnej adaptacji jak najbardziej. Czy coś szczególnie wyróżnia ją na tle poprzedniczek? Trudno powiedzieć. Na pewno rozbuchany budżet. Patrząc na stylistykę, nie da się uciec od skojarzeń z serialową wersją od BBC sprzed paru lat, ale poza tym zapowiada się dość przyjemny seans. Ponieważ za całość odpowiedzialni są głównie Francuzi, przynajmniej mamy gwarancję, że unikniemy kuriozów typu latające statki czy pochodne. A i tak najbardziej jara mnie mały smaczek: że tutaj Atosem jest Vincent Cassel, syn Jean-Pierre’a Cassela, czyli Ludwika XIII z kultowego filmu z 1973 roku.
(Daguchna)
12.05 – Tonia – dystrybucja kinowa
Nie wiem, co myśleć o tym tytule, chociaż przeczucia mam raczej pozytywne. Coś z kina familijnego, coś z realizmu magicznego, a do tego – niczym wisienka na torcie – odrobina filmowej samoświadomości. No i główna (mała) aktorka wydaje się bardzo sympatyczna. Mamy szansę na ciepłą, pozytywną produkcję, a takich w krajowej kinematografii zdecydowanie nam brakuje. Nieopatrzona obsada to też duży plus. Błagam, niech tego nie zepsują, naprawdę wielu widzów łaknie polskiego kina w takim wydaniu…
(Daguchna)
12.05 – Ryś. Król puszczy – dystrybucja kinowa
Nieczęsto w kinach gościmy filmy przyrodnicze, tym bardziej cieszy ten tytuł. Zwłaszcza że jego głównym bohaterem jest wyjątkowy zwierz, o którym tak naprawdę wciąż nie wiemy wszystkiego. Fotograf Laurent Geslin podążył tropem rodziny rysiów euroazjatyckich, zamieszkującej góry Jura na granicy francusko-szwajcarskiej. „Nakręcenie tego dokumentu zajęło 9 lat!” – głosi jedno z haseł w zwiastunie, pełnym pięknych ujęć dzikiej przyrody. Zapowiada się filmowa uczta dla miłośników fauny i flory na dużym ekranie.
(Daguchna)
24.05 – Dzień Matki – Netflix
Agnieszka Grochowska piorąca po pyskach złych bandziorów? To jest tak dziwne połączenie, że jestem zaintrygowany. To zdecydowanie wyróżniająca się rola w portfolio polskiej aktorki. Reżyseruje Mateusz Rakowicz, twórca całkiem udanego Najmro. Kocha, kradnie, szanuje. Fabuła bardzo podobna do innego filmu Netflixa – Matka z Jennifer Lopez. I tu, i tam pewna kobieta musi chronić swoje porzucone za młodu dziecko. Krążą plotki, że jednak Dzień Matki to o wiele lepszy film, w co jestem w stanie uwierzyć.
(Ponton)
26.05 – Super Mario Bros. Film – dystrybucja kinowa
Najbardziej uwielbiany hydraulik świata i jego kompania próbują podbić srebrny ekran. Już sam zwiastun cieszy oczy! Kolorki, obłości, te wszystkie zabawne postacie dobrze znane każdemu, kto chociaż raz zagrał w którąś z gier serii… Fabularnie może nic odkrywczego, po prostu kolejna interpretacja znanego z pierwowzoru motywu „zwykły gość trafia do magicznego świata i musi go ratować”, ale w tym konkretnym przypadku totalnie nie potrzeba niczego bardziej wyszukanego. Jedno jest pewne – gorzej niż w niesławnym filmie aktorskim z 1993 roku na pewno nie będzie.
(Daguchna)
26.05 – Mała syrenka – dystrybucja kinowa
Ech, o tej aktorskiej wersji kolejnej animacji Disneya powiedziano już tyle, że trudno dodać coś nowego. I co przy okazji nie wywołałoby kolejnej internetowej awantury o ideologicznym posmaku. Toteż ujmę to tak: zapowiada się, że ta adaptacja będzie miała 99 problemów innych i poważniejszych niż kolor skóry protagonistki (chociażby tandetnie wyglądające kostiumy czy efekty albo niedoświadczoną główną aktorkę), ale i tak twórcy mogą zbywać niemal każdą krytykę rzekomym rasizmem widowni. Niezłe zagranie taktyczne, nie ma co.
(Daguchna)
26.05 – Krew i złoto – Netflix
Film z cyklu: dobry Niemiec broni niewinnych przed złymi nazistami. I ja w sumie kupuję ten pomysł, bo zapowiada się na kawał krwawej jatki. Ostatnie dni wojny. Oddział SS postanawia odszukać złoto ukryte w żydowskiej wiosce. Niemiecki dezerter pomaga mieszkańcom rozprawić się z napastnikami. Film w reżyserii Petera Thorwartha, który ma na swoim koncie świetny dramat społeczny Fala. Zrealizował również produkcję w zupełnie innym stylu, jakim było Krwawe Niebo, czyli wampiry atakujące w samolocie. W sumie całkiem fajna, niezobowiązująca rozrywka. Czas na spróbowanie swoich sił w kolejnym gatunku filmowym, jakim jest wojenny film akcji.
(Ponton)
2.06 – Spider-Man: Poprzez multiwersum – dystrybucja kinowa
Spider-Man: Poprzezmultiwersum to zdecydowanie jeden z bardziej wyczekiwanych przeze mnie filmów tego roku. Pierwsza część to w pełni zasłużony Oscar za długometrażowy film animowany i coś mi się wydaje, że wielkimi krokami zbliża się kolejna statuetka. W kontynuacji czeka nas jeszcze większa dawka człowieków-pająków i zabawy formą. Zobaczymy m.in. Spider-Woman, Spider-Copa, Wilkołaka, Spider-Mechanica, Poison Spider-Mana, samego Petera Parkera wraz ze swoim dzieckiem oraz nawet człowieka-pająka w ciele… konia. Tym razem Miles Morales za namową Gwen Stacy musi udać się do innego uniwersum, aby razem z pozostałymi Spider-Manami pokonać niezwykle niebezpiecznego antagonistę. Krytycy – zachwyceni! Widzowie – również! Czy jestem tym faktem zdziwiony? Absloutnie nie!
(Ponton)
9.06 – Mój sąsiad Adolf – dystrybucja kinowa
Mieszkający na kolumbijskiej prowincji, ocalały z Holokaustu Żyd zaczyna wierzyć, że jego nowy sąsiad – miłujący owczarki niemieckie malarz-amator – jest z całą pewnością Adolfem Hitlerem. Próbuje się do niego zbliżyć, by odkryć prawdę, ale w efekcie panowie się zaprzyjaźniają. Brzmi absurdalnie. Jeszcze bardziej groteskowy jest fakt, że to czarna, ale jednak komedia. A największy paradoks? Po obejrzeniu zwiastuna uznałam całość zupełnie nieironicznie za genialny pomysł. Węszę film oryginalny, zabawny i – wbrew skojarzeniom – dość taktowny.
(Daguchna)
16.06 – Flash – dystrybucja kinowa
Flash w końcu przybiegł do kin, a ja nadal nie wiem, czy chcę ten film zobaczyć. Z jednej strony hejtuję Davida Zaslava i jego ruchy, które dotyczą również obecności Ezry Millera w tym projekcie. Z drugiej – Michael Keaton w roli Batmana. Film podobno nie jest zły, boli CGI, ale to kawał rozrywki i zabawy multiwersum. Pewnie do kina się nie wybiorę, ale na pewno za jakiś czas pojawi się na HBO MAX. Odrzucę swoje uprzedzenia wobec Ezry i pewnie sprawdzę, bo naprawdę jestem ciekaw tej produkcji.
(Ponton)
16.06 – Asteroid City – dystrybucja kinowa
Wes Anderson to zdecydowanie jeden z moich ulubionych reżyserów. Uwielbiam zmysł twórcy. Jego styl jest nie do podrobienia. Dzięki zdjęciom, kolorystyce i specyficznej „makietowości” od razu czuć, czyja jest to produkcja. Asteroid City opowie o konwencie astronomów w 1955 roku, w pewnym fikcyjnym miasteczku, w którym dojdzie do zdarzenia zmieniającego życie wielu osób. Jak zwykle reżyser zebrał fenomenalną obsadę. Na ekranie zobaczymy m.in. Toma Hanksa, Margot Robbie, Jasona Schwartzmana, Scarlett Johansson, Jeffreya Wrighta, Tildę Swinton, Bryana Cranstona, Edwarda Nortona, Adriena Brody’ego, Lieva Schreibera, Willema Dafoe, Ruperta Frienda, Hope Davis, Matta Dillona, Mayę Hawke, Steve’a Carella, Tony’ego Revolori, Sophię Lillis i Jeffa Goldbluma. Film był pokazany na tegorocznym festiwalu w Cannes, zebrał świetne oceny, więc tym bardziej nie mogę się doczekać seansu.
(Ponton)
16.06 – Niezwykła wędrówka Harolda Fry – dystrybucja kinowa
Widzę w obsadzie znajome brytyjskie nazwiska: Jim Broadbent, Penelope Wilton, Linda Bassett. I cyk, już macie moją uwagę, drodzy twórcy. Tytułowy bohater, starszy pan, z dnia na dzień wyrusza w daleką drogę pieszo, by zobaczyć się z umierającą na raka przyjaciółką. Przemierzając setki kilometrów, inspiruje napotkanych ludzi swoim planem. Historia „ku pokrzepieniu serc” w brytyjskim stylu? Już mi się gęba cieszy, aż tu pojawia się, we łzach i dramacie, motyw syna-narkomana, którego Harold ponoć zawiódł. Skrzywiłam się srodze, a pozytywne nastawienie mocno mi przygasło – było już tyle razy i do tego tak samo ckliwie! Po co to? Dlaczego w ostatnich latach tyle brytyjskich obyczajówek z ambicjami musi na siłę „łamać” nastrój swoich historii? I teraz już nie wiem, czy nadal chcę obejrzeć ten film…
(Daguchna)
16.06 – Tyler Rake 2 – Netflix
Chris Hemsworth to oczywiście nie tylko Thor. Chciałbym zwrócić uwagę na świetną kreację w Wyścigu Rona Howarda, ale poza tym w Tyler Rake z 2020 roku również wykreował mocną, męską rolę. Sam scenariusz wybitny nie był, ale w tym filmie akcji chodziło głównie o nieprzerwaną moc atrakcji audiowizualnych. Sceny na jednym ujęciu to na pewno sekwencje, które lajkowałby sam John Wick. W zasadzie nie potrzebuję opisu fabuły drugiej części – oczekuję tego samego, co otrzymałem w jedynce tylko w podwójnej dawce. Jestem już po seansie i się nie zawiodłem. Prosta fabuła, wiele akcji, w które trudno uwierzyć, ale co z tego? Dwudziestominutowa sekwencja udająca jedno ujęcie to uczta dla oka. Akcyjniak w starym, dobrym stylu z cyklu „zabili go i uciekł” z charyzmatycznym Chrisem Hemsworthem i ciekawą drugoplanową rolą Idrisa Elby.
(Ponton)
30.06 – Indiana Jones i artefakt przeznaczenia – dystrybucja kinowa
Kolejny Indiana Jones! I ponownie – Harrison Ford w głównej, tytułowej roli. Rzekomo – dla 80-letniego aktora ma to być pożegnanie z przygodami niestrudzonego poszukiwacza skarbów. Czy to jest potrzebny projekt? Pewnie nie, ale ja wsiadam w pociąg ze stacją docelową o nazwie NOSTALGIA i chętnie wrócę do kolejnej części tej franczyzy. Będzie Harrison Ford bez efektów specjalnych, ale również i w CGI. Nie może zabraknąć nazistów oraz oczywiście charakterystycznego motywu muzycznego Johna Williamsa. Reżyseruje zdolny rzemieślnik James Mangold (Logan, Spacer po linie, Le Mans’66), który zebrał całkiem konkretną obsadę. Na ekranie zobaczymy m.in.: Phoebe Waller-Bridge, Madsa Mikkelsena, Antonio Banderasa, Johna Rhys-Daviesa, Toby’ego Jonesa i Boyda Holbrooka.
(Ponton)
FILMY – MAJ/CZERWIEC 2023 – pełna lista
5.05 – Strażnicy Galaktyki vol. 3 – dystrybucja kinowa
5.05 – Jestem otchłanią – dystrybucja kinowa
5.05 – Vermeer. Blisko mistrza – dystrybucja kinowa
5.05 – Zaplątani w czasie — na żywo! – Disney+
12.05 – Trzej Muszkieterowie: D’Artagnan – dystrybucja kinowa
12.05 – Rycerze Zodiaku – dystrybucja kinowa
12.05 – Book Club. Następny rozdział – dystrybucja kinowa
12.05 – Tonia – dystrybucja kinowa
12.05 – Życie w błocie się złoci – dystrybucja kinowa
12.05 – Ryś. Król puszczy – dystrybucja kinowa
12.05 – Ernest i Celestyna: Misja muzyka – dystrybucja kinowa
12.05 – Matka – Netflix
12.05 – Nieustannie: Historia Michaela J. Foksa – Apple TV+
12.05 – Krater – Apple TV+
16.05 – Anna Nicole Smith: Nie znacie mnie – Netflix
17.05 – Fanfik – Netflix
19.05 – Szybcy i wściekli 10 – dystrybucja kinowa
19.05 – Prześwietlenie – dystrybucja kinowa
19.05 – Bliscy – dystrybucja kinowa
19.05 – Dalíland – dystrybucja kinowa
19.05 – Owoc niezgody – Netflix
19.05 – Biali nie potrafią skakać – Disney+
23.05 – Ofiara/Podejrzana – Netflix
24.05 – Pęd na popęd – Netflix
24.05 – Dzień Matki – Netflix
26.05 – Super Mario Bros. Film – dystrybucja kinowa
26.05 – Mała syrenka – dystrybucja kinowa
26.05 – Krew i złoto – Netflix
26.05 – Kawałek nieba – dystrybucja kinowa
26.05 – Mafia Mamma – dystrybucja kinowa
26.05 – Miłość na nowo – dystrybucja kinowa
26.05 – Plan 75 – dystrybucja kinowa
26.05 – Tin i Tina – Netflix
26.05 – Dziki świat – Disney+
31.05 – Mixed by Erry – Netflix
2.06 – Spider-Man: Poprzez multiwersum – dystrybucja kinowa
2.06 – Osiem gór – dystrybucja kinowa
2.06 – The Boogeyman – dystrybucja kinowa
2.06 – 24 godziny – dystrybucja kinowa
2.06 – Houria – dystrybucja kinowa
2.06 – Niewiniątka – dystrybucja kinowa
9.06 – Transformers: Przebudzenie bestii – dystrybucja kinowa
9.06 – Tori i Lokita – dystrybucja kinowa
9.06 – Gorące dni – dystrybucja kinowa
9.06 – Mój sąsiad Adolf – dystrybucja kinowa
9.06 – Najlepsze urodziny Królika Karola – dystrybucja kinowa
9.06 – Historia jednej zbrodni – dystrybucja kinowa
16.06 – Flash – dystrybucja kinowa
16.06 – Asteroid City – dystrybucja kinowa
16.06 – Całe to piękno i krew – dystrybucja kinowa
16.06 – Niezwykła wędrówka Harolda Fry – dystrybucja kinowa
16.06 – Radiostory – dystrybucja kinowa
16.06 – Rysiek superwróbel – dystrybucja kinowa
16.06 – Tyler Rake 2 – Netflix
23.06 – Bez urazy – dystrybucja kinowa
23.06 – Pamfir – dystrybucja kinowa
23.06 – Chłopiec z niebios – dystrybucja kinowa
23.06 – Odludzie – dystrybucja kinowa
23.06 – Wszystko o moim starym – dystrybucja kinowa
23.06 – Odejdź! – dystrybucja kinowa
23.06 – Falcon Lake – dystrybucja kinowa
23.06 – Pełna miłości – dystrybucja kinowa
23.06 – Winny czy niewinny – dystrybucja kinowa
30.06 – Indiana Jones i artefakt przeznaczenia – dystrybucja kinowa
30.06 – Miss Kraken. Ruby Gillman – dystrybucja kinowa
30.06 – Harold and the Purple Crayon – dystrybucja kinowa
O dziwo, z tej listy najbardziej do gustu przypadł mi Tyler Rake 2, a oglądałem Strażników Galaktyki, Flash i Indiana Jones. Jeśli ktoś jeszcze nie oglądał produkcji z Chrisem to polecam obejrzeć dodatkowo pierwszą część 🙂
Ciekawymi premierami są na pewno Mała syrenka dla fanów Disneya i przede wszystkim Asteroid City, który naprawdę mi się podobał i obejrzałem go dwa razy w kinie.
Czy Wy też myśleliście, że Tyler Rake 2 będzie lepszy niż pierwsza część? Osobiście jestem lekko rozczarowany
Fajne zestawienie z filmami. Polecę znajomym
Super filmy, obejrzałem wszystkie z listy