SIEĆ NERDHEIM:

Odejść od komputera – przegląd ciekawych gier bez prądu dla dzieci

Jako dziecko wiele czasu spędzałem przed konsolą czy komputerem. Doskonale pamiętam czasy „trzepaka”, jednak to pad i mysz w zespole z klawiaturą towarzyszyły mi najczęściej. Dlatego też z jednej strony nie dziwię się najmłodszym, którzy również wiele czasu spędzają na tego typu rozrywce. Z drugiej strony natomiast wiem, ile innych ciekawych gier i zabawek ich omija. Podczas przygotowań do wakacyjnego wyjazdu z rodziną spadło na mnie zadanie znalezienia ciekawych gier dla dzieci, które pozwolą na odłożenie smartfona na bok. Poszukiwania ułatwiło mi Allegro, które ma bardzo bogatą ofertę gier dla dzieci. Pomyślałem, że podzielę się z Wami kilkoma tytułami, które tam odkryłem, a które moim zdaniem zainteresują nawet najbardziej wybredne pociechy.

5 sekund

5 sekund

Wciągająca gra, przy której każdy zweryfikuje głębię swojego słownictwa. To towarzyska planszówka dla 3-6 graczy polegająca na szybkim myśleniu i równie szybkiej reakcji. Po wylosowaniu zadania należy wymienić 3 słowa spełniające dane zagadnienie, jednak czas przeznaczony na odpowiedź to tytułowe 5 sekund. Wyłapanie odpowiedniego słowa z pamięci pod presją czasu przy rozpraszającym czasomierzu wcale nie jest takie prste. Gra została urozmaicona dodatkowymi kartami czy specjalnymi polami na planszy, choć ta sama w sobie nie jest konieczna do zabaw. 5 sekund rozwija szybkie myślenie, kojarzenie słów oraz poszerza słownictwo u najmłodszych. Gra ukazała się także w edycji Junior oraz Edycji Specjalnej.

Kalambury De Luxe

Kalambury De Luxe

Niezwykle popularna zabawa, która w latach ’90 doczekała się popularnego w Polsce programu telewizyjnego. Gracze dzielą się na minimum dwuosobowe drużyny i przystępują do zabawy polegającej na przedstawieniu wylosowanego hasła. Cała zabawa polega na tym, że dane hasło należy przedstawić bez użycia słów, a jedynie przy pomocy gestykulacji bądź rysunku. Każde odgadnięte hasło to punkt dla drużyny. Wygrywa ta, która zbierze ich więcej. Kalambury to wciąż świetna rozrywka na wiele różnych okazji, a najmłodsi rozwiną przy niej kreatywne myślenie.

Monopoly

Monopoly

Kultowa już gra planszowa znana na całym świecie. Gracze poruszają się po planszy, kupują i sprzedają nieruchomości, zarabiają i tracą, dokonując przeróżnych transakcji. Całość wydaje się skomplikowana, jednak po poznaniu zasad gra wciąga, szczególnie osoby, które wcześniej Monopoly nie znały. Sporo tu elementów losowych, a sama rozgrywka toczyć się może nawet i kilka godzin. Gra rozwija i pobudza myślenie strategiczne oraz taktyczne. Monopoly ukazało się w dziesiątkach różnych edycji na całym świecie. W Polsce szczególną popularnością cieszą się Monopoly Fallout, Tu i teraz banking czy edycja Monopoly Polska.

UNO

UNO

UNO to prosta gra karciana wzorowana trochę na popularnym Makao. Karty w UNO dzielą się na te o różnych kolorach i punktacji oraz karty specjalne. Sama zabawa polega na pozbyciu się kart z ręki i zdobyciu punktów za te karty, które zostały w rękach innych graczy. Wygrywa osoba, która zdobędzie określoną ilość punktów i w odpowiednim momencie krzyknie tytułowe UNO (z hiszp. „jeden”). Sama rozgrywka pozwala na szybkie, kilkuminutowe rundy, a grać można od dwóch do aż dziesięciu osób. Gra została wydana także w edycji bliższej najmłodszym – Auta 2 oraz Barbie. Dzieci przy UNO rozwiną zdolność szybkiego liczenia oraz myślenie strategiczne.

Jenga

Jenga

Jedyna zręcznościowa gra w tym zestawieniu. Jenga to gra banalnie prosta w swoim założeniu i być może dzięki temu szalenie wciągająca. Gra składa się z 57 drewnianych klocków, które należy ułożyć w wieżę (po trzy klocki na warstwę). Najlepiej w sposób utrudniający układanie kolejnemu graczowi. Gracz, który spowoduje zawalenie się konstrukcji, przegrywa. Jenga ćwiczy koncentrację oraz zręczność i pozwala na grę zarówno jednej, jak i wielu osobom.

Przy wszystkich wymienionych grach świetnie będą się bawić zarówno najmłodsi, jak i dorośli. Również w zestawieniach dziecko z dzieckiem, dziecko z dorosłym czy dorośli z dorosłymi. Każda z gier pozwoli ćwiczyć dzieciom daną zdolność lub umiejętność oraz przede wszystkim ciekawie spędzić czas. To oczywiście moje propozycje, jednak TUTAJ znajdziecie znacznie więcej gier. Swoimi propozycjami podzielcie się w komentarzu.

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Libelo
Libelo
6 lat temu

Moja nieumiejętność grania w 5 sekund zawsze mnie dobijała :v

Geek Kocha Najmocniej
6 lat temu

UNO to gra mojego dzieciństwa 😀 Niestety, już dawno w nią nie grałam. A 5 sekund poznałam dopiero niedawno, na urodzinowym wypadzie mojego Piotrka 😉

Mateusz "Logan" Smoter
Mateusz "Logan" Smoter
Rocznik ’90. Miłośnik retro gier (Amiga Rulez!), dobrego komiksu i cięższego brzmienia. Adept Brazylijskiego Jiu-Jitsu. Nie posiadam twittera, instagrama ani snapchata. Moja twórczość jaką znajdziecie na NTG to głównie recenzje komiksów. Fan twórczości Philipa K. Dicka czy Stephena Kinga.
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki