SIEĆ NERDHEIM:

Piękny sen i brutalne przebudzenie – recenzja komiksu Trinity Volume 1: Better Together

Trinity 1

Czy zdarzyło się Wam kiedykolwiek świadomie śnić? Zdanie sobie sprawy z faktu, że otaczający nas świat jest wyłącznie wytworem naszej wyobraźni, może prowadzić do szoku skutkującego wybudzeniem. Jeżeli jednak uda nam się opanować początkowe podniecenie, świadomy sen może dać człowiekowi dużo przyjemności, rozrywki i zabawy. Gdy pójdziemy o krok dalej i zagłębimy się w temat świadomego snu, to okaże się, że może on mieć właściwości terapeutyczne, pomaga zwalczać rozmaite fobie, a nawet uporać się z traumatycznymi wydarzeniami z naszej przeszłości. To właśnie jasny sen jest motywem przewodnim albumu Trinity Vol. 1: Better Together (Rebirth).

Trinity 2

Po śmierci Supermana okazuje się, że jego poprzednik postanawia się ujawnić i zająć należne mu miejsce. Nowy-stary Clark Kent dołącza do zespołu Ligi Sprawiedliwości, a Lois Lane organizuje zapoznawczą kolację i zaprasza Bruce’a Wayne’a oraz księżniczkę Dianę w nadziei na przełamanie pierwszych lodów oraz zdobycie ich zaufania. Wieczór okazuje się być bardzo udany, a bohaterowie powoli przekonują się do siebie nawzajem, gdy sprawy przybierają niespodziewany obrót. Superman, Batman i Wonder Woman nagle przenoszą się do alternatywnej rzeczywistości i są świadkami śmierci ojca Clarka. Czy to dzieje się naprawdę? Jak się tu znaleźli? Kto jest za to odpowiedzialny? Czy zdołają wrócić do swojego świata?

Trinity 3

Za rysunki oraz scenariusz najnowszych przygód najsłynniejszej trójki bohaterów uniwersum DC odpowiada Francis Manapul, znany polskim czytelnikom m.in. z albumów The New 52 Flash czy Detective Comics. Osobiście uważam go za świetnego rysownika i przeciętnego scenarzystę, a ten komiks tylko umocnił moje zdanie w tej kwestii. Pierwsze dwa zeszyty w bardzo udany sposób zarysowują nam głównych bohaterów oraz relacje ich łączące. Między Clarkiem i Bruce’em iskrzy, a ich wzajemne docinki (jak chociażby ten, w której Clark wspomina klasyczne przygody tęczowego Batmana) potrafią wywołać uśmiech. Z każdą kolejną stroną przedstawiane są nam również ich pragnienia, fobie i motywacje. Tęsknota za ojcem, śmierć rodziców, chęć powrotu do domu. Jak byśmy się zachowali, gdybyśmy mogli wpłynąć na wydarzenia z przeszłości? Przez chwilę nawet myślałem, że mam do czynienia z historią obyczajową i podobała mi się ta myśl. Manapul przykuwa naszą uwagę i składa nam wiele obietnic. Niestety, większości z nich nie udaje mu się spełnić. W pewnym momencie wyłania się główny antagonista, który w przydługim i nudnawym monologu wyjawia nam swój chytry plan i wszystko wraca na znane czytelnikom komiksów superbohaterskich tory. Wszystkie ciekawsze wątki zostają brutalnie przerwane, pozostawiając czytelnika z ogromnym niedosytem.

Trinity 4

Wizualnie komiks prezentuje się jednak świetnie. Kolejne światy odwiedzane przez trójkę bohaterów sprawiają wrażenie baśniowych i unosi się nad nimi aura tajemniczości i mistycyzmu. Ciepłe kolory wykorzystane w pracach Manapula są miłe dla oka, a układy plansz ładnie współgrają z opowiadaną historią. Wystarczy, że ujrzycie prosty zabieg w postaci kadrów wzorowanych na ikonach poszczególnych postaci czy ukazanie przenikania się snu oraz koszmaru na jednej dużej planszy. Efekt jest naprawdę oszałamiający. Mój zachwyt studzą trochę dwa zeszyty, w których kolor został nałożony cyfrowo przez grupę Hi-Fi, ale nie zmienia to faktu, że graficznie komiks stoi na bardzo wysokim poziomie.

Trinity 5

Podsumowując, Better Together początkowo jawi się jako piękny sen. Sen o komiksie poruszającym tematykę problemów, pragnień i wyrzutów sumienia, które targają superbohaterami. Sen o tym, że każdy z nas musi od czasu do czasu stawić czoła swoim własnym demonom. Szkoda tylko, że na końcu następuje tak brutalne przebudzenie.

SZCZEGÓŁY:

Tytuł: All Star BatmanTrinity Volume 1: Better Together
Wydawnictwo: DC Comics
Autor: Francis Manapul
Typ: komiks
Gatunek:komiks superbohaterski

Data premiery: 19.04.2017
Liczba stron: 146

NASZA OCENA
6/10

Podsumowanie

Plusy
+ początek historii intryguje
+ piękna warstwa wizualna

Minusy
– zakończenie zawodzi na całej linii
– nieciekawy antagonista
– kolory Hi-Fi

Sending
User Review
3 (1 vote)

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Łukasz "alex_dp" Hebel
Łukasz "alex_dp" Hebel
Urodzony w 1988 roku. Uwielbia filmy, zarówno dobre jak i te gorsze. Wielki fan Quentina Tarantino. Zdecydowanie zbyt dużo czasu spędza grając. Uwielbia rywalizację pomimo tego, że zazwyczaj przegrywa. Od niedawna zarażony miłością do komiksów i gier planszowych, nie pogardzi również dobrą książką. Jeżeli ma dobry dzień to pisze o sobie w trzeciej osobie.
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki