SIEĆ NERDHEIM:

Więcej

  Piękny sen i brutalne przebudzenie – recenzja komiksu Trinity Volume 1: Better Together

  Trinity 1

  Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek świadomie śnić? Zdanie sobie sprawy z faktu, że otaczający nas świat jest wyłącznie wytworem naszej wyobraźni, może prowadzić do szoku skutkującego wybudzeniem. Jeżeli jednak uda nam się opanować początkowe podniecenie, świadomy sen może dać człowiekowi dużo przyjemności, rozrywki i zabawy. Gdy pójdziemy o krok dalej i zagłębimy się w temat świadomego snu, to okaże się, że może on mieć właściwości terapeutyczne, pomaga zwalczać rozmaite fobie, a nawet uporać się z traumatycznymi wydarzeniami z naszej przeszłości. To właśnie jasny sen jest motywem przewodnim albumu Trinity Vol. 1: Better Together (Rebirth).

  Trinity 2

  Po śmierci Supermana okazuje się, że jego poprzednik postanawia się ujawnić i zająć należne mu miejsce. Nowy-stary Clark Kent dołącza do zespołu Ligi Sprawiedliwości, a Lois Lane organizuje zapoznawczą kolację i zaprasza Bruce’a Wayne’a oraz księżniczkę Dianę w nadziei na przełamanie pierwszych lodów oraz zdobycie ich zaufania. Wieczór okazuje się być bardzo udany, a bohaterowie powoli przekonują się do siebie nawzajem, gdy sprawy przybierają niespodziewany obrót. Superman, Batman i Wonder Woman nagle przenoszą się do alternatywnej rzeczywistości i są świadkami śmierci ojca Clarka. Czy to dzieje się naprawdę? Jak się tu znaleźli? Kto jest za to odpowiedzialny? Czy zdołają wrócić do swojego świata?

  Trinity 3

  Za rysunki oraz scenariusz najnowszych przygód najsłynniejszej trójki bohaterów uniwersum DC odpowiada Francis Manapul, znany polskim czytelnikom m.in. z albumów The New 52 Flash czy Detective Comics. Osobiście uważam go za świetnego rysownika i przeciętnego scenarzystę, a ten komiks tylko umocnił moje zdanie w tej kwestii. Pierwsze dwa zeszyty w bardzo udany sposób zarysowują nam głównych bohaterów oraz relacje ich łączące. Między Clarkiem i Bruce’em iskrzy, a ich wzajemne docinki (jak chociażby ten, w której Clark wspomina klasyczne przygody tęczowego Batmana) potrafią wywołać uśmiech. Z każdą kolejną stroną przedstawiane są nam również ich pragnienia, fobie i motywacje. Tęsknota za ojcem, śmierć rodziców, chęć powrotu do domu. Jak byśmy się zachowali, gdybyśmy mogli wpłynąć na wydarzenia z przeszłości? Przez chwilę nawet myślałem, że mam do czynienia z historią obyczajową i podobała mi się ta myśl. Manapul przykuwa naszą uwagę i składa nam wiele obietnic. Niestety, większości z nich nie udaje mu się spełnić. W pewnym momencie wyłania się główny antagonista, który w przydługim i nudnawym monologu wyjawia nam swój chytry plan i wszystko wraca na znane czytelnikom komiksów superbohaterskich tory. Wszystkie ciekawsze wątki zostają brutalnie przerwane, pozostawiając czytelnika z ogromnym niedosytem.

  Trinity 4

  Wizualnie komiks prezentuje się jednak świetnie. Kolejne światy odwiedzane przez trójkę bohaterów sprawiają wrażenie baśniowych i unosi się nad nimi aura tajemniczości i mistycyzmu. Ciepłe kolory wykorzystane w pracach Manapula są miłe dla oka, a układy plansz ładnie współgrają z opowiadaną historią. Wystarczy, że ujrzycie prosty zabieg w postaci kadrów wzorowanych na ikonach poszczególnych postaci czy ukazanie przenikania się snu oraz koszmaru na jednej dużej planszy. Efekt jest naprawdę oszałamiający. Mój zachwyt studzą trochę dwa zeszyty, w których kolor został nałożony cyfrowo przez grupę Hi-Fi, ale nie zmienia to faktu, że graficznie komiks stoi na bardzo wysokim poziomie.

  Trinity 5

  Podsumowując, Better Together początkowo jawi się jako piękny sen. Sen o komiksie poruszającym tematykę problemów, pragnień i wyrzutów sumienia, które targają superbohaterami. Sen o tym, że każdy z nas musi od czasu do czasu stawić czoła swoim własnym demonom. Szkoda tylko, że na końcu następuje tak brutalne przebudzenie.

  SZCZEGÓŁY:

  Tytuł: All Star BatmanTrinity Volume 1: Better Together
  Wydawnictwo: DC Comics
  Autor: Francis Manapul
  Typ: komiks
  Gatunek:komiks superbohaterski

  Data premiery: 19.04.2017
  Liczba stron: 146

  NASZA OCENA
  6/10

  Podsumowanie

  Plusy
  + początek historii intryguje
  + piękna warstwa wizualna

  Minusy
  – zakończenie zawodzi na całej linii
  – nieciekawy antagonista
  – kolory Hi-Fi

  Sending
  User Review
  3 (1 vote)

  komentarze

  guest
  To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  Zobacz wszystkie kometarze
  Łukasz
  Łukasz "alex_dp" Hebel
  Urodzony w 1988 roku. Uwielbia filmy, zarówno dobre jak i te gorsze. Wielki fan Quentina Tarantino. Zdecydowanie zbyt dużo czasu spędza grając. Uwielbia rywalizację pomimo tego, że zazwyczaj przegrywa. Od niedawna zarażony miłością do komiksów i gier planszowych, nie pogardzi również dobrą książką. Jeżeli ma dobry dzień to pisze o sobie w trzeciej osobie.

  0
  Podziel się swoją opiniąx
  ()
  x