SIEĆ NERDHEIM:

Więcej

  Recenzja książki Porwanie na planecie Z

  Porwanie na planecie Z

  Porwane z blogaska?

  Porwanie na planecie Z Natalii Kuntić kusi prostą, estetyczną okładką. Niestety, pobieżne przekartkowanie książki sprawia, że dobre wrażenie nieco się rozmywa. Portrety postaci czy umieszczone przy każdym nowym rozdziale tytuły piosenek i obrazki starają się krzyczeć z kart: „Patrz, jaka jestem wyjątkowa!” Wyjątkowość zamienia się jednak w przaśność dla każdego, kto chociaż raz w życiu zbłądził w sieci i trafił na serwis Wattpad albo blogasek z wątpliwej jakości powieścią-romansikiem oraz przekonaną o swojej nieomylności „aŁtoreczką”. Ale pretensjonalna otoczka nie świadczy jeszcze o katastrofie w treści, prawda?

  Niestety, nie pomaga również blurb, z którego wyczytać można: „Trzynaście osób zostaje zakładnikami bezwzględnych terrorystów z innego plemienia. Wśród uwięzionych są politycy, celebryci, turyści i zwariowane studentki”. Zwariowane studentki? No nie wiem, wszystko w mojej głowie krzyczy: „To będzie opko!” Opis naprowadza mnie (mam nadzieję, że błędnie) na tekst, który chciałby poruszać poważną tematykę, ale jednocześnie przedstawiać główne bohaterki jako cool, z solidną dawką niezamierzonego „marysuizmu”. Czy słusznie?

  Porwanie na planecie Z

  Rok 2320 minus trzysta lat

  Zdradziłam już, że całość kręci się wokół porwania. Zakładnicy to niezła mieszanka towarzyska, chociaż jej dobór trąci trochę współczesnością. Współczesnością trąci też wszystko inne, może poza imionami bohaterek. System edukacji wygląda praktycznie tak samo, mimo że mamy rok 2320. Trudno to uznać za mrugnięcie do czytelnika, raczej pewną nieporadność przy tworzeniu świata. Miało być nowocześnie i fantastycznie – nie do końca wyszło. I nie miałabym z tym problemu, gdyby książka opowiadała o fikcyjnych wydarzeniach dziejących się w fikcyjnym świecie, który mógłby być zbliżony postępem technicznym do naszego. Bo poza tym, że zamiast miast występują tu całe planety (nazwane literami alfabetu), a bohaterowie mają egzotycznie brzmiące imiona, naprawdę niewiele tu z fantastyki naukowej. Nawet tablice geometryczne, które mają być supernowoczesnym narzędziem do nauki, przywodzą na myśl zwykłe, współczesne tablety.

  Natalia Kuntić nie jest pierwszą vlogerką, która zabrała się za pisanie książek. I choć sporo przy tym potknięć, na szczęście sprawnie posługuje się słowem pisanym, chociaż sam styl pozostawia wiele do życzenia. Suchy, prosty, niemalże dziennikarski, od samego początku polega głównie na odhaczaniu kolejnych czynności z listy zadań dla bohaterów. Szkoda, bo trochę trudno się w nich wczuć. Trudno ich zrozumieć, trudno im współczuć i trudno z nimi przeżywać to, co dzieje się dookoła. A dzieje się niemało! Dalej jest nieco lepiej, jakby wraz z postępem fabuły rozwijał się warsztat autorki.

  Porwanie na planecie Z

  Wszystkiego po trochu

  Wspomniałam, że dzieje się dużo – rzecz w tym, że aż za dużo. Kuntić porusza tyle tematów, zagadnień i wątków, że w pewnym momencie chyba trochę wymknęło się to spod kontroli. Kuleje również cały wątek dziennikarzy, którzy opisani w blurbie jako „do bólu cyniczni”, są zwyczajnie edgy. I to na siłę. Humor w powieści ma przez to dziwnie nierówny poziom – przez większą część książki jest znośnie, można się czasem uśmiechnąć, ale momentami bańka pryska, a na skórze wykwitają ciarki zażenowania.

  Autorka na kartach Porwania… przetwarza współczesną popkulturę czy powiedzenia znanych osób, jak choćby słowa Einsteina: „Nie wiem, jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na maczugi”. Nawiązuje też do współczesnych wydarzeń historycznych. Tylko, cholera, robi to z gracją… cóż, może nie słonia w składzie porcelany, ale mnie jako baletnicy.

  Humor mimo wszystko przez większość czasu nie jest zły, a i sama fabuła byłaby całkiem w porządku, gdyby nie było tu przesadnego nagromadzenia kierunków, w które ta historia chciała podążyć. Mamy trochę o studentkach, trochę o porwaniu, polityczne intrygi, wydarzenia, które jednocześnie nawiązują poniekąd do rzeczywistości, a do tego porusza kwestie różnic kulturowych (to ostatnie akurat robi bardzo fajnie) – jak na trzysta siedemdziesiąt stron jednego tomu to trochę dużo.

  Porwanie na planecie Z

  Słów kilka na koniec

  Mimo wszystkiego złego, co o Porwaniu… napisałam, to naprawdę nie jest zła książka.Bo do złej literatury niesamowicie jej daleko. W przypadku średniego tytułu łatwiej też wytknąć wszelkie potknięcia, niż skupić się na pozytywach, bo te są nieco przyćmione. To taka pociągowa lektura i jeśli nie będziecie się przy tym nastawiać na czytanie science-fiction, miło spędzicie przy niej czas. Zdecydowanie lepiej wypadałaby przerobiona na young adult, ale i tak nie jest źle. Gdyby był to tekst na blogu, powiedziałabym nawet, że jest całkiem dobrze. Ale na drukowaną książkę, moim zdaniem, dla autorki było trochę za wcześnie.

  Wszystko to, co wymieniłam na minus, jest do poprawienia – wierzę, że autorka z czasem się wyrobi, bo początki są zawsze najtrudniejsze. Mimo wszystko, czasu spędzonego przy lekturze nie żałuję.

  Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu poczytne.pl

  SZCZEGÓŁY:

  Tytuł: Porwanie na planecie Z
  Autorka: Natalia Kuntić
  Wydawnictwo: poczytne.pl
  Data wydania: 23 października 2018
  Liczba stron: 372
  Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction

  PODSUMOWANIE

  Plusy:
  + ciekawe różnice kulturowe
  + w większości przypadków humor
  + nawiązania popkulturowe
  + mimo wszystko to przyjemna lektura

  Minusy:
  – nieco miałki styl
  – za duże nagromadzenie wątków i wydarzeń
  – i do tego źle ze sobą połączonych
  – „blogaskowa” otoczka

  komentarze

  guest
  To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  Zobacz wszystkie kometarze
  Evs
  Evs
  1 rok temu

  Nie moje klimaty ta książka. Ale post super. Pozdrawiam Eva

  Izabela „Deneve” Ryżek
  Izabela „Deneve” Ryżek
  Studiowałam archeologię, ale nasze drogi w końcu się rozeszły. Wannabe redaktor, pisarka po godzinach. Bloguję, gram, czytam, oglądam. Prawdopodobnie nie starczy mi życia na nadrobienie papierowo-ekranowych zaległości. Kocham fantastykę, kryminały, thrillery. Gdybym mogła być postacią z gry, byłabym Bulbasaurem.

  1
  0
  Podziel się swoją opiniąx
  ()
  x