SIEĆ NERDHEIM:

Więcej

  Recenzja książki Encyklopedia myśliwców i innych pojazdów

  KorektaDeneve

  Encyklopedia myśliwców Star Wars 1

  Encyklopedia myśliwców i innych pojazdów to kolejna pozycja powstała na fali popularności Gwiezdnych wojen. Jako fanka wielkich statków robiących bzium bzium musiałam po nią sięgnąć.

  Pojazdy opisane w książce uszeregowano w kilka kategorii – maszyny lądowe, powietrzne, wodne i kosmiczne. Jest to oczywiście podział dość ogólny, jako wśród samych statków kosmicznych można by rozróżnić kilkanaście typów, i to pod różnymi względami – niemniej jednak zapewne najlepiej sprawdza się w pozycji mającej niewiele ponad dwieście stron.

  Encyklopedia myśliwców Star Wars 2

  W ramach poszczególnych kategorii pojazdy następują najczęściej według typów – ścigacze, transportowce, promy, myśliwce i tak dalej, nie jest to jednak regułą i trudno niekiedy domyślić się, czym kierowali się twórcy. Książka posiada jednak indeks alfabetyczny, co ułatwia odszukanie konkretnego pojazdu. Niestety niekiedy trzeba się zastanawiać, pod jaką literą czy hasłem będzie on ukryty, bo występuje tu szeregowanie m.in. zarówno pod względem imion właścicieli (np. Anakina ścigacz) czy przynależności (Sił Specjalnych myśliwiec TIE), rodzaju (śnieżny śmigacz), numerów (YT-1300f, lekki frachtowiec) czy samej nazwy (Siewca Cienia). Na dodatek nawet ten podział nie jest jednorodny – przykładowo, żeby odnaleźć Finalizatora, musimy odszukać gwiezdne niszczyciele, gdzie wyszczególniony jest pośród kilku podtypów.

  Encyklopedia myśliwców Star Wars 3

  Każdemu pojazdowi poświęcono jedną stronę. Znajduje się na niej jego graficzne przedstawienie, z wyszczególnionymi technicznymi ciekawostkami – możemy dowiedzieć się przykładowo, że styl malowania niektórych statków różni się w zależności od trasy czy gdzie w danym modelu ukryte są obrotowe działka laserowe. Kolejnym elementem jest Baza danych – ramka z podstawowymi informacjami, takimi jak typ, producent, prędkość, model, długość, uzbrojenie czy hipernapęd. Oprócz tego na każdej stronie znajduje się kilka ciekawostek na temat omawianego pojazdu oraz kadry z filmów i animacji, przedstawiające jego wykorzystanie, wraz z krótkim opisem sytuacji.

  Dzięki temu układowi pozycja przedstawia się pod względem graficznym dość estetycznie i jednorodnie, początkowo zdezorientowały mnie nieco tylko barwne ramki, na każdej stronie w innym kolorze – sądziłam, że również reprezentują jakiś schemat, dany odcień odpowiada danemu typowi statków lub coś podobnego, szybko jednak przekonałam się, że nie ma w tym żadnego porządku.

  Encyklopedia myśliwców Star Wars 4

  Encyklopedia myśliwców i innych pojazdów to całkiem porządnie i ładnie wydana pozycja… ale nie dla każdego. Poleciłabym ją głównie najmłodszym, osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z Gwiezdnymi wojnami czy zagorzałym fanom myśliwców. Mimo że pojazdów znalazło się tu całkiem sporo (choć jak na to ogromne uniwersum to i tak tylko wycinek), to z konieczności informacje na ich temat są dość podstawowe czy niekiedy wręcz chaotyczne. Spragnionym wyczerpującego opracowania od A do Z zasugerowałabym raczej wizytę na stronie Sluis Van.

  Szczegóły:

  Tytuł: Star Wars. Encyklopedia myśliwców i innych pojazdów
  Tytuł oryginalny: Star Wars: Encyclopedia of Starfighters and Other Vehicles
  Autor: Landry Q. Walker
  Tłumaczenie: Anna Hilkiert
  Wydawnictwo: Egmont
  Typ: książka
  Gatunek: kompendium, science fiction
  Liczba stron: 208
  Data premiery: 23.05.2018

  PODSUMOWANIE

  Plusy:
  – przyzwoita oprawa graficzna
  – spory przekrój pojazdów
  – podstawowe informacje na temat każdego zaprezentowanego statku
  – ciekawostki

  Minusy:
  – nie do końca przejrzysty indeks
  – niekiedy przypadkowość doboru pozostałych informacji

  komentarze

  guest
  To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  Zobacz wszystkie kometarze
  Laura „Lilavati” Kusiak
  Laura „Lilavati” Kusiak
  Z pasji, wykształcenia i zawodu jestem redaktorką, korektorką i recenzentką, z usposobienia introwertyczką lubiącą ludzi. Wolny czas spędzam banalnie, ale z radością, czytając, zwiedzając, pisząc, oglądając. Uważam, że w życiu najważniejsze są dwie rzeczy: smoki i droidy. Chcę zostać następną księżniczką Disneya.

  0
  Podziel się swoją opiniąx
  ()
  x