SIEĆ NERDHEIM:

FILMOWE PREMIERY– MARZEC 2023

Witaj marcu, żegnaj Jurku! Tak smutno na początek, bo mój kompan nie będzie mi już pomagał (dzięki, wielkie dzięki!) w zestawieniach, więc opóźnienia będą jeszcze większe. Dobra, postaram się poprawić! Z informacji lepszych – ten miesiąc (szczególnie w kinach) to taka petarda, że wentyle w pontonach pękają w każdym sklepie podróżniczym. Będą morderstwa, walki na ringu, dinozaury, a nawet jeden naćpany miś oraz Kubuś Puchatek, któremu znudziło się jedzenie miodku i znalazł sobie inne, ciekawsze zajęcie. Zapraszam do filmowego zestawienia na marzec 2023!

3.03 – Imperium światła – dystrybucja kinowa

Na zwiastunie Imperium światła mamy scenę, w której Olivia Colman ogląda film w kinie, który jest wyświetlany przez kinooperatora na aparacie analogowym 35 mm. I mnie ta jedna sekwencja wystarcza, aby tytuł ten znalazł się w mojej topce. Dramat obyczajowy relacji dwojga ludzi w reżyserii Sama Mendesa praktycznie nie miał promocji w Polsce. Mam nadzieję, że znajdę czas na seans na sali kinowej, bo sam jestem kinooperatorem, mam styczność z taśmami 35 mm, a cofnięcie się do lat 80., gdzie cyfryzacja jeszcze nie istniała, to całkiem niezły, spóźniony prezent urodzinowy. Poza tym w obsadzie parę moich ulubionych aktorów i aktorek. Na ekranie zobaczymy Olivię Colman, Colina Firtha i Toby’ego Jonesa.
(Ponton)

3.03 – Creed III – dystrybucja kinowa

Święto narodowe! Byłem w kinie na premierowym seansie! W związku z tym mogę wam zaserwować minirecenzję! Otóż – Creed 3 jest spoko. Czuje się nieco brak Sylvestra Stallone’a, ale emocji wcale nie brakuje! Przede wszystkim mam istotny wątek braterskiej przyjaźni i jej rozłamu oraz powracających błędów młodości. Adonisa Creeda (Michael B. Jordan) odwiedza dawno niewidziany znajomy – Damian Anderson (Jonathan Majors) — i jak można się domyślić, mężczyźni mają nierozwiązane sprawy z przeszłości. Oj, czuć emocje w powietrzu! Film lepiej działa w kategoriach dramatu niż filmu sportowego, finalne stracie jest mało angażujące, ale w kinie bawiłem się nieźle. Aktorska petarda i całkiem udany debiut reżyserski Michaela B. Jordana.

10.03 – Kokainowy miś – dystrybucja kinowa

To jest właśnie kino! Kocham tego typu projekty, tak głupie, że aż genialne, a do tego wzięte na poważnie, ale z dozą pulpu. No bo jak inaczej określić film, w którym niedźwiedź znalazł paczkę z kokainą i się od niej uzależnił? Po zażyciu substancji wchodzi haj, a potem szał po krew i więcej narkotyku. Oprócz sporej dozy absurdu i gore, trailer sugeruje, że scenariusz będzie zawierał inteligentne teksty, a i obsada wygląda dosyć ciekawie: Keri Russell, O’Shea Jackson Jr. i Ray Liotta. Ja muszę sprawdzić, ale następna wybrana przeze mnie pozycja ma pierwszeństwo.
(Jurek)

10.03 – Krzyk VI – dystrybucja kinowa

Poprzednia część cyklu, która była requelem, kompletnie mnie zachwyciła. Nie certoliłem się wtedy i dałem 10/10, a całą recenzję możecie przeczytać tutaj. W związku z tym, że opuszczam redakcję na czas nieokreślony, a to mój ostatni tekst, pozwolę sobie zrobić większą recenzję tego filmu, jako że miałem możliwość obejrzeć go na pokazie przedpremierowym. Zanim zacznę, chciałbym zwrócić uwagę, że w mojej opinii na odbiór tytułu ma mocno wpływ jakość samego seansu. Chcę to zaznaczyć, bo z każdym dniem im bardziej o produkcji myślę, tym bardziej pozytywnie ją odbieram, a gdy wychodziłem z kina, nie byłem zachwycony. Wydaje mi się, że to przez kilkoro osobników na mojej sali, którzy skutecznie utrudniali doznanie kinowe, przeszkadzając i zasłaniając ekran, a do tego byłem po ciężkim dniu. Stąd pisząc, mogę się wydawać mniej zadowolony niż faktycznie byłem, ale film naprawdę bardzo mi się podobał. Ponownie mamy tu zabawę z gatunkiem, wymowny komentarz dotyczący dzisiejszego świata, a także stos ciał. Produkcja rozpoczyna się od klasycznej formuły, którą potem przełamuje w innowacyjny sposób, ale go ucina, by powrócić bliżej klasyki. Szczerze, trochę szkoda, bo to świeże podejście było na tyle intrygujące, że chętnie bym zobaczył go więcej, no ale sam tytuł dalej odstaje od oryginału i wprowadza nowe tropy. Bez wchodzenia w nadmierne szczegóły największą zmianą jest przeniesienie Ghostface’a do wielkiego miasta i szokująco – to działa. Uważam, że to może być wielka zmiana, która zredefiniuje slashery na nowo. Pojawiło się też kilka dodatkowych aspektów, które można uznać za spoilery, ale pomimo że film nie był bardziej krwawy, to zdecydowanie brutalniejszy. Jedyne co mi się troszkę nie podobało to końcówka, która nawiązywała do jednej z poprzednich części, ale było czuć w niej przesadę. Chętnie rozwinąłbym ten temat w rozmowie, gdzie możemy pozwolić sobie na spoilery. No i jestem zły, że Samara Weaving była po prostu pierwszym zabójstwem, a nie miała większej roli w filmie – mam nadzieję, że nie uznacie tego za wielki spoiler. Odnosząc się jeszcze do klasyki tej franczyzy, bo sama produkcja już definiuje Krzyk jako franczyzę, to udało mi się odgadnąć jednego z zabójców, a także ich liczbę.
(Jurek)

17.03 – Shazam! Gniew bogów – dystrybucja kinowa

Pierwszy film DC, na który czekam od dawna. Batmana widziałem na premierze, ale nie powiedziałbym, żebym był nim jakoś wielce podekscytowany. Black Adam dalej na kupce wstydu, natomiast na sequel Shazama czekam pełen obaw. Pierwsza produkcja była z jednej strony trochę typowym kinem superbohaterskim, a z drugiej ciepłą, przyjemną opowieścią o rodzinie, dojrzewaniu i odpowiedzialności. Ze zwiastuna niby wynika, że rodzina ma być ważnym aspektem filmu, ale mam spore obawy, że ten temat spadnie na plan dalszy na rzecz walki ze smokiem. No ale nie tracę nadziei. Wraca znajoma ekipa, występ zaliczy Rachel Zegler, a wspomniana wcześniej kreatura wygląda groźnie. Mam nadzieję, że będzie przynajmniej tak dobry jak pierwowzór.
(Jurek)

17.03 – 65 – dystrybucja kinowa

Uwaga, uwaga! Piszę o fabule filmu! Będzie krótko, ale jakże treściwie! Otóż – Adam Driver będzie naparzał się z dinozaurami. Potrzebujecie wiedzieć więcej? Ja nie. Czuję, że będzie to niesamowita głupotka, ale z całkiem niezłą akcją i śmiertelnie niebezpiecznymi wielkimi gadami. Dosyć skromna obsada – poza Adamem Driverem na ekranie zobaczymy (przynajmniej według portalu Filmweb) trzy aktorki, których nazwiska zupełnie nic mi nie mówią. Nie interesują mnie oceny – powtórzę jeszcze raz – ADAM DRIVER NAPARZA SIĘ Z DINOZAURAMI!
(Ponton)

24.03 – John Wick 4 – dystrybucja kinowa

Słodki wentylu w Pontonie! Nadchodzi ten dzień! John Wick powraca i znowu będzie w kreatywny sposób prał złych typów po pyskach! Pierwsze trzy części to świetna trylogia kina akcji i nie wierzę, że kolejna odsłona będzie spadkiem formy. Świadczą o tym też już pierwsze recenzje. Nowy John Wick to wysokiej jakości rozrywka. Ja tam wierzę! Przeraża mnie tylko metraż, bowiem jego czas trwania to aż 2 godziny 49 minut. Czyżby wszyscy twórcy zapomnieli, jak się kręci krótkie filmy? Jednak w tym wypadku seans może minąć jak parę chwil. Jeden z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie filmów roku, jak nie dekady.(Ponton)

24.03 – Sundown – dystrybucja kinowa

Zapowiedź tego filmu jest tak enigmatyczna i niezdradzająca żadnych konkretów, że nie byłem pewien, czy wam ją polecać. Ostatecznie zdecydowałem się na to z dwóch powodów – pierwszym jest fakt, że dystrybuuje Gutek Film, który dotąd mnie nie zawiódł, a drugim jest Tim Roth w głównej roli. Romans, zbrodnia, kara, najpewniej rodzinne kłótnie o pieniądze. Ja jestem zaintrygowany.
(Jurek)

31.03 – Tetris – Apple TV+

Czy jest ktoś kto nie zna gry pt. Tetris? Nie sądzę, bo to tytuł nad tytuły, którego nieśmiertelność rozwala wszystkie klocki w najstarszych przenośnych konsolach. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, kto jest twórcą tejże rozrywki? Na to pytanie odpowie nowy film Apple’a pod jakże zaskakującym tytułem, jakim jest Tetris. W roli głównej Taron Egerton (Kingsman, Rocketman) i zdaje się, że otrzymamy intensywne kino… szpiegowskie!
(Ponton)

31.03 – Puchatek: Krew i miód – dystrybucja kinowa

Nie wiem, jaki chory człowiek wymyślił, żeby zrobić z Puchatka i Prosiaczka szalonych morderców, po tym jak Krzysiu ich zostawił, ale cudownie, że poszedł w kinematografię! Wspominałem, że jestem podekscytowany na Kokainowego Niedźwiedzia? Poziom hype’u nie jest nawet w połowie tak wielki, jak przy tym projekcie. Zapowiada się krwawo, brutalnie i bezkompromisowo. Ciekawi mnie, co jeszcze pojawi się w domenie publicznej i jak zostanie zinterpretowane. Projekt wygląda na niskobudżetowy z kompletnie nieznaną obsadą – tak złe, że na pewno będzie dobre!
(Jurek)

Wszystkie premiery marca 2023:

1.03 – Dzisiaj śpisz ze mną – Netflix

3.03 – Holy Spider – dystrybucja kinowa

3.03 – Imperium światła – dystrybucja kinowa

3.03 – Filip – dystrybucja kinowa

3.03 – Creed III – dystrybucja kinowa

3.03 – Pokolenie Ikea – dystrybucja kinowa

3.03 – Szczęście Mikołajka – dystrybucja kinowa

3.03 – Noc 12 października – dystrybucja kinowa

3.03 – Miłość od pierwszego pocałunku – Netflix

5.03 – Chris Rock: Selective Outrage – Netflix NA ŻYWO

8.03 – Gdzieś daleko – Netflix

10.03 – W gorsecie – dystrybucja kinowa

10.03 – Kokainowy miś – dystrybucja kinowa

10.03 – Krzyk VI – dystrybucja kinowa

10.03 – Zadra – dystrybucja kinowa

10.03 – II Boemo – dystrybucja kinowa

10.03 – Dwa bilety do Grecji – dystrybucja kinowa

10.03 – Wróżka Zębuszka – dystrybucja kinowa

10.03 – Luther: Zmrok – Netflix

15.03 – Seks, sieć i kasa: Historia Pornhuba – Netflix

16.03 – Najwyższy czas – Netflix

17.03 – Shazam! Gniew bogów – dystrybucja kinowa

17.03 – Syn – dystrybucja kinowa

17.03 – 65 – dystrybucja kinowa

17.03 – Wyrwa – dystrybucja kinowa

17.03 – I Love My Dad – dystrybucja kinowa

17.03 – Brainwashed: seks, kamera, władza – dystrybucja kinowa

17.03 – Jezioro Słone – dystrybucja kinowa

17.03 – Co w trawie gra – dystrybucja kinowa

17.03 – Król cieni – Netflix

17.03 – Magiczna słonica – Netflix

17.03 – Zamęt – Netflix

17.03 – Dusiciel z Bostonu – Disney +

24.03 – John Wick 4 – dystrybucja kinowa

24.03 – Sundown – dystrybucja kinowa

24.03 – Święty – dystrybucja kinowa

24.03 – Miłość po angielsku – dystrybucja kinowa

31.03 – Puchatek: Krew i miód – dystrybucja kinowa

31.03 – Missing – dystrybucja kinowa

31.03 – Zabójcze wesele – Netflix

31.03 – Blef doskonały – dystrybucja kinowa

31.03 – Kill Boksoon – Netflix

31.03 – Black Clover: Sword of the Wizard King – Netflix

31.03 – Prom Pact – Disney +

31.03 – Tetris – Apple TV +

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Filmowiec
7 miesięcy temu

Dodaj Twórce 🙂 Bo zaraz wychodzi.

Wick
4 miesięcy temu

Super premiery, choć John wick 4 zmiażdżył konkurencję totalnie.

Marcin Gontarski
Marcin Gontarski
Ponton lubi pisać i rozmawiać o kinie, o serialach, o popkulturze. W życiu osiągnął zawodowy spokój - pracuje jako kinooperator w warszawskim kinie Iluzjon, gdzie poza nośnikami cyfrowymi ma okazje wyświetlać filmy z taśmy 35mm. Tą wiedzą również lubi się dzielić. W chwilach wolnych gra na PS4, pije piwo oraz marzy o tym, aby spotkać Stevena Spielberga i Petera Stormare'a. Pocieszna mordeczka, która kocha Star Wars, Blues Brothers i Cinema Paradiso. Znalazł swój Nerdheimowy,, redakcyjny dom :) Dojrzał do tego, aby założyć własnego bloga i tak sobie dzierga swoje przemyślenia i publikuje swoje opinie.
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki