SIEĆ NERDHEIM:

Więcej

  MANGA Z PIASKU I WODY – recenzja mangi W miasteczku piasku i błękitnych łusek

  Prosta, lekka, sympatyczna, ale dojrzała. Tak w skrócie można podsumować jedną z najnowszych propozycji mangowych od wydawnictwa JPF, W miasteczku piasku i błękitnych łusek. Ta nieskomplikowana i niespiesznie poprowadzona opowieść o nastolatkach, ale wcale niekoniecznie dla nastolatków, to kolejny przykład udanego komiksu z Kraju Kwitnącej Wiśni, choć patrząc na szatę graficzną można dojść do wniosku, że nie do końca charakterystycznego dla tamtejszej twórczości.

  Fabuła całej opowieści osnuta jest wokół losów dwunastoletniej dziewczynki Tokiko, która wraz z ojcem przenosi się z Tokio do nadmorskiej miejscowości. To tu wychowała się jej matka, tu mieszka jej babcia, a jej dom staje się teraz także domem dziewczynki i jej taty. Tokiko wcześniej była tu dwa razy – najpierw w brzuchu mamy, potem jako mała dziewczynka, ale nic z tych wizyt nie zapamiętała. Poza jedną rzeczą: będąc tu przed laty niemal utonęła, a życie ocalił jej chłopiec z ogonem jak u syreny.
  Teraz Tokiko stara się odnaleźć w obcym dla niej świecie, wśród obcych ludzi. Dołącza do dzieci w ostatniej klasie podstawówki, gdzie wszyscy już się znają i usiłujeznaleźć przyjaciół, choć nie jest to łatwe. Jednocześnie próbuje dowiedzieć się, czy syreny rzeczywiście istnieją. W końcu głębiny oceanu są niezbadane i może się w nich kryć wiele najróżniejszych dziwów. Czy Tokiko odkryje prawdę o tym, co przeżyła w dzieciństwie? Czy znajdzie swoje miejsce w tym miasteczku? I kim jest tajemniczy chłopiec, co do którego ma wrażenie, że skądś go pamięta?

  W miasteczku piasku i błękitnych łusek to manga kojarząca się z typowymi opowieściami wakacyjnymi. Młodzi bohaterowie, miejsce niemalże żywcem wzięte z terenów wypoczynkowych, przyjaźń, nuta fantastyki – któż z nas nie zna tego schematu? Co zatem dobrego ma do zaoferowania niniejsza historia? Chociaż nie macie tutaj co szukać zbyt wielkiej oryginalności, dzieło Youko Komori zostało tak znakomicie wykonane, że nie sposób nie docenić całości.

  Sama fabuła, jak pisałem na początku, poprowadzona została w bardzo niespieszny sposób, co pasuje zresztą do jej wakacyjnego tonu. Nie brak tutaj także emocji i klimatu, choć nie spodziewajcie się oczywiście opowieści przygodowej. W miasteczku to prosty komiks obyczajowy – krótki na dodatek, bo całość zamknięta jest w dwóch tomach – ale ciekawy. Potrafiący wciągnąć tak, jak wciągają spokojne, delikatne historie.

  Co się zaś tyczy szaty graficznej, jak na mangę dzieło Youko Komori wygląda dość nietypowo. Proste, obłe twarze bohaterów, okładka wyglądająca, jakby ilustrowała europejską baśń… W środku całość już bardziej zbliża się do japońskich komiksów, bo i kadrowanie, i szczegółowe tła, i pozostałe detale są już znajome, a jednak ten tomik wciąż pozostaje czymś nieco innym. Ale na szczęście udanym.

  Szukacie mangi dla odrobinę starszych czytelników, ale nie erotycznej czy brutalnej? W miasteczku piasku i błękitnych łusek to tytuł, któremu powinniście przyjrzeć się bliżej. Jeśli lubicie spokojne, lekkie opowieści, na pewno wam się spodoba. Ja ze swej strony polecam.

  A wydawnictwu JPF dziękuję za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

  SZCZEGÓŁY:

  Tytuł: W miasteczku piasku i błękitnych łusek
  Data premiery: maj 2018
  Scenariusz i rysunki: Youko Komori
  Typ: komiks / manga
  Gatunek: obyczajowe

  PODSUMOWANIE

  Plusy
  + ciekawa, dojrzale poprowadzona fabuła
  + sympatyczni bohaterowie
  + nietypowa szata graficzna

  Minusy
  - brak większej głębi

  komentarze

  guest
  To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  Zobacz wszystkie kometarze
  Gryzek
  Gryzek
  2 lat temu

  Fajnie, mam zamiar przeczytać.

  Michał Lipka
  Michał Lipkahttps://ksiazkarniablog.blogspot.com/
  Rocznik 88. Próbuje swoich sił w pisaniu, w tworzeniu komiksów także. Przede wszystkim jednak czyta - dużo, namiętnie i bez chwili wytchnienia. A potem stara się wszystko to recenzować. Prowadzi także książkowego bloga https://ksiazkarniablog.blogspot.com

  1
  0
  Podziel się swoją opiniąx
  ()
  x