SIEĆ NERDHEIM:

Recenzja artbooka The Art of How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon 1

Wydany w 2010 roku, w twardej oprawie, artbook How to Train Your Dragon spełnia wszystkie oczekiwania każdego fana Disneya i filmu Jak wytresować smoka (i nie tylko), każdego, kto jest blisko ze swoim wewnętrznym artystą, szuka inspiracji bądź potrzebuje spędzić trochę czasu ze sztuką w domowym zaciszu. Jeśli w dodatku miał kiedyś styczność z książką Cressidy Cowell (na której podstawie powstał film), prawdopodobnie uroni kilka łez szczęścia, gdy tylko otworzy ten artbook.

Już na pierwszych stronach widać, że The Art of How to Train Your Dragon to artbook pod wieloma względami różny od innych publikacji tego typu. Spis treści jest niezwykle rozwinięty, wyróżniono nie tylko najważniejsze części, lecz także podrozdziały, a wszystkie oznaczono odpowiednimi numerami (aż 160 stron radości). Wolne miejsce na każdej karcie, poza ozdobami stylizowanymi na wzory skandynawskie, wypełniono drobnymi rysunkami i szkicami w stylu tych tworzonych na końcu zeszytu podczas nudnych lekcji w szkole podstawowej.

How to Train Your Dragon 2

Artbook podzielono na kilka części: Preface autorstwa Cressidy Cowell, Foreword Craiga Fergusona, Introduction, The Dragons, The Vikings, The Dragon World, The Viking World, Bringing the Worlds Together, Closing Thoughts, Acknowledgments & Crew Photo. Każdy rozdział ma kilka podrozdziałów.

Każdy smok ma tu swoje miejsce i co najmniej dwie strony tylko dla siebie. Różnorodność stylów i wielość projektów wyglądu smoków, wikingów i środowiska tylko podkreśla, ile osób było zaangażowanych w tworzenie filmu. Co więcej, niektóre z tych projektów są tak urocze, zabawne, pomysłowe i kolorowe, że nie sposób się nie uśmiechnąć. Wiele z tych rysunków byłoby doskonałymi ilustracjami książki Cressidy Cowell.

How to Train Your Dragon 3

Smutne, że wstępne projekty postaci mają więcej potencjału niż te wykorzystane w filmie. Choćby Astrid, która z wyraźnie niezależnej, energicznej i samodzielnej dziewuszki o poplątanych włosach przeszła w seksowną, silną i dobrze uczesaną prawie-damę. O ile ciekawsze byłyby przygody Czkawki i jego towarzyszy, gdyby powstrzymać się od takiego wygładzania bohaterów i zostawić ich z charakterystycznymi i ciekawymi cechami fizjonomii, mówiącymi więcej niż słowa!

Jak w każdym artbooku, i tutaj nie mogło zabraknąć przedstawienia krok po kroku procesu tworzenia filmu – od pierwszych kadrów po gotowe sekwencje. Duży plus za to, że skupiono się nie tylko na storyboardach, lecz także na warstwach grafiki (od 2D do 3D, od nieruchomego obrazu do animacji), cechach charakterystycznych każdej postaci, efektach specjalnych, na świetle. To samo dotyczy szczegółów takich jak wnętrza sal, wyposażenie, rynsztunek, rzeźby, maszyny czy łodzie. Dodatkowy punkt należy się za ilustrację na końcu:

How to Train Your Dragon 4

NASZA OCENA
10/10

Podsumowanie

Plusy
+ rozwinięty spis treści
+ bazgrołki wypełniające wolne miejsce na stronach
+ ukazanie różnorodności stylów
+ projekty smoków i postaci, cudownie komiczne i pomysłowe
+ szczegóły wnętrz

Minusy
– brak, chociaż dostępność jedynie w wersji angielskiej może ograniczać grono odbiorców.

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
TuTu
TuTu
Studiuję filologię polską na UW i nie, nie będę nauczycielem. Fascynuje mnie fenomen słowiańskości w literaturze. Pochłaniam książki w ilościach hurtowych - jeśli pozwala mi na to czas. Kiedy już siadam do oglądania filmów i seriali, schodzi mi na tym co najmniej cały dzień. Lubię grać i oglądać graczy w akcji. Gustuję w horrorach, choć żadnym gatunkiem nie pogardzę. Czytam i oglądam wszystko, i sięgnę po wszystko, żeby móc sprawdzić co mi się podoba, a co nie (np. ostrygi są obrzydliwe). Jestem uzależniona od herbaty i znajduję się w dożywotnim związku z wyobraźnią. Kiedyś zostanę pisarzem z prawdziwego zdarzenia!
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki