SIEĆ NERDHEIM:

Redakcyjne podsumowanie roku 2023 – KSIĄŻKI

Niezależnie od tego, czy zaczęliście już realizować noworoczne postanowienie o przeczytaniu 9999 książek, z pewnością trafiło się przynajmniej kilka pozycji w zeszłym roku, które idealnie wpisują się w wasz gust. Nie twierdzimy, że je przeczytaliście, ale na pewno istnieją. Pozostaje jedynie je znaleźć, oto co wygrzebali nasi redaktorzy:

Redakcyjne podsumowanie roku 2023 – ANIME

3. Świat na sprzedaż

Kto z nas na co dzień zastanawia się nad problemem sprzedaży ropy, metali lub zboża? Raczej niewielu. W szczególności, jeśli ujmiemy te kwestie w skali globalnej. Jak się jednak okazuje, temat ten powinien interesować nas wszystkich. A dlaczego? Tego już dowiecie się między innymi z książki Świat na sprzedaż, w której autor na przykładzie kilku historii ukazuje, jak firmy handlowe są w stanie wpływać na politykę mocarstw.

2. Iluminacje

Opowiadania zawarte w Iluminacjach pochłaniają czytelnika od pierwszego zdania. Alan Moore dowiódł tą książką, że jest nie tylko świetnym scenarzystą, ale także prozaikiem. Pisarz zabiera nas w podróż po najdziwniejszych krainach i zmusza do refleksji nad ludzką seksualnością.

1. Rozkład: o niedemokracji w Ameryce

Rozkład… to swoisty przewodnik po amerykańskim systemie politycznym. Ukazuje złożoność procesu legislacyjnego, mechanizmów wyborów prezydenckich i wszelkich patologii, jakie w USA występują.

5. Kopernik. Rewolucje

Ta książka była dla mnie źródłem radości i wielu rozkmin nad jej bohaterem, ale też nad tym, jak pisać historyczne nonfiction. Orliński ma tendencję do traktowania faktów luźno i dopowiadania, wręcz dowyobrażania sobie wydarzeń czy myśli swoich postaci. Tym razem szczerze i otwarcie opowiada o tym procesie czytelnikowi, snując bombastyczne przypuszczenia o biografii Kopernika. I dzięki temu szanowny Mikołaj i jego epoka zakiełkowały mi w umyśle, a może nawet serduszku.

4. Ciemniejący wiek

Katalog przewinień 2 tysięcy lat chrześcijaństwa skupiony przede wszystkim na antyku i średniowieczu. Niektóre recenzje wytykają tej książce stronniczość, ale sama autorka pisze, że nie chciała stworzyć pełnej analizy wpływu religii na dzieje, tylko właśnie kronikę występków. Bo jak wiadomo, dobre intencje i chęć zbawiania bliźnich bywają agresywne. To także bardzo smutny wykaz osiągnięć nauki, które utraciliśmy w ogniu nawracania na jedyne słuszne poglądy. Świetnie uzupełnia np. Kosmos Carla Sagana.

3. Chłopki

Książka-wydarzenie! Sama w sobie jest świetna, a do tego zafundowała mi mnóstwo ciekawych, pełnych emocji rozmów z wieloma osobami. Bardzo pozytywne zjawisko w 2023 roku, który był dla nas jednym z trudniejszych jeśli chodzi o podziały społeczne i przekonaniowe. A Kuciel-Frydryszak chociaż trochę zebrała różne osoby w jedną grupę potomkiń i potomków chłopek.

2. Kroniki dziwnych bestii

Kroniki można czytać jako alegorię społeczeństwa mającego liczne problemy z mniejszościami. Jednak ta książka jest też opowieścią o naukowczyni, o młodej dziewczynie szukającej sensu życia, wreszcie o dziwnych bestiach. To smutny katalog potworów i kuriozalnych istot usiłujących żyć najlepiej jak to możliwe.

1. Agla. Aurora

Wspaniała kontynuacja jednej z najciekawszych powieści fantasy, które ostatnio czytałam. Radek Rak pisze pięknie i mądrze, wplata w Aglę mnóstwo easter eggów nawiązujących do polskiej i światowej fantastyki oraz filozofii. A Sofia Kluk to szalenie interesująca postać balansująca gdzieś na skraju bycia antybohaterką.

3. Remake: Apokalipsa popkultury

Autor fanpage’a Mistycyzm popkulturowy ostro i precyzyjnie obnaża kulisy powstawania filmów, seriali, komiksów, gier wideo i innych utworów. W ostatnich latach mechanizmy rządzące tą branżą stają się coraz bardziej patologiczne, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w jakości przynajmniej niektórych dzieł, ale też wypaleniu i rozgoryczeniu artystów. Książka brutalnie otwiera oczy, co uważam za jej zaletę – świadomość problemu to pierwszy i niezbędny krok do jego rozwiązania.

2. Maleficjum

Pozycja przede wszystkim dla fanów trylogii Miecz i kwiaty, do których i ja się zaliczam. Akcja toczy się w XVI wieku, czyli prawie 400 lat później, ale kluczowe składniki są te same: rycerze zakonni, wojny religijne, tajemnice przeszłości, mroczna magia, zaskakujące zwroty akcji i brutalne walki. Całość w świetnie opisanych realiach Malty.

1. Pas Ilmarinena

Książka przypomina mi „Wojnę runów”, choć nie jest z nią powiązana fabularnie. To również klasyka Mortki: bezlitośni najeźdźcy z totalitarnego mocarstwa (tym razem ZSRR) sięgają po pradawne, owiane niejasnymi mitami magiczne moce. Przeciwko nim staje garstka pozornie przypadkowych śmiałków. Zachowania i motywacje niektórych bohaterów nie do końca mnie przekonują, niemniej połknąłem książkę w parę godzin i czekam na ciąg dalszy. Warto też dodać, że część dochodów ze sprzedaży została przeznaczona na wsparcie Ukrainy, broniącej się przed następcami Muchalewa i jego zbrodniczego oddziału.

5. Rycerz

Historia wojny stuletniej była opowiedziana już chyba ze sto razy, ale Bernard Cornwell potrafi tak napisać swoją książkę, że wcale nie czuć zmęczenia tematem. Dzieje łucznika Thomasa z Hookton porywają czytelnika, a sceny batalistyczne, które opisuje autor, to jak zawsze majstersztyk. Świetna lektura dla każdego wielbiciela historii.

4. Yellowface

To moje kolejne spotkanie z R. F. Kuang, tym razem spoza fantastyki. Historia June, która kradnie rękopis ostatniej książki swojej koleżanki i wydaje go pod własnym nazwiskiem, jest ciekawym studium światka wydawniczego i książkowego od środka. Co ciekawe, żadnego z bohaterów nie da się w tej książce polubić, można im jedynie kibicować albo się na nich złościć. Stworzenie historii w oparciu o samych antybohaterów to niezły wyczyn i to się Rebecce F. Kuang w pełni udało.

3. Saga o ludziach ziemi. Czas rumianku

Równie dobry, jak pierwsza część, drugi tom opowieści o rodzinie Józwiaków rozdziera serce na milion kawałków. To historia o miłości i milionach jej odcieni: od tej radosnej, pierwszej, przez rodzicielską, nieszczęśliwą, aż po taką wynikającą z przyzwyczajenia i z chęci opieki nad tą drugą osobą, stale obecną w życiu.

2. Saga o ludziach ziemi. Wpatrzeni w niebo

Historia, która bardzo zapadła mi w serce i do tej pory nie daje o sobie zapomnieć. Osadzona na polskiej wsi XIX wieku saga rodzinna, opowiadająca bez zbędnego romantyzowania o tym wiejskim życiu, poruszyła wiele strun w moim sercu i duszy. Nie raz i nie dwa śmiałam się przy niej lub płakałam wraz z bohaterami, a po jej zamknięciu miałam potężnego kaca książkowego.

1. Pieśń pustyni

Osadzona na pustyni, fantastyczna historia, przy której czytelnik świetnie się bawi, a jej zakończenie pozostawia z takim niedosytem, jaki chyba niewiele książek potrafi dostarczyć. Autor zabiera czytelnika w magiczny świat piaskowych wydm, gdzie nie wiadomo, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem, a wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Wspominam tę przygodę z ogromnym uśmiechem.

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Adam "Sumo" Loraj
Adam "Sumo" Loraj
Rocznik '98. Student historii. Sięga w równej mierze po anime, filmy, gry wideo, komiksy i książki. Fan twórczości Hideo Kojimy, Guillerma del Toro i Makoto Shinkaia. Od najmłodszych lat w jego sercu pierwsze miejsce zajmują Pokemony, a zaraz potem Księżniczka Mononoke. Prowadzi i gra w papierowe RPGi, w szczególności w Zew Cthulhu i Warhammera. Za najlepszego światowego muzyka uważa Eltona Johna, a polskiego Jacka Kaczmarskiego. Swoje opowiadania publikował w m.in. magazynach: Biały Kruk, Histeria, Szortal na Wynos lub w antologii Słowiański Horror.
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki