SIEĆ NERDHEIM:

Dinozaury władają światem, czyli zbiór krótkich recenzji mniej znanych wybranych gier, filmów i seriali o dinozaurach – na Dzień Dinozaura

KorektaDeneve

„When dinosaurs ruled the Earth”

Gry:

carnivores

Carnivores

Tytuł oryginału: Carnivores
Gatunek: strzelanka, sport
Tryb: jednoosobowa
Producent: Action Forms
Premiera: 30.11.1998

Celem gry jest polowanie na dinozaury zamieszkujące obcą planetę, zbieranie trofeów oraz punktów pozwalających odblokowywać nowe bronie i gatunki jaszczurów. Grafika jest niezła, rozgrywka bywa zaskakująca, a za fabułą dostępną graczowi kryje się całkiem rozwinięta idea wykorzystania zasobów obcej planety, by czerpać zysk z eksploatacji żyjących na niej gatunków. Jest to pierwsza gra z serii Carnivores i z jakichś powodów kojarzy mi się z Hunt: Showdown.

dino-crisis

Dino crisis

Tytuł oryginału: Dino Crisis
Gatunek: survival horror
Tryb: jednoosobowa
Producent: Capcom Production Studio 4
Premiera: 31.08.1999

Gra dostępna na PS, Dreamcast i PC. Reżyserem i producentem jest Shinji Mikami, twórca serii Resident Evil. Akcja rozgrywa się na fikcyjnej wyspie. Uwięziona na niej grupa agentów otoczona przez krwiożercze dinozaury musi walczyć o przetrwanie.
Zaletą gry jest to, że oprócz elementów typowej strzelanki napakowanej akcją pojawia się również suspens i zagadki, które gracz musi rozwiązać.

turok

Turok – Łowca dinozaurów

Tytuł oryginału: Turok: The Dinosaur Hunter
Gatunek: FPS
Tryb: jednoosobowa
Producent: Iguana Entertainment
Premiera: 28.02.1997 (USA)

Gra komputerowa FPS. Została wyprodukowana na Nintendo 64, później również PC. Gracz wciela się w Indianina, tytułowego Turoka, którego celem jest obronienie swojego świata przed Campaignerem. Konieczne jest przejście przez kolejne światy, zdobywanie umożliwiających to kluczy oraz pokonanie grona przeciwników (od obcych po dinozaury), różnych w zależności od planszy.
Warto sięgnąć po tę grę choćby po to, by zobaczyć indiańskiego Rambo walczącego z dinozaurami.

Filmy i seriale:

dinozaur

Dinozaur

Rodzaj: film
Tytuł oryginału: Dinosaur
Reżyseria: Eric Leighton, Ralph Zondag
Scenariusz: Walon Green, John Harrison i inni
Gatunek: animacja, familijny, przygodowy
Produkcja: USA, Walt Disney Pictures
Premiera: 13.05.2000 (świat), 24.11.2000 (Polska)
Czas trwania: 1h 22min

Dinozaur to film dla każdego. Zachwyca nie tylko efektami specjalnymi, lecz także historią. Oto bowiem dinozaur Aladar niezwykłym zrządzeniem losu jeszcze jako rozwijający się w jaju zarodek trafia pod opiekę grupy lemurów. Ze swoją przybraną rodziną żyje spokojnie do czasu katastrofy – deszczu meteorytów znanego nam jako „zmierzch dinozaurów”. Świat, do tej pory spokojny i piękny, ulega drastycznej zmianie. Życie, z sielankowego, staje się próbą sił. Wszystko, co przeżyło, walczy o przetrwanie.
Aladar wraz z rodziną wyrusza na poszukiwanie bezpiecznego miejsca, w którym mógłby żyć. Rozpoczyna się exodus. Stada zwierząt próbują przebyć zniszczoną i umierającą krainę, by dotrzeć do ziemi obiecanej, o której krążą jedynie opowieści, marne plotki równe odległym legendom. Jednak nadzieja umiera ostatnia.
Między dinozaurami zawiązują się prawdziwie ludzkie przyjaźnie, pojawia się pierwsza miłość, a młodzi uczą się współpracy i poznają siłę stada. Scena, w której grupa stawia czoła krwiożerczym karnotaurom porusza mnie do tej pory. O pięknie efektów specjalnych mogłabym natomiast mówić przez kolejne dwie strony, toteż zamiast rozwodzić się nad każdym zachwycających drobiazgiem powiem jedynie, że film trzeba zobaczyć choćby tylko i wyłącznie ze względu na grafikę.

gdy-dinozaury-waday-swiatem

Gdy dinozaury władały światem

Rodzaj: film
Tytuł oryginału: When Dinosaurs Ruled the Earth
Reżyseria: Val Guest
Scenariusz: Val Guest
Gatunek: przygodowy, sci-fi, fantasy
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera: 25.10.1970 (świat)
Czas trwania: 1h 40min
Obsada: Victoria Vetri, Robin Hawdon, Patrick Allen, Magda Konopka, Imogen Hassall

Brytyjski film fantasy. Akcja toczy się w czasach prehistorycznych, realia świata zostały jednak potraktowane bardzo swobodnie. Wszystkie oczekiwania względem prawdziwości przedstawionych faktów dotyczących dinozaurów należy zostawić przed progiem i na czas seansu zamknąć drzwi. Natomiast jeśli spojrzeć na ten film bez szczególnych oczekiwań do faktografii, zobaczymy całkiem przyjemną, choć chwilami dziwną i „śmiechogenną” produkcję.
Film doskonały dla ludzi ciekawskich i otwartych na dziwności, szczególnie takie, które tylko pogłębiają się przy patrzeniu na nie z perspektywy współczesności.

siy-pierwotne

Siły pierwotne

Rodzaj: serial
Tytuł oryginału: Primeval
Daty emisji: 2007 – 2011
Sezony: 5
Gatunek: przygodowy, sci-fi
Obsada: Lucy Brown, Ben Miller, Andrew Lee Potts, Hannah Spearritt, Douglas Henshall, Juliet Aubrey, James Murray

Brytyjski serial, którego rdzeń fabuły dotyczy zmagań grupy angielskich „badaczy” z tytułowymi siłami pierwotnymi – dinozaurami przechodzącymi z innego wymiaru do współczesnego Londynu. Ze względu na dziwne anomalie czasowe przez portale między czasami prehistorycznymi i obecnymi do miasta i jego okolic dostają się niebezpieczne stworzenia, głównie gady. Antropolog Nick Cutter (w tej roli Douglas Henshall) ze swoimi współpracownikami próbuje rozwiązać tajemnicę Anomalii i uchronić nasz świat przed, jak się zdaje, nieuchronną zagładą.
Brzmi trochę naciąganie i pretensjonalnie. Co więcej – wydawać się może, że podczas seansu będzie wiało nudą. To prawda, choć jedynie częściowo. Pierwsze dwa sezony są zupełnie dobre, pomysł świeży i przyzwoicie zrealizowany, choć momentami animacje dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń zostawiają wiele do życzenia, a postępowanie bohaterów może denerwować.
Wraz z kolejnymi sezonami zauważalne staje się, że czasy, z których pochodzą stworzenia, są coraz bliższe współczesności. Może z tego względu fabuła wydaje się coraz bardziej naciągana i o wiele mniej wciągająca niż na początku. Od dinozaurów przechodzimy do ptaków dodo, a kończymy na małpach człekokształtnych. Następnie udajemy się w przyszłość i wszystkie rozpoczęte wątki tworzą wielki miszmasz, który sprawia, że na twarzy widza wykwita jedynie wyraz głębokiego rozczarowania i zagubienia. Co więcej, przedstawiane zwierzęta nie ograniczają się już jedynie do żyjących kiedyś. Grono gatunków powiększają stworzenia fikcyjne, pojawiają się nawet śmiercionośne grzyby przyszłości („Grzyb zabójca”, w oryginale „Killer fungus”).
Warto jednak sprawdzić tę produkcję, ponieważ o ile ostatnie sezony pozostawiają wiele do życzenia, o tyle dwa pierwsze są zupełnie przyzwoicie zrealizowaną wariacją na temat podróży w czasie i konsekwencji zetknięcia człowieka z żywą prehistorią.

valorianie-i-dinozaury

Valorianie i dinozaury

Rodzaj: serial
Tytuł oryginału: Dino-riders
Daty emisji: 1988
Sezony: 1 (14 odcinków)
Gatunek: animowany

Pozycja dla ciekawskich i tych, którzy pamiętają czasy Jetix w telewizji satelitarnej oraz oczywiście dla dzieci. Produkcja czysto rozrywkowa, z charakterystyczną dla starszych animacji kreską i typowymi dla takich serii postaciami.
Akcja dzieje się na Ziemi w czasach prehistorycznych, a rdzeniem fabuły jest konflikt między Valorianami (bohaterowie pozytywni) i Rulonami (bohaterowie negatywni). W tle pojawia się kwestia podróży w czasie i przestrzeni. Oczywiście o realizmie należy zapomnieć.

wdrwki-z-dinozaurami

Wędrówki z dinozaurami

Rodzaj: serial
Tytuł oryginału: Walking with Dinosaurs
Daty emisji: 1999 (Wielka Brytania), 2000 (Polska)
Sezony: 1 (6 odcinków + 8 odcinków specjalnych)
Gatunek: (para)dokument

Serial wyprodukowany przez BBC w 1999 roku stylizowany na dokument przyrodniczy. Przy użyciu komputerowych efektów specjalnych i animatroniki twórczy próbowali odtworzyć wygląd i życie dinozaurów oraz innych zwierząt ery mezozoicznej. W całej produkcji przeznaczono wiele czasu przedstawieniu rekonstrukcji zachowań dinozaurów, ich interakcji z otoczeniem, przedstawicielami swojego gatunku oraz innych stworzeń tej samej ery. Pojawiają się również kwestie rozmnażania, walki, zdobywania pożywienia. Można powiedzieć, że dinozaury dostały bardzo dużo czasu antenowego.
Warto zapoznać się ze wszystkimi odcinkami, również specjalnymi, i filmem z 2013 roku, który powstał na podstawie serialu.

zaginiony-ld

Zaginiony ląd

Rodzaj: film
Tytuł oryginału: Land of the Lost
Reżyseria: Brad Silberling
Scenariusz: Chris Henchy, Dennis McNicholas
Gatunek: komedia, przygodowy, sci-fi
Produkcja: USA, Universal Studios
Premiera: 5.06.2009 (świat), w Polsce brak (dostępny na DVD)
Czas trwania: 1h 49min
Obsada: Will Farrell, Anna Friel, Danny McBride, Jorma Taccone

Na temat tego filmu można powiedzieć różne rzeczy, w większości niepochlebne. Ponieważ chcę, by opis każdej zamieszczonej tu pozycji był możliwie krótki, nie będę opisywać wszystkiego, co w tym filmie złe. Wystarczy, że przytoczę informacje z Wikipedii, które, po obejrzeniu tego filmu, zupełnie mnie nie dziwią: nagrody i nominacje otrzymane przez Zaginiony ląd w Złotej Malinie 2009 roku to między innymi – Najgorszy prequel, sequel, remake lub plagiat (nagroda); Najgorszy film, Najgorszy reżyser, Najgorszy scenariusz, Najgorszy aktor (nominacje), itd.
Taka ilość nominacji nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę fabułę. Można ją streścić w jednym zdaniu, które i tak będzie bardziej interesujące, niż cały prawie dwugodzinny film. Otóż paleontolog, doktor Rick Marshall (w tej roli Will Farrell) z dwójką towarzyszy trafia do zaginionej w czasie krainy zamieszkanej przez prehistoryczne stworzenia i próbuje wrócić na Ziemię. Nie brzmi to tak źle, jak jest w istocie. Obejrzyjcie, przekonacie się sami.

30. rozdanie nagród Złotych Malin

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
TuTu
TuTu
Studiuję filologię polską na UW i nie, nie będę nauczycielem. Fascynuje mnie fenomen słowiańskości w literaturze. Pochłaniam książki w ilościach hurtowych - jeśli pozwala mi na to czas. Kiedy już siadam do oglądania filmów i seriali, schodzi mi na tym co najmniej cały dzień. Lubię grać i oglądać graczy w akcji. Gustuję w horrorach, choć żadnym gatunkiem nie pogardzę. Czytam i oglądam wszystko, i sięgnę po wszystko, żeby móc sprawdzić co mi się podoba, a co nie (np. ostrygi są obrzydliwe). Jestem uzależniona od herbaty i znajduję się w dożywotnim związku z wyobraźnią. Kiedyś zostanę pisarzem z prawdziwego zdarzenia!
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki