SIEĆ NERDHEIM:

Pay & kill, czyli recenzja komiksu Star Wars Legendy: Boba Fett: Śmierć, kłamstwa i zdrada

Star Wars Legendy

Recenzja napisana na podstawie wersji papierowej udostępnionej przez Wydawnictwo Egmont Polska

„Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce…” – ten wstęp zna niemal każdy. Star Wars to ogromne uniwersum, zajmujące miejsce szczególne w popkulturze. Jego wartość marketingową szacuje się na miliardy dolarów, a kwota ta z roku na rok rośnie. Co sprawia, że ten fenomen nie odchodzi do lamusa? Na to pytanie odpowiedzą między innymi ci, którzy wiedzą, że Han Solo pociągnął za spust jako pierwszy, że Millenium Falcon to „najszybsza kupa złomu w Galaktyce” i że Darth Vader…

Ogromny sukces kasowy Star Wars sprawił, że dzieło George’a Lucasa odcisnęło piętno na niemal wszystkich dziedzinach życia. Młodzież cytuje popularne teksty z filmu, powstała cała saga książek i komiksów z udziałem bohaterów gwiezdnej sagi, a nawet otwarto specjalne szkoły Jedi, w których uczono posługiwania się mieczem świetlnym i medytowano. Można śmiało przyznać, że Lucas chcąc nie chcąc przyczynił się do narodzin nowego kultu. Kultu, gdzie cytat „May the Force be with you” to więcej niż tylko słowa. Choć cała epopeja skupia się wokół głównych bohaterów, do popkultury szturmem przedarła się inna, niezbyt kluczowa postać – Boba Fett. Ciężko wyjaśnić fenomen tego milczącego łowcy nagród, ale faktem jest to, że otrzymał on swoją szansę w filmach animowanych czy komiksach. Jeden z nich stanowi zbiór trzech historii – Boba Fett: śmierć, kłamstwa i zdrada i stanowi element serii Legendy Star Wars.

Boba Fett 1

Pierwsze wydanie Boba Fett: Death, Lies & Treachery pojawiło się na rynku amerykańskim za sprawą Dark Horse Comics w 1998 roku. Za polską wersję (tłum. Maciej Drewnowski) zabrało się z kolei wydawnictwo Egmont Polska, by w 2016 roku fani Star Wars znad Wisły mogli poznać przygody najgroźniejszego łowcy nagród w Galaktyce. Na cały tom składają się trzy historie, ściśle ze sobą powiązane: Nagroda za Bar-Koodę, Kiedy Grubaska zawiśnie oraz Morderstwo najgorszego sortu. Akcja wszystkich opowiadań rozgrywa się na planecie Tatooine, dobrze znanej wszystkim „starwarsowym” maniakom.

 

Pierwsza historia opowiada o zleceniu Boby Fetta na galaktycznego pirata – Bar-Koodę. Główny bohater otrzymuje misję z rąk Gorga Hutta (bratanka Jabby), który po uszy (?) zadurzył się w „pięknej” Anarcho H’Unn. A co takiego łączy Bar-Koodę z Anarcho? Dlaczego Gorgowi aż tak bardzo zależy na pozbyciu się groźnego przestępcy? Tego już wam zdradzić nie mogę. Powiem tylko, że Boba Fett skorzysta z pomocy kosmicznego magika.

Boba Fett 2

Drugie opowiadanie to intryga w czystej postaci. O jej szczegółach nie szepnę ani słowa, bo to poniekąd spoiler dotyczący wcześniejszej historii. Mogę tylko napisać, że będzie wesoło, „wystrzałowo” i niebezpiecznie. A Boba? Jak zwykle wymyśli coś nieszablonowego, aby tylko zarobić trochę grosza.

Morderstwo najgorszego sortu, zamykające tom to potyczka między tytułowym bohaterem a bratem Bar-Koody, pragnącym zemsty i pałającym nienawiścią do Fetta – Ry-Koodą. Poza scenami walki nie brakuje wątku miłosnego, pojawiają się nowe postaci, w tym Lizling – równie irytujący co Jar-Jar Binks (fani serii wiedzą, o czym piszę). Ry-Kooda poza chęcią zemsty ma również pewne plany wobec Hutta, Anachro i jej ojca. Kto wyjdzie cało z tej historii?

Boba Fett: śmierć, kłamstwa i zdrada to pozycja nieobowiązkowa dla fanów Star Wars. A dlaczego? Przede wszystkim przez rysunki Cama Kennedy’ego (m.in. Lobo: Nieamerykańscy gladiatorzy) odbiegające nieco od klimatu uniwersum. Wyczuwa się w nich trochę dziecinady, a najbardziej drobiazgowo przedstawiono – na całe szczęście – tytułowego bohatera. Reszta występujących postaci jest niedopracowana. Rażą też niedopieszczone kadry, choć biorąc pod uwagę rok powstania oryginału można na to przymknąć oko. Sam scenariusz Johna Wagnera (The Bogie Man) ma potencjał, ale nie został on w pełni wykorzystany. Co jeszcze kłuje w oczy? Na pewno nieco infantylny humor (głównie w dialogach pomiędzy Huttem, Anachro i jej ojcem) oraz to, że bardziej czujemy, iż czytamy historię o Huttach niż o łowcy nagród.

Boba Fett 3

Komiks Star Wars Legendy: Boba Fett: Śmierć, kłamstwa i zdrada możecie kupić w sklepie wydawnictwa Egmont
w cenie 44.99zł

NASZA OCENA
5/10

Podsumowanie

Plusy:
+ prezentacja postaci Boba Fetta
+ dynamiczne sceny walki
+ fascynujące zwroty akcji

Minusy:
– nieodczuwalny klimat Star Wars
– niedopracowane kadry i postaci
– infantylny humor
– brak przerywników między historiami
– momentami irytujące dialogi

Sending
User Review
0 (0 votes)

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Łukasz „Kisiel” Krzeszowiec
Łukasz „Kisiel” Krzeszowiec
Rocznik ’88. Fan komiksu, dobrej książki i filmu. Lubi posłuchać ostrzejszych brzmień. Swój gust muzyczny przyprawia klasyką oraz muzyką elektroniczną. Nie znosi owijania w bawełnę i jak ognia unika „niepracującej szlachty” czy „absolwentów szkół robienia hałasu”. W wolnych chwilach poluje na prawdziwe pokemony, włócząc się z wędką wzdłuż brzegów Królowej Rzek, zdradzając ją chwilami z innymi ciekami i bajorami. Nieuleczalny fanatyk włoskiego futbolu (wierny kibic Interu Mediolan). Wielbiciel dobrego piwa i whisky. Czasem popełnia recenzje, by innym razem nabazgrolić coś z zupełnie innej beczki. Podczas ostatniego remontu w jego domu, jeden z majstrów stwierdził, że ma nierówno pod sufitem.
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki