SIEĆ NERDHEIM:

Gdy szaleństwo idzie w parze z weną, czyli recenzja książki Opowieści tajemnicze i szalone

EAPoe

„Ci, co śnią za dnia, wiedzą o wielu rzeczach niedostępnych dla tych, co śnią tylko nocą.”
– Edgar Allan Poe

19 stycznia 1809 roku. W niemającym jeszcze praw miejskich Bostonie w stanie Massachusetts, na świat przychodzi mały chłopiec. Od najmłodszych lat życie go nie rozpieszcza: ojciec opuszcza rodzinę ledwo rok po narodzinach syna, a matka umiera na gruźlicę niedługo potem. Dziecko trafia pod opiekę Johna Allana, dobrze prosperującego kupca. Od tej pory życie mężczyzny to pasmo ciągłych rozczarowań, niepowodzeń i pogłębiającego się mroku w duszy kultowego już pisarza. Brzmi to trochę jak opis fabuły kolejnego wyciskacza łez, lecz to wszystko fakty dotyczące życia Edgara Allana Poego. Kto wie, czy gdyby jego żywot był usłany różami, a on sam myślał bardziej racjonalnie, takie utwory jak Kruk, Prawdziwy opis wypadku z panem Waldemarem czy nawet Studnia i Wahadło ujrzałyby kiedykolwiek światło dziennie? Ten medal ma dwie strony: na jednej z nich znajduje się nieszczęśliwy, będący na pograniczu szaleństwa człowiek, na drugiej geniusz i mistrz groteskowej narracji.

EAPoe

Prawdą jest, że twórczość Edgara Allana Poego została doceniona dopiero po jego śmierci. Jego utwory stały się inspiracją dla wielu wybitnych artystów: poczynając od Lovecrafta, Dostojewskiego, a kończąc na kawałku heavymetalowej grupy Iron Maiden (Murders in the Rue Morgue z płyty Killers z 1981 roku). Wiele wątków filmowych czy teatralnych również luźno nawiązuje do literackiego dorobku pisarza. Z okazji rocznicy urodzin wielkiego mistrza amerykańskiego romantyzmu weźmy pod lupę jedno z ciekawszych zbiorów opowiadań autorstwa Poego, zatytułowanych Opowieści tajemnicze i szalone.

EAPoe

Pierwsze wydanie zbiorczego tomu czterech nowel zatytułowanego Edgar Allan Poe’s Tales of Mystery and Madness pojawiło się na rynku w 2004 w USA. Dwa lata później za sprawą wydawnictwa Nasza Księgarnia polscy czytelnicy mogli na nowo zapoznać się z twórczością amerykańskiego pisarza, a historie wydano jako Opowieści tajemnicze i szalone. Książka została pozytywnie przyjęta przez krytyków.

Zbiór nowel otwiera Czarny Kot. To historia tytułowego myszołapa Plutona i jego dość impulsywnego pana. Pewnej nocy, gdy właściciel puchatego stworzenia wrócił do domu pijany, zastał na progu swojego zwierzaka. W wyniku ukrytego sadyzmu wyłupuje Bogu ducha winnemu kotu oko, a następnego dnia wiesza go na drzewie. Od tej pory mężczyzna nie może spać spokojnie, aż pewnego dnia Pluton, jak gdyby nigdy nic, powraca do swojego pana. I nic już nie jest takie, jak było na początku…

Kolejne opowiadanie nosi tytuł Maska Czerwonej Śmierci. W wyniku epidemii strasznej choroby ludzie padają jak muchy. Panuje strach i trwoga. Jednak młody książę Prospero niczym się nie przejmuje i zaprasza do swojego ogromnego zamku wszystkich zdrowych podwładnych. Zamyka zamek na cztery spusty i od tej pory ceglana warownia staje się prawdziwym azylem. Prospero wpada na genialny pomysł, aby urządzić przyjęcie. Gdy wszyscy goście dobrze się już bawią, wśród wesołej gromady pojawia się ktoś jeszcze… Nikt już nie może czuć się bezpiecznie.

Trzecia w kolejności historia opowiada o wesołym i sprytnym błaźnie. Żaboskoczek to zarówno tytuł noweli, jak i imię głównego bohatera. Jego kalectwo oraz wymyślane najdziwniejszych zabaw stanowią główną rozrywkę dla gburowatego króla. Podczas jednej popijawy król żąda od swojego komika, aby ten wymyślił zabawę, jakiej jeszcze nigdy nie uraczył. Dochodzi do kłótni, a urodziwa Tripletta stara się wybronić Żaboskoczka przed gniewem władcy. Gdy ten wpada w złość, biedna dziewczyna zostaje poniżona. Nadworny błazen nie akceptujący takiego traktowania kobiet, wpada na szalony pomysł…

Upadek Domu Usherów to groteska zamykająca cały zbiór. Opowiada ona o losie szalonego Rodericka Ushera, który od dłuższego czasu nie może spokojnie zasnąć. To typowa nowela traktująca o poczuciu winy oraz o słodkiej zemście.

EAPoe

Opowieści tajemnicze i szalone wydawnictwa Nasza Ksiegarnia to prawdziwa gratka dla koneserów twórczości Edgara Allana Poego. Groteskowe rysunki Grisa Grimly’ego oraz odpowiednio dobrany font czynią tę pozycję godną polecenia. Przejmująca i budująca napięcie narracja oraz surrealistyczne momenty przyprawione odrobiną grozy i mrocznej humoreski sprawiają, że każdy wieczór z tą lekturą będzie pełen magii… i niepokoju.

SZCZEGÓŁY:

Tytuł: Opowieści tajemnicze i szalone
Wydawnictwo: Nasz Księgarnia
Autor: Edgar Allan Poe
Rysunki kolor: Gris Grimbly
Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Typ: książka
Gatunek: horror, groteska
Rok premiery: 2006
Liczba stron: 135

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Wuzeta
6 lat temu

Mam w domu ten zbiór opowiadań. Wybrałam go sobie kilka lat temu jako nagrodę w konkursie i od tamtego czasu często do niego wracam.

Łukasz „Kisiel” Krzeszowiec
Łukasz „Kisiel” Krzeszowiec
Reply to  Wuzeta
6 lat temu

Też mi się wydaje, że będę wracać do tej pozycji co jakiś czas. Jest w niej coś… przyciągającego. 🙂

Łukasz „Kisiel” Krzeszowiec
Łukasz „Kisiel” Krzeszowiec
Rocznik ’88. Fan komiksu, dobrej książki i filmu. Lubi posłuchać ostrzejszych brzmień. Swój gust muzyczny przyprawia klasyką oraz muzyką elektroniczną. Nie znosi owijania w bawełnę i jak ognia unika „niepracującej szlachty” czy „absolwentów szkół robienia hałasu”. W wolnych chwilach poluje na prawdziwe pokemony, włócząc się z wędką wzdłuż brzegów Królowej Rzek, zdradzając ją chwilami z innymi ciekami i bajorami. Nieuleczalny fanatyk włoskiego futbolu (wierny kibic Interu Mediolan). Wielbiciel dobrego piwa i whisky. Czasem popełnia recenzje, by innym razem nabazgrolić coś z zupełnie innej beczki. Podczas ostatniego remontu w jego domu, jeden z majstrów stwierdził, że ma nierówno pod sufitem.
<p><strong>Plusy:</strong></br> + piękne i groteskowe rysunki</br> + wyraziste postaci</br> + 4 wciągające historie</br> + ciekawy sposób narracji</br> + zaskakujące zakończenia</p> <p><strong>Minusy:</strong><br /> - chce się więcej…</p> Gdy szaleństwo idzie w parze z weną, czyli recenzja książki Opowieści tajemnicze i szalone
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki