SIEĆ NERDHEIM:

Straszna opowiastka przy ognisku. Recenzja filmu Scooby-Doo! Wakacje z duchami

Scooby-Doo! Wakacje z duchami - plakat wersji angielskiej
Scooby-Doo! Wakacje z duchami – plakat wersji angielskiej

Jakiś czas temu naszła mnie ochota na przypomnienie sobie kilku animowanych, pełnometrażowych produkcji ze Scooby-Doo. Na pierwszy ogień miał pójść Duch czarownicy, lecz ostatecznie padło na Wakacje z duchami, które widziałem po raz pierwszy. Jak minął mi seans wspomnianego filmu? Zaraz wam opowiem…

Jak to często bywa w przypadku filmów ze Scooby-Doo, również w Wakacjach z duchami mamy do czynienia z zabawą z gatunkami. W tym konkretnym przypadku są to slashery oraz opowieści o obozowych wakacjach. Pierwsza z wymienionych konwencji przejawia się przede wszystkim antagonistami: wysoki mężczyzna z siekierą, człowiek ryba lub wiedźma. W dodatku miejsce akcji nie wydaje się wcale przypadkowe. A jest nim niewielki obóz, przycupnięty tuż przy jeziorze oraz otoczony lasem. Ten też aspekt od razu kojarzy się z licznymi – w szczególności z okolic 2010 roku, kiedy to wyszły Wakacje… – filmami, których fabuła dotyczyła wakacyjnych obozów. Mamy więc do czynienia ze swoistym połączeniem Piątku trzynastego (wersji bardzo soft) z Camp Rockiem.

Scooby-Doo! Wakacje z duchami - kadr z filmu
Scooby-Doo! Wakacje z duchami – kadr z filmu

No dobrze, ale o czym jest Scooby-Doo! Wakacje z duchami? Fred, wraz ze swoją nieodłączną ekipą, wraca do obozu Mały Łoś, w którym spędził wiele lat. Okazuje się jednak, że przybytek jest na skraju upadku, gdyż po okolicy zaczął grasować Drwalowy, postać z obozowych legend! Co prawda właściciel obozu, ze względów bezpieczeństwa, odwołał wszystkich odwiedzających, lecz mimo to na turnus przyjeżdża trójka dzieciaków. Nasi bohaterowie będą więc musieli nie tylko rozwiązać zagadkę niegodziwca, który za nic ma przepisy BHP i wymachuje sobie siekierą na prawo i lewo, ale również zająć się podopiecznymi: zagwarantować im opiekę, rozrywkę i udowodnić, że Mały Łoś jest dużo lepszym miejscem niż konkurencyjny Wielki Łoś.

Mam dwa problemy z omawianym filmem, które niby dotyczą podstawowych kwestii, więc powinny wpłynąć na negatywny odbiór, lecz mimo wszystko nie jestem w stanie nazwać Wakacji z duchami złą lub słabą produkcją. Ale po kolei. Po pierwsze samo śledztwo wypada niezbyt przekonująco. Pojawiają się różne tropy, wskazówki dotyczące tego, o co tak naprawdę we wszystkim chodzi. I niby wszystko okej, tylko ostatecznie cała intryga jest grubymi nićmi szyta. Rozwiązanie wypada niezbyt wiarygodnie i wygląda, jakby twórcy do ciekawego settingu naprędce wymyślili jakąkolwiek zagadkę.

Scooby-Doo! Wakacje z duchami - kadr z filmu
Scooby-Doo! Wakacje z duchami – kadr z filmu

Druga kwestia dotyczy obozowych epizodów. Wiadomo, w ten kwestii trudno jest wymyślić coś nowego, ale sam motyw nie jest zbyt dobrze zobrazowany. Trochę za mało chodzenia po lesie, siedzenia przy ognisku, wspólnych gier i zabaw. W zasadzie w Wakacjach z duchami mamy do czynienia wyłącznie z dwoma regularnymi aktywnościami, czyli wspinaczką po drzewach oraz pływaniem po jeziorze. Ze względu na fakt, że cała fabuła musiała zmieścić się w zaledwie siedemdziesięciu minutach, brakowało miejsca na lepszą ekspozycję.

Dobra, ale koniec z narzekaniem! Trzeba też pochwalić kilka aspektów, bo mimo wszystko przy tym filmie bawiłem się nie najgorzej. Przede wszystkim warto wspomnieć o przyjemnym poczuciu humoru. Żarty może nie są zbyt odkrywcze, ale w zdecydowanej większości sprawiają, że na twarzy gości uśmiech. Dodatkowo są one różnego rodzaju, od słownych po sytuacyjne. Oprócz tego przyjemnie się ogląda, jak grupka naszych detektywów stara się opiekować dziećmi. Velma, Fred oraz Kudłaty wraz ze Scooby-Doo spotykają trójkę podobnych do nich samych podopiecznych.

Scooby-Doo! Wakacje z duchami - kadr z filmu
Scooby-Doo! Wakacje z duchami – kadr z filmu

Na pochwałę zasługuje także poziom animacji. Nie jest to nic ponad normę, ale na wystarczającym poziomie. Wszystko jest kolorowe, intensywne i przyjemne dla oka. Sceny nocne także mają swój tajemniczy klimat, pasujący do produkcji, w której dzieciaki powinny odczuwać lekki niepokój. Może jedynym problemem są w miarę stałe i czasem nieciekawe tła, ale do tego akurat przyzwyczaiły mnie już liczne inne animacje.

Scooby-Doo. Wakacje z duchami to przyjemne osiemdziesiąt minut filmu pełnego wakacyjnego klimatu z domieszką slashera. Może nie jest to najlepsza odsłona animowanych przygód bandy młodocianych detektywów i raczej zapomnimy o seansie zaledwie po kilku dniach, ale produkcja serwuje nam rozrywkę na w miarę przyzwoitym poziomie.

SZCZEGÓŁY:
Tytuł
: Scooby-Doo! Wakacje z duchami
Produkcja: Six Point Harness
Reżyseria: Ethan Spaulding
Scenariusz:
Jed Elinoff
Platforma: HBO Max
Gatunek: Animacja, Przygodowy
Data premiery: 14.10.2010
Czas trwania: 72 minuty
Obsada: Frank Welker, Matthew Lillard, Grey Griffin, Mindy Cohn i inni…

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Adam "Sumo" Loraj
Adam "Sumo" Loraj
Rocznik '98. Student historii. Sięga w równej mierze po anime, filmy, gry wideo, komiksy i książki. Fan twórczości Hideo Kojimy, Guillerma del Toro i Makoto Shinkaia. Od najmłodszych lat w jego sercu pierwsze miejsce zajmują Pokemony, a zaraz potem Księżniczka Mononoke. Prowadzi i gra w papierowe RPGi, w szczególności w Zew Cthulhu i Warhammera. Za najlepszego światowego muzyka uważa Eltona Johna, a polskiego Jacka Kaczmarskiego. Swoje opowiadania publikował w m.in. magazynach: Biały Kruk, Histeria, Szortal na Wynos lub w antologii Słowiański Horror.
Jakiś czas temu naszła mnie ochota na przypomnienie sobie kilku animowanych, pełnometrażowych produkcji ze Scooby-Doo. Na pierwszy ogień miał pójść Duch czarownicy, lecz ostatecznie padło na Wakacje z duchami, które widziałem po raz pierwszy. Jak minął mi seans wspomnianego filmu? Zaraz wam opowiem… Jak to...Straszna opowiastka przy ognisku. Recenzja filmu Scooby-Doo! Wakacje z duchami
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki