SIEĆ NERDHEIM:

Upadek z Wysokiego Zamku. Recenzja czwartego sezonu serialu Człowiek z Wysokiego Zamku

Człowiek z Wysokiego Zamku — zdjęcie promocyjne

Hitowa produkcja bazująca na książce autorstwa Philipa K. Dicka miała w tym roku finałowy sezon. Ogółem rzecz biorąc, 2019 był pełen końca uwielbianych przez widzów od lat seriali. Większość z nich niestety schodzi ze sceny w cieniu porażki spowodowanej rozczarowującym zakończeniem. Niestety w tym wypadku nie jest inaczej. Może to nie poziom Gry o Tron, ale niebezpiecznie się do niego zbliżał.

Człowiek z Wysokiego Zamku — Juliana Crain
Człowiek z Wysokiego Zamku — Juliana Crain

Podstawowym zarzutem, jaki mam, jest to, że większość sezonu jest nudna i kompletnie nic się w niej nie dzieje. Wątki budowane są małymi krokami, by w ostatnim odcinku nagle zaczęły pędzić na łeb na szyję. Ukazany poprzednio alternatywny świat zostaje prawie natychmiastowo olany. Twórcom ewidentnie skończyły się pomysły na większość postaci i skupili się na uśmiercaniu ich. Z tego powodu nagle Tagomi wraca z innego wymiaru, by zostać zastrzelonym, a inspektor Kido szaleńczo poluje kilka odcinków na Franka i ostatecznie go dopada. Na ich miejsce zostają wprowadzone nowe postacie, które są nijak niezarysowane i ich obecność ma zerowy wpływ na fabułę. Ewidentnie scenarzyści też nie mieli żadnego pomysłu na osobę Juliany. Jej rola w tym sezonie to błąkanie się od jednego miejsca do drugiego i robienie niczego. Podejrzewam, że gdyby tylko mogli, to by ją zabili. Z nowych motywów najgorzej prezentował się wątek Komunistycznej Rebelii Czarnych. Na początku przedstawiona główna para bohaterów jest kompletnie bez wyrazu, a w trakcie trwania całego sezonu nie poznajemy praktycznie żadnych ich cech. Jakiś tam ich lider wprowadzony w połowie akcji, grany przez Davida Harewooda, został odstrzelony po jednym albo dwóch odcinkach. Mam odczucie, że ich obecność była tylko po to, by zrobić bałagan na mieście i posunąć akcję dalej albo wypełnić kilka minut epizodu ich rozmowami, żeby czas się zgadzał. O ukazywaniu przeszłości Johna nawet nie będę się rozpisywał. Jestem rozgoryczony, w jaki sposób zmarnowali ten ciekawie zapowiadający się wątek, by jego kolega mógł uratować sytuację.

Człowiek z Wysokiego Zamku — Tagomi z synem

Szczęśliwie pojawiły się jednak jakieś pozytywne aspekty tego sezonu. Przede wszystkim to rozwój oraz zagłębienie się w przeszłości inspektora Kido i życiorysach jego bliskich. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak bardzo z pustej postaci skupionej na jednym celu zrobiono tutaj ciekawego, skomplikowanego, miejscami wręcz tragicznego bohatera. Wątek z synem i działania w celu jego ochrony są moim ulubionym elementem tego sezonu. Kolejną bardzo ciekawie rozwiniętą postacią jest Helen Smith, zwłaszcza w kontekście jej dzieci, które – choć były raczej zarysowane prosto: jedna córka pronazistowska, druga anty – to nadawały mocy jej tragizmowi. Rzucono pod jej nogi mnóstwo problemów, a ona odważnie sobie z nimi radziła. Ostatnim już plusem jest przemiana Roberta Childana po poznaniu miłości życia. Choć jego wątek związany z prowadzeniem sklepu, porwaniem przez rewolucjonistów i kontaktami z kempeitai nie jest ciekawy, to metamorfoza charakteru, do jakiej dochodzi w trakcie sezonu, jest niesamowita. O samym finale i rozwiązaniu akcji napiszę tylko, że było żałosne oraz rozczarowujące. Ewidentnie zostało ono napisane na kolanie. Nie rozumiem, czemu tak się stało, bo było wiadome, że to ostatni już epizod, a miało się wrażenie, że skondensowano tutaj treść planowaną na dłuższy okres emisji.

Człowiek z Wysokiego Zamku — Tajna baza

Finał Człowieka z Wysokiego Zamku bardzo mnie zawiódł i pozostawił dokładnie z takim samym poczuciem jak Gra o Tron. Jak to było w piosence: „to już koniec i nie wróci więcej” i tego życzę, by nie wracać więcej do tego sezonu, a pamiętać trzy pierwsze, które były znakomite. Słaby scenariusz, nowe nieciekawe wątki, niewykorzystany potencjał aktorów. To wszystko raziło i bolało fana zarówno serialu, jak i książki.

SZCZEGÓŁY
Tytuł: Człowiek z Wysokiego Zamku
Produkcja: Amazon
Producent: Frank Spotnitz
Obsada: Alexa Davalos, Joel de la Fuente, Rufus Sewell, Chelah Horsdal, Brennan Brown
Data Premiery: 15.11.2019

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Ciekaw jestem jaki film/serial piszący powyższą recenzję ocenił wyżej. Obejrzałem 4 sezony ciurkirem i moje odczucia są zupełnie inne.
Czepialstwo i nic więcej. Recenzja w stylu pary straszydeł Horodyńska Jacykow.
„Kto cię tak ubrał ? ”
Może sam/sama napisz jakiś scenariusz ?
Ale z czystej ciekawości obejrzę to co oceniłeś/łaś wyżej zacznę od „Gambit …”

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Sorki wróciłem do początku i podpisano „łeś” 😀

Janusz
Janusz
1 rok temu

Na zdjęciu nie jest Tagomi z synem, tylko Kido

Jurek Kiryczuk
Jurek Kiryczuk
Za dnia programista, w nocy maniak popkulturowy, który ogląda zdecydowanie za dużo seriali. Oprócz tego pochłania masowo komiksy, filmy oraz gry. Nie lubi dyskutować o muzyce, bo uważa, że każdy gatunek ma w sobie coś do zaoferowania, a sama muzyka powinna łączyć, a nie dzielić ludzi. Dusza humanisty zamknięta w ciele ścisłowca dostaje swoją chwilę, pisząc teksty na tym portalu. Oprócz popkultury i nowinek technologicznych lubi napić się dobrego piwa, a także zasłuchiwać się w podcastach.
<p><strong>Plusy:</strong><br /> + rozwinięcie postaci Tagomiego<br /> + przemiana Childana</p> <p><strong>Minusy:</strong><br /> – zmarnowanie potencjału aktorów<br /> – brak pomysłu na wiele postaci<br /> – nowe wątki są nudne<br /> – rozczarowujący finał</p> Upadek z Wysokiego Zamku. Recenzja czwartego sezonu serialu Człowiek z Wysokiego Zamku
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki