SIEĆ NERDHEIM:

Więcej

  Recenzja gry Talisman: Digital Edition

  1

  Wraz z pojawieniem się komputerów, a później Internetu, rozrywka w postaci gier planszowych odeszła na dalszy plan. Pozostał jednak sentyment do nich, a ponieważ żyjemy w globalnej wiosce, możemy spróbować zagrać w grę planszową przez Internet. Takie właśnie założenie przyjęli twórcy omawianej produkcji. Jak im to wyszło i czy ma to w ogóle sens w obecnych czasach? Na te pytania spróbuję odpowiedzieć w tym tekście.

  2

  Tradycja gry Talisman jest dość długa. Wszystko zaczyna się w latach osiemdzięsiątych ubiegłego wieku. Po wielu dodatkach, wzlotach i upadkach, w 2007 roku powstała czwarta edycja tego systemu. W naszym kraju znany jest on bardziej pod nazwą Magia i miecz lub Magiczny miecz.

  Na pewno teraz wiele osób już wie, z czym mamy do czynienia, ale niezaznajomionym wyjaśnię, na czym wszystko polega. W grze wcielamy się w bohatera, który musi dotrzeć do centralnego punktu mapy i wykonać główne zadanie, które jest inne, w zależności od dodatku. Poprzez rozwój i stawianie czoła przeszkodom stajemy się coraz lepsi, jak w typowej grze RPG. W miarę postępu odgrywamy swoją rolę, ale nie jesteśmy sami – nasi koledzy też mają takie same zadanie i mogą nas ignorować, przeszkodzić nam albo nas zabić. Tak w skrócie prezentują się mechaniki Talismanu.

  3

  Wróćmy jednak do wersji komputerowej, w której obecnie mamy do dyspozycji wiele dodatków i masę postaci do wyboru. Co ciekawe, wystarczy, że osoba, która zakłada rozgrywkę, posiada dodatki, a my bez wydawania dodatkowych pieniędzy możemy korzystać z nich tak samo jak ona. Nową grę składamy z naszych znajomych albo zupełnie obcych osób – maksymalnie pięciu, co ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

  Graficznie twórcy nie zmieniali gry, znacznie bardziej koncentrując się na tym, jak to wszystko powinno działać na wirtualnym stole. Wobec tego, poza zmianami kosmetycznymi podczas czasie walki, wersja elektroniczna nie różni się od oryginału.

  4

  Najsłabiej wypada warstwa audio. Muzyka obecna w menu i podczas samej rozgrywki jest taka sama, co przy dłuższych posiedzeniach powoduje, że dalszą rozgrywką wolimy cieszyć się raczej przy własnej. Do gry zostały dodane rożne odgłosy zwierząt lub wykonywanych czynności, ale nie przeszkadzają one zbytnio i spełniają swoje zadanie.

  Największa wadą gry jest czas rozgrywki. Jeżeli chcemy rozegrać pełną partię, musimy zarezerwować na to kilka godzin. W Talisman, mimo turowej rozgrywki, nie ma możliwości zatrzymania gry, więc jeśli odejdziemy na chwilę, tracimy kolejkę, a nasi kompani tracą cierpliwość do nas. Sytuację ratuje to, że grając ze znajomymi możemy zapisać grę i zacząć od tego samego miejsca. Z graczami losowymi sytuacja jest trudniejsza, ponieważ potrafią one wyjść z gry bez powodu. Ale taki już jest urok gier online, dlatego przed przystąpieniem do zabawy musimy uzbroić się w cierpliwość i długą playlistę z naszą ulubioną muzyką.

  5

  Gra wydana została w polskiej wersji językowej. Każdy element przetłumaczony jest bardzo dobrze – myślę, że dzięki dobrej lokalizacji zarówno osoby, które są wyjadaczami, jak i zupełni nowicjusze bez problemu zrozumieją zasady rozgrywki. Warto wspomnieć również o tym, że po Talisman sięga wielu naszych rodaków, toteż zawsze jest szansa, że traficie na Polaka albo otrzymacie pomoc na forach lub grupach tematycznych.

  6

  Talisman to bardzo fajna pozycja dla fanów planszówek, których coraz więcej pojawia sie na rynku komputerowych i mobilnym. Jest to opcja o wiele tańsza, bo samą podstawkę często można zdobyć w różnych promocjach. Odpowiadając na pytania postawione na początku recenzji: można zrobić dobrą grę planszową online, jednak żeby w pełni ją docenić, musimy dysponować sporą ilością wolnego czasu, a dodatkowo najlepiej, jeśli gramy ze znajomymi.

  Ocena: 8/10

  Plusy
  + klimat oryginału
  + stosunek ceny do jakości
  + nie trzeba kupować dodatków
  + polska wersja
  + dużo zawartości

  Minusy
  – czas gry może być za długi
  – muzyka może irytować
  – dodatki mogłyby pojawiać się częściej

  Autor: Tariel

  Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

  komentarze

  guest
  To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  Zobacz wszystkie kometarze

  0
  Podziel się swoją opiniąx
  ()
  x