SIEĆ NERDHEIM:

Suwalszczyzna może przerażać. Recenzja rebooka Gałęziste

Korektawickedg

Legendy Suwalszczyzny ożywają ponownie! Debiutanckie Gałęziste autorstwa Artura Urbanowicza, które zdobyło uznanie czytelników, już niebawem pojawi się na rynku we wznowionej formie gwarantującej prawdziwą ucztę dla zmysłów. Wszystko za sprawą wydawnictwa Vesper. Prapremiera tomu nastąpi podczas Międzynarodowych Targów Książki. Odbędą się one w Krakowie w dniach 24–27 października br.

Miałem już przyjemność poznać pierwotną wersję Gałęzistego. Byłem pod ogromnym wrażeniem realizmu oraz szczegółowych opisów Suwalszczyzny, dzięki którym czułem się niczym turysta i zarazem naoczny świadek wydarzeń mających miejsce w książce. Naturalizm i humor w treści sprawiły, że książkę pochłonąłem niczym przełączony na maksymalne obroty odkurzacz. W sierpniu tego roku dowiedziałem się o reedycji tomu. Nie ukrywam, że zaciekawiłem się tematem i już po paru tygodniach wersja recenzencka trafiła w moje ręce. Zanim omówię różnice pomiędzy obiema pozycjami, przyjrzyjmy się fabule (dla niewtajemniczonych).

Czas triduum paschalnego. Dwójka zakochanych – Tomek i Karolina – wybiera się na wycieczkę, aby nieco poprawić swoje kulejące ostatnio relacje. Za cel obierają pewne miejsce na Suwalszczyźnie, gdzie poza poznaniem kilku atrakcji mają zamiar cieszyć się pięknem natury. Sama podróż przebiega dość nerwowo, bowiem cukrzyca, na którą cierpi Tomek, daje o sobie znać. Kierujący w pewnym momencie traci panowanie nad autem, ale dzięki szybkiej reakcji jego partnerki nie dochodzi do tragedii. Poza nimi w samochodzie podróżuje jeszcze para turystów z Włoch, których zabrali „na stopa”. Negatywne emocje kumulują się podczas kontroli policyjnej. Spotkanie z mundurowymi kończy się na upomnieniu i główni bohaterowie mogą kontynuować podróż. Włosi zostają odwiezieni w docelowe miejsce, a Tomek z Karoliną kierują się do umówionej lokacji. Ponieważ nieszczęścia chodzą parami, osoby, u których mieli już „zabukowany” nocleg, są poza zasięgiem. Udaje się jednak zorganizować alternatywę. Oczywiście na koszt nieodpowiedzialnych gospodarzy. Młodzi udają się zatem do pobliskiej wioski – Białodębów. Nam miejscu wita ich młoda dziewczyna Natalia oraz starsza kobieta będąca jej babcią. Poza nimi w domku jest ktoś jeszcze. Choć nie do końca żywy. I żeby nie było, to wcale nie trup w domu sprawi, że przyjazd głównych bohaterów zamieni się w koszmar. Ale o tym to trzeba się już osobiście przekonać.

Skupmy się teraz na różnicach pomiędzy nowym Gałęzistym a jego wersją alfa. W przypadku treści dokonano szeregu korekt, dzięki którym czytanie stało się jeszcze przyjemniejsze. Sam autor przysiadł do szlifowania swojego diamentu, co zaowocowało między innymi skróceniem przydługich opisów oraz poprawą dialogów między postaciami. Na uwagę zasługują również klimatyczne ryciny Michała Loranca, potęgujące niepokój w trakcie lektury. Dodatkowym smaczkiem jest posłowie autorstwa Krzysztofa Grudnika, który podobnie jak ja miał okazję poznać obie wersje powieści. W interesujący sposób przedstawia on możliwości interpretacji niektórych zdarzeń, które czytelnik może obrać w trakcie swojej przygody z wizją Urbanowicza.

Wersja recenzencka, z którą miałem przyjemność obcować, również stanowi poniekąd prototyp przed wprowadzeniem wersji ostatecznej. Według zapewnień osób z wydawnictwa finalna edycja charakteryzować się będzie między innymi większą liczbą ilustracji oraz twardą oprawą.

Powiadają, że odgrzewany kotlet nie smakuje tak samo. Jeśli jednak poddamy go odpowiedniej obróbce termicznej i dokładnie przyprawimy, na pewno się nie zawiedziemy. Takie właśnie jest „nowe” Gałęziste – świeższe, pełniejsze i bez zbędnych detali.

Dziękujemy wydawnictwu Vesper za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

SZCZEGÓŁY:

Tytuł: Gałęziste
Wydawnictwo: Vesper
Autor: Artur Urbanowicz
Ilustracje: Michał Loranc
Typ: Książka
Gatunek: thriller, horror
Liczba stron: 457
Data prapremiery: 24-27 października 2019

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Łukasz „Kisiel” Krzeszowiec
Łukasz „Kisiel” Krzeszowiec
Rocznik ’88. Fan komiksu, dobrej książki i filmu. Lubi posłuchać ostrzejszych brzmień. Swój gust muzyczny przyprawia klasyką oraz muzyką elektroniczną. Nie znosi owijania w bawełnę i jak ognia unika „niepracującej szlachty” czy „absolwentów szkół robienia hałasu”. W wolnych chwilach poluje na prawdziwe pokemony, włócząc się z wędką wzdłuż brzegów Królowej Rzek, zdradzając ją chwilami z innymi ciekami i bajorami. Nieuleczalny fanatyk włoskiego futbolu (wierny kibic Interu Mediolan). Wielbiciel dobrego piwa i whisky. Czasem popełnia recenzje, by innym razem nabazgrolić coś z zupełnie innej beczki. Podczas ostatniego remontu w jego domu, jeden z majstrów stwierdził, że ma nierówno pod sufitem.
<p><strong>Plusy:</strong><br /> + fabuła<br /> + klimatyczne opisy Suwalszczyzny<br /> + nawiązania do starej mitologii słowiańskiej<br /> + niejednoznaczność<br /> + mocne zakończenie</p> <p><strong>Minusy:</strong><br /> - brak</p> Suwalszczyzna może przerażać. Recenzja rebooka Gałęziste
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki