SIEĆ NERDHEIM:

Nikt nie wygra z grawitacją. Recenzja komiksu Newton. Grawitacja w akcji

Newton. Grawitacja w akcji - okładka komiksu
Newton. Grawitacja w akcji – okładka komiksu

Seria wydawnictwa Egmont Najwybitniejsi Naukowcy opowiada o największych postaciach z różnych dziedzin nauki i w stosunkowo prosty sposób przybliża młodszym fanom komiksów ich życiorysy i idee, które badali. Na miano wielkiego badacza z całą pewnością zasłużył Brytyjczyk Issac Newton, który jako pierwszy sformułował prawo powszechnego ciążenia. To właśnie o nim opowiada kolejny komiks z serii.

Nasz bohater urodził się w 1642 roku w Woolsthorpe-by-Colsterwort, gdzie uczęszczał do niewielkiej, wiejskiej szkoły. W wieku 19 lat rozpoczął studia na uniwersytecie w Cambridge. Tuż po uzyskaniu stopnia naukowego przystąpił do badań nad teorią matematyczną, która doprowadziła go do opracowania rachunku różniczkowego i całkowego, zajmował się także wówczas optyką i grawitacją. Największą jednak sławę przyniosły mu badania nad tym ostatnim zagadnieniem, w trakcie których opracował prawo powszechnego ciążenia. Legenda, prawdopodobnie wymyślona przez samego Newtona, głosi, że pewnego dnia, gdy siedział pod jabłonią w sadzie, na jego głowę spadło jabłko. To zdarzenie zainspirowało go do myśli, że upadek obiektów na Ziemię i ruch ciał niebieskich wokół niej są spowodowane tą samą siłą.

Czy jabłko w końcu spadło na głowę Newtona, czy nie spadło? Rozwiewamy wątpliwości!
Czy jabłko w końcu spadło na głowę Newtona, czy nie spadło? Rozwiewamy wątpliwości!

Komiks skupia się na postaci samego Newtona. Jego osiągnięcia naukowe są wspominane, jednak z racji tego, że jest tu bardzo mała liczba stron, a co więcej lektura jest skierowana głównie do młodszych czytelników, nie spodziewajmy się zagłębiania w szczegóły badań naukowca. Są one raczej tylko napomknięte, podkreślona droga do nich, ale bez wdawania się w detale, które mogłyby zanudzić swoją fachowością fana komiksu. Nacisk przesunięto tutaj raczej na życiorys Brytyjczyka, wielokrotnie podkreślając, że osiągnął wszystko dzięki swojej ciężkiej pracy. Był nie tylko naukowcem, ale także pracował jako nadzorca w Mennicy Królewskiej, a po śmierci kuratora Mennicy – sam objął to stanowisko. Co więcej, był członkiem brytyjskiego Parlamentu, prezesem Royal Society, zagranicznym członkiem Francuskiej Akademii Nauk. To wszystko i jego osiągnięcia naukowe doprowadziły go do uzyskania w 1705 roku tytułu szlacheckiego z rąk królowej Anny Stuart.

Wymiar edukacyjny komiksu to nie tylko przedstawienie młodszym badań sir Isaaca Newtona, ale także wielokrotnie podkreślany fakt, że tylko ciężką pracą można osiągnąć sukces w życiu i zdobyć szacunek innych ludzi. Ten motyw przewija się właściwie w każdej części serii, co daje nadzieję na to, że młodzi czytelnicy wezmą sobie tę naukę do serca i w przyszłości będziemy mogli dzięki nim cieszyć się kolejnymi osiągnięciami naukowymi.

Jak to wyglądało na początku? Szkice koncepcyjne do komiksu.
Jak to wyglądało na początku? Szkice koncepcyjne do komiksu.

Od strony wizualnej Newton. Grawitacja w akcji w niczym nie odbiega od pozostałych komiksów o najwybitniejszych naukowcach. Ta sama kreska, te same ożywione barwy – Jordi Bayarri wciąż nie zawodzi i prezentuje nam pracę na wysokim poziomie. Jak w innych częściach, tak i tutaj znajdziemy szkice koncepcyjne bohaterów oraz przedstawienie poszczególnych postaci historycznych, które pojawiły się w historii. Na końcu jest również posłowie dr Tomasza Rożka, omawiające skrótowo postać Newtona i jego najważniejsze osiągnięcia.

Komiks Newton. Grawitacja w akcji to spora dawka wiedzy dla młodego czytelnika, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z fizyką. Dzięki tej krótkiej książeczce będzie mógł poznać podstawy grawitacji, a także życiorys znanego Brytyjczyka. To z całą pewnością świetny początek, żeby zacząć potem na własną rękę zdobywać wiedzę na ten temat i zagłębiać się w świat fizyki.

SZCZEGÓŁY
Tytuł polski: Newton. Grawitacja w akcji
Tytuł oryginalny: Newton. La gravedad en acción
Wydawnictwo: Egmont
Autor: Jordi Bayarri
Tłumaczenie: Agnieszka Ostrowska
Gatunek: komiks dla dzieci
Data premiery: 13.10.2021
Liczba stron: 48
ISBN: 9788328160255

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Seria wydawnictwa Egmont Najwybitniejsi Naukowcy opowiada o największych postaciach z różnych dziedzin nauki i w stosunkowo prosty sposób przybliża młodszym fanom komiksów ich życiorysy i idee, które badali. Na miano wielkiego badacza z całą pewnością zasłużył Brytyjczyk Issac Newton, który jako pierwszy sformułował prawo...Nikt nie wygra z grawitacją. Recenzja komiksu Newton. Grawitacja w akcji
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki