SIEĆ NERDHEIM:

W SERCU TOHA HEAVY INDUSTRIES recenzja mangi Blame! tom 3

BLAME3 cover

W drugim tomie Blame’a! na scenie pojawiła się Toha Heavy Industries, firma, która łączy trzy serie Tsutomu Niheiego (poza Blame’em! są to Rycerze Sidonii i Biomega) i stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów jego twórczości. W trzecim tomie wątek jest kontynuowany i staje się jednym z najważniejszych motywów całości. A przy okazji także jednym z najciekawszych, choć w świecie tej mangi nie brak intrygujących rzeczy.

Po masakrze, jaką skończyło się dotarcie do ludzkiej osady, Killy znalazł się w trudnej sytuacji. Sana-kan okazała się być safeguardem nowej generacji, wrogów co prawda udało się pokonać, a ludzie zdążyli się skryć, jednak chłopak został sam, pozostawiony na pastwę przeciwniczki. Na szczęście okazuje się, że w ciele Sana-kan wcale nie kryje się ona, tylko Cibo, która przejęła nad nim kontrolę. Oboje wyruszają więc w głąb budynku Toha Heavy Industries, żeby przekonać się, co się kryje w jego murach. Wędrując przez miejsca, gdzie grawitacja działa zupełnie inaczej niż w normalnym świecie, poznając prawdziwe wymiary tej budowli i wieści o trzynastu sztucznych inteligencjach rządzących każdą z Jaskiń, stają w końcu oko w oko z krzemowymi ludźmi, którzy chcą się zemścić na Killym za szkody, jakie im wyrządził. Niestety w Toha Heavy Industries nie działa jego broń, a jakby tego było mało, pojawiają się kolejne postacie. Ich obecność i wiedza mogą być użyteczne w misji chłopaka, jednak równie dobrze mogą stanowić wielkie zagrożenie. Czy jemu i Cibo uda się w końcu choć trochę posunąć w swoich poszukiwaniach posiadacza genu terminalu sieciowego?

Blame3001

Blame! to taka seria zrodzona z marzeń. Marzeń autora o niezwykłościach i cudach jutra, o wielkiej przygodzie i potężnym bohaterze, który trafił w wir niezwykłych przygód. Brzmi tak klasycznie, że aż sztampowo, prawda? Z tym, że Tsutomu Nihei z wszystkich schematów, które bierze na swój warsztat, a jest ich całe mnóstwo, wyciska wszystko to, co najlepsze, tworząc dzieło niezwykłe. Przy okazji oddaje piękny hołd klasyce, z której czerpie pełnymi garściami, nie zatracając przy tym charakterystycznych dla siebie elementów, a tych nie da się z niczym pomylić.

Dla autora świat Blame! to swoisty plac zabaw, gdzie twórca bawi się swoimi bohaterami jak dziecko figurkami, którymi toczy bitwy. Dla niego każda rura, każdy szyb, każda ściana i zaułek to miejsce pełne potencjału i fascynujące. Ale Tsutomu Nihei nie bawi się tu sam, tą swoją niemal dziecięcą fascynacją skutecznie zaraża czytelników. Jednocześnie przenosi ją na dorosły grunt, zamykając w ramach ciekawej, klimatycznej i nieszablonowej fabuły, w której i bohaterowie, i odbiorcy niewiele wiedzą. Pytań jest mnóstwo, odpowiedzi serwowane są nam powili i bardzo oszczędnie, często rodząc kolejne pytania, ale nie brakuje w tym wszystkim solidnej dawki zaskoczeń. Wreszcie dowiadujemy się choćby, czym w rzeczywistości jest budynek Toha Heavy Industries i jakie są cele Krzemowych Ludzi, a wszystko to podlane szybką, krwawą akcją.

Blame2002

Dzięki doskonałej szacie graficznej Blame! zyskuje niezwykły klimat, którego nie są w stanie zbudować słowa. Klimat industrialnej, rozległej przestrzeni, gdzie lęk wysokości i klaustrofobia mieszają się z brudem i odpychającymi eksperymentami, których skutki widoczne są a każdym kroku. Wszystko to jest dla nas obce, ale jednocześnie dziwnie bliskie – i przez to jakże oddziałuje na naszą wyobraźnię. W skrócie: coś wspaniałego. Rewelacyjna, doskonale wydana opowieść dla miłośników dobrego SF. Polecam bardziej niż gorąco. .

ZOBACZ W SKLEPACH

A wydawnictwu JPF dziękuję za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Blame2 003

SZCZEGÓŁY:

Tytuł: Blame! (edycja specjalna) tom 3
Wydawnictwo: JPF
Autor: Tsutomu Nihei
Typ: komiks/manga
Data premiery: 2017
Liczba stron: 480

NASZA OCENA
8/10

Podsumowanie

Plusy:
+ genialny klimat
+ zachwycająca szata graficzna
+ ciekawa fabuła, wykorzystująca w świeży sposób ograne schematy
+ doskonałe wydanie

Minusy:
– nadal brak

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Michał Lipka
Michał Lipkahttps://ksiazkarniablog.blogspot.com/
Rocznik 88. Próbuje swoich sił w pisaniu, w tworzeniu komiksów także. Przede wszystkim jednak czyta - dużo, namiętnie i bez chwili wytchnienia. A potem stara się wszystko to recenzować. Prowadzi także książkowego bloga https://ksiazkarniablog.blogspot.com
<p><strong>Plusy:</strong><br /> + genialny klimat <br /> + zachwycająca szata graficzna <br /> + ciekawa fabuła, wykorzystująca w świeży sposób ograne schematy <br /> + doskonałe wydanie </p> <p><strong>Minusy:</strong><br /> - nadal brak </p> W SERCU TOHA HEAVY INDUSTRIES recenzja mangi Blame! tom 3
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki