SIEĆ NERDHEIM:

Recenzja gry Limbo

1

Limbo. Gra platformowo-logiczna wydana w 2010 roku na Xbox 360. Dostępna na PS 3 i 4, iOS, PSV, XONE, PC. Stworzona przez niezależne duńskie studio Playdead. Dwuwymiarowa i monochromatyczna, wciąga i niepokoi. Była nominowana do nagród Independent Games Festival 2010, wygrała ponad dziewięćdziesiąt nagród (jak można przeczytać na stronie studia), w tym Best Puzzle Game i Best Horror Game.

2

Bohaterem jest chłopiec, który wyrusza na poszukiwanie zaginionej siostry. Gracz wraz z chłopcem przemierza Piekło (Limbo w tradycji chrześcijańskiej jest częścią Piekła), jest zmuszony rozwiązywać zagadki, pokonywać czające się w ciemności potwory, uważać na dobrze zamaskowane pułapki. Specyficzna fizyka świata gry nie ułatwia poruszania się w trudnym środowisku Limba, na niej opiera się większość łamigłówek. Co więcej zagadki zaprojektowano tak, by na ich rozwiązanie można było wpaść najwcześniej przy drugiej próbie, a większość pułapek widoczna jest dopiero, gdy postać w nie wpadnie – a niepowodzenie zazwyczaj kończy się śmiercią postaci. Część pułapek można wykorzystać do wyeliminowania przeciwników lub w celu zrobienia postępu w grze.

3

Czarno-białe otoczenie, zmieniające się środowisko, specyficzne oświetlenie i minimalna ilość muzyki i dźwięków sprawiają, że gra jest szczególnym horrorem – szczególnym, bo nie zetknęłam się wcześniej z tak artystycznie przedstawioną grozą, ani z grą tak przyjemnie wizualnie operującą sztuką. Gra jest krótka ale przyjemna (jeśli horror może być przyjemny). Częste doświadczanie śmierci może być irytujące, a mimo to nie da się zaprzeczyć, że gra wciąga i im dłużej trwa rozgrywka, tym bardziej rośnie ciekawość jak właściwie skończy się ta przygoda.

4

Gigantyczne pająki, które nabijają swoją zdobycz na własne odnóża? W dodatku bardzo uparte pająki? Można im wyrwać nogi, a odwłok nabić na zaostrzone pale! Białe pasożyty przejmujące kontrolę nad postacią? Bardzo wstydliwe ogromne komary? Wspaniały środek transportu! Tajemnicze ludzkie (?) istoty działające na szkodę bohatera? Pułapki na niedźwiedzie, w które wpada każde nieostrożne stworzenie? Ciała dzieci w klatkach wiszących pod niebem? Jeszcze żywe dzieci topiące się na oczach gracza? Żaden problem, tylko w Limbo!

5

Myślicie, że Piekło płonie? Nonsens. Piekło jest zimne i szare jak spopielałe życie.

Ocena: 9.5/10

Plusy
+bardzo artystyczna
+prosta a piękna grafika
+zaskakujące, trudne zagadki
+specyficzna dynamika świata, szczególna fizyka
+niepowtarzalny nastrój
+intrygująca i wciągająca

Minusy
-znikoma fabuła niektórym przeszkadza
-koszt może się okazać niewspółmierny do czasu rozgrywki

Autor: TuTu

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
TuTu
TuTu
Studiuję filologię polską na UW i nie, nie będę nauczycielem. Fascynuje mnie fenomen słowiańskości w literaturze. Pochłaniam książki w ilościach hurtowych - jeśli pozwala mi na to czas. Kiedy już siadam do oglądania filmów i seriali, schodzi mi na tym co najmniej cały dzień. Lubię grać i oglądać graczy w akcji. Gustuję w horrorach, choć żadnym gatunkiem nie pogardzę. Czytam i oglądam wszystko, i sięgnę po wszystko, żeby móc sprawdzić co mi się podoba, a co nie (np. ostrygi są obrzydliwe). Jestem uzależniona od herbaty i znajduję się w dożywotnim związku z wyobraźnią. Kiedyś zostanę pisarzem z prawdziwego zdarzenia!
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki