Ja już nawet nie będę się kolejny raz tłumaczył, czemu zaliczamy takie spore opóźnienie, ale faktem jest, że tych filmowych premier w styczniu za dużo to nie ma. A przynajmniej takich, na które bardzo byśmy czekali. Fakt – jest parę tytułów, o które z Jurkiem musieliśmy się lekko pospierać, ale finalnie – szału nie ma. Mało VOD, zdecydowana dominacja premier kinowych. Powroty uznanych reżyserów, a i jedna animacja, której oceny są tak dobre, że aż trudno w to uwierzyć. Zapraszam do krótkiej lektury!
6.01 – W trójkącie – dystrybucja kinowa
Woody Harrelson, Harris Dickinson, Charlbi Dean, piękni i bogaci ludzie, a także tonący jacht – to wszystko pokryte potężną dawką satyry, zdaje się obiecywać zwiastun, a powszechne uznanie widzów i krytyków potwierdza, że warto wybrać się na seans. Tak szczerze nie wiem, co mam więcej napisać. Zwiastun pokazuje zlepek dosyć sporej liczby scen, które możemy uznać za cringowe, dialogi wyjęte z kontekstu. Wiem, że to, co napisałem, nie brzmi pozytywnie i tak w zasadzie jest, ale zarazem zapowiedź ma jakiś taki dziwny, magiczny klimat, który intryguje i przyciąga widza. Mam też wrażenie, że pokazano ujęcia z może pierwszych 30 minut filmu, a resztę pozostawiono w tajemnicy. Mnie cały ten miszmasz zaintrygował i jestem ciekaw, jak to wszystko spina się w całość.
(Jurek)
6.01 – Kot w Butach: Ostatnie życzenie – dystrybucja kinowa
Pamiętacie Kota w Butach – spin-off Shreka z 2011 roku? Szczerze mówiąc, już zapomniałem o istnieniu tego filmu, a tu bang – wychodzi druga część. Szok. Niedowierzanie. Dużo skrajnych uczuć. Jedynka nie była zła, ale po prostu nie utkwiła mi głęboko w pamięci. Za to dwójka…Co tu się stało! Jakie świetne opinie, same zachwyty! I faktycznie film wygląda dosyć kreatywnie i coś mi się wydaje, że mamy całkiem sporą konkurencję dla Spider-Man: Uniwersum 2. Oczywiście mowa o rynku polskim, bo Kot w Butach w USA miał premierę w grudniu 2022 roku.
(Ponton)
6.01 – Bielmo – Netflix
Ależ ten film ma klimat! XIX wiek, zimowa pora, brutalne morderstwo mające znamię obrzędu okultystycznego. Same te stwierdzenia sprawiają, że warto filmem się zainteresować i potencjalnie wykorzystać jako bazę pod scenariusz do sesji RPG. Sprawą zajmie się doświadczony detektyw Augustus Landor i kadet Edgar Allan Poe (tak, zapewne ten pisarz). W główne role wcielają się Christian Bale i Harry Melling. Chciałbym zatrzymać się na chwilę przy tym drugim. Od kilku lat jego kariera rozwija się w bardzo ciekawym kierunku, aktor bierze udział w nietypowych projektach i jestem mocno zainteresowany jego występem. Fajnie, że już teraz udało mu się oderwać łatkę chłopaka z Harry’ego Pottera. Jak już o franczyzie młodego czarodzieja mowa, to wystąpi także Timothy Spall. W obsadzie znalazło się jeszcze kilka głośnych nazwisk – Gillian Anderson, Toby Jones i Robert Duvall. Ten film albo okaże się wielkim hitem, albo katastrofalną porażką.
(Jurek)
13.01 – Gra fortuny – dystrybucja kinowa
Guy Ritchie powraca! A premiera tego filmu nie była wcale takim pewniakiem. Ba! Ja już myślałem, że projekt pójdzie do kosza. Pierwotnie w Polsce miał zadebiutować 18 marca 2022 roku i nawet był w naszej topce, ale nagle został zdjęty z afisza. Podobno głównym powodem, dlaczego film nie wyszedł była… Ukraina. Mówi się, że reżyser w niekorzystnym świetle ukazuje Ukraińców, co z wiadomych politycznych względów było nie do przyjęcia. I był to raczej dosyć istotny wątek, więc Guya czekało całkiem spore przemontowanie filmu. Na szczęście udało się! Plakat Gry fortuny na pierwszy rzut oka przypomina możliwy sequel bardzo udanych Dżentelmenów, ale to zupełnie inny projekt. Jednak również tutaj zobaczymy Hugh Granta, a poza nim Jasona Stathama, Aubrey Plazę, Josha Hartnetta, Cary’ego Elwesa i Eddiego Marsana. Świetna obsada, szpiegowskie klimaty, humor, sensacja i specyficzny styl reżysera. Ja tam nawet nie muszę czytać fabuły – idę w ciemno, a wy?
(Ponton)
13.01 – M3GAN – dystrybucja kinowa
No proszę, czyli jednak można wziąć stary motyw i zrobić z nim coś świeżego. Tak przynajmniej zdają się sugerować bardzo optymistyczne opinie na temat tego filmu o zabójczej lalce – znajomy motyw, prawda? W projekcie maczał palce James Wan, więc to nie mogło być aż tak proste. Otóż tytułowa M3GAN jest androidem stworzonym przez bohaterkę Allison Williams, której przypadła opieka nad dzieckiem swojego zmarłego rodzeństwa. W rolę siostrzenicy wciela się Violet McGraw, która pomimo młodego wieku ma imponujące CV. Oczywiście w zwiastunie nie brakuje ckliwych tekstów, jak to protagonistka sobie nie poradzi z wychowaniem i tak dalej. Pani naukowiec postanawia więc wykorzystać projekt, nad którym pracuje, by poprawić siostrzenicy humor. Tutaj zaczyna się robić problematycznie, bo sztuczna inteligencja lalki samoistnie wytworzyła trochę za dużo instrukcji warunkowych, co doprowadza do stworzenia morderczego potwora, którego celem jest ochrona dziewczynki za wszelką cenę. Moim zdaniem zapowiada się na kolejny bardzo dobry, kameralny horror, wyprodukowany przez Jamesa Wana.
(Jurek)
20.01 – Duchy Inisherin – dystrybucja kinowa
Martin McDonagh to twórca takich hitów jak Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, 7 psychopatów i przede wszystkim – Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj! Reżyser wraca z kolejnym projektem, angażując ponownie dwóch panów, którzy wystąpili razem w ostatnim wymienionym filmie. Duchy Inisherin już zdobyły uznanie. Mają na koncie między innymi trzy Złote Globy, w tym w kategorii: najlepsza komedia lub musical. W rolach głównych Colin Farrell i Brendan Gleeson, którzy będą się nieco ze sobą kłócić, a wszystko dlatego, że jeden z nich stwierdza, że nie chce się z drugim już przyjaźnić. Liczę na kawał świetnej czarnej komedii.
(Ponton)
20.01 – Babilon – dystrybucja kinowa
Hollywood – niepohamowana zabawa i dekadencja spod oka Damiena Chazelle’a? Zdecydowanie się na to piszę, zwłaszcza gdy w obsadzie są takie nazwiska jak Margot Robbie, Brad Pitt, Tobey Maguire i Samara Weaving. Kolejny film, po którego zwiastunie trudno mi określić w zasadzie, czym będzie. No bo mamy dwójkę bohaterów, którzy mają marzenia o wiecznej zabawie i byciu częścią czegoś większego, a potem trafiają do Hollywood, gdzie impreza trwa nieprzerwanie. Ja film zdecydowanie obejrzę, ale fabuła średnio mnie interesuje. Kreacje aktorskie wydają się fenomenalne, a Whiplash tego twórcy uwielbiam.
(Jurek)
20.01 – Niebezpieczni dżentelmeni – dystrybucja kinowa
Nie wierzę, że jednym z bardziej wyczekiwanych przeze mnie filmów 2023 roku jest polska produkcja. Jednak opis fabuły jest interesujący, a zebrani aktorzy (na czele z moim ulubionym Marcinem Dorocińskim) to coś wspaniałego. Otóż – Witkacy, Boy-Żeleński, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski budzą się na kacu, widzą trupa i nie pamiętają za wiele. Taki Kac Vegas w Zakopanem w doborowej obsadzie. W rolach artystów, poza wspomnianym Marcinem Dorocińskim, zobaczymy jeszcze Andrzeja Seweryna, Tomasza Kota i Wojciecha Mecwaldowskiego. Opinie są pozytywne i czy właśnie już w styczniu otrzymamy najlepszy polski film 2023 roku?
(Ponton)
20.01 – JUNG_E – Netflix
Kino science fiction s.f. ja zawsze przyjmuję z otwartymi ramionami. Tym razem Netflix zafunduje nam koreańską produkcję, w której doświadczymy motywów klonowania w postapokaliptycznej przyszłości. Ziemia stała się pustą planetą, a ludzkość uciekła w kosmos. Miało być pięknie, fajnie i bajecznie, a… wybuchła wojna domowa. Sztuczna inteligencja wytwarza androidy, które walczą między sobą. Jeden z nich, który jest klonem mózgu matki głównej bohaterki, postanawia razem ze swoją twórczynią uciec z pewnego ośrodka badawczego. Zwiastun wygląda naprawdę estetycznie i efektownie – może miejscami zbyt sterylnie, ale i tak cieszy oko. Czeka nas kawał kina science fictionW s.f. z mnóstwem akcji. Jestem zaintrygowany.
(Ponton)
27.01 – Mężczyzna imieniem Otto – dystrybucja kinowa
Niestety ten miesiąc nie obrodził w wystarczającą liczbę filmów, byśmy mogli się spokojnie podzielić z Marcinem. Podkreślam ten fakt, ponieważ w innym wypadku ten tytuł raczej nie znalazłby się w tym zestawieniu, ale nie skreślajcie go od razu. To kolejna produkcja z kategorii: Tom Hanks próbuje zmienić swój wizerunek miłego gościa. Twórcy chyba mocno inspirują się ostatnio Afterlife Gervaisa, bo i w serialach zauważyłem podobieństwo, i w tym wypadku jest także wyraźnie widoczne – zrzędliwy wdowiec nienawidzi całego świata wokół. Oryginalnie. Film podobno jest amerykańską wersją szwedzkiej produkcji, więc można powiedzieć, że zataczamy pełne koło. Wracając do fabuły – życie Otty zaczyna się zmieniać w momencie, gdy nowa rodzina pojawia się na osiedlu. Empatyczna i altruistyczna żona, ciamajdowaty mąż, dwójka dzieci i tona problemów. Nie będę ukrywał – spodziewam się, że ten film, to będzie spory Oscar bait.
(Jurek)
Pozostałe premiery:
4.01 – The Kings of the World – Netflix
5.01 – Wystrzałowe wesele – dystrybucja kinowa
6.01 – Na twoim miejscu – dystrybucja kinowa
6.01 – Mafia z Mumbaju: Policja kontra półświatek – Netflix
10.01 – Andrew Santino: Cheeseburger – Netflix
10.01 – Autostopowicz z siekierą – Netflix
11.01 – Wołanie o prawdę – Netflix
13.01 – Zaginiony pies – Netflix
13.01 – Godland– dystrybucja kinowa
13.01 – Lunana. Szkoła na końcu świata – dystrybucja kinowa
13.01 – Ślub doskonały – dystrybucja kinowa
13.01 – Wilcze stado – dystrybucja kinowa
13.01 – Yuki i magiczny kwiat – dystrybucja kinowa
20.01 – Till – dystrybucja kinowa
20.01 – Zadziwiający kot Maurycy – dystrybucja kinowa
20.01 – Mumie – dystrybucja kinowa
20.01 – Fenomen – dystrybucja kinowa
20.01 – Narwik – Netflix
27.01 – Aftersun – dystrybucja kinowa
27.01 – Chleb i sól – dystrybucja kinowa
27.01 – Syn – dystrybucja kinowa
27.01 – Pimi z krainy Tygrysów –dystrybucja kinowa
27.01 – Pokusa – dystrybucja kinowa
27.01 – Miłość ma cztery łapy – dystrybucja kinowa
27.01 – My i wy – Netflix
31.01 – Pamela: Historia miłosna – Netflix
Kot w butach był świetny
Mężczyzna imieniem Otto to jeden z najlepszych filmów jakie oglądałem.
Super film!
Zgadzam się – super filmy!
Polecam!
czekam na więcej, bo lista przednia!
Najlepsze z listy to Aftersun. Polecam