SIEĆ NERDHEIM:

Więcej

  [NA WESOŁO] Recenzja książki Cacao DecoMorreno – Najwyższa jakość

  1

  Choć książka Najwyższa jakość brazylijskiego autora Cacao DecoMorreno stoi na polskich półkach już od 1992 roku, to jednak dopiero teraz, dzięki wydawnictwu Extra Ciemne zyskała drugie życie i w ciągu kilku dni stała się bestsellerem w naszym kraju. Czy powieść ta jest na tyle dobra, by poświęcić jej chwilę swojego czasu? Zapraszam do przeczytania recenzji.

  Na samym początku chciałbym dodać, że Najwyższa jakość wydana została w dwóch edycjach – kieszonkowej, liczącej 80 stron oraz standardowej, 150-stronicowej. Choć wersje te w dość nietypowy sposób różnią się ilością stron, to jednak wnętrze pozostaje bez zmian. Z dostępnością książki nie ma problemów – kupicie ja zarówno we wszystkich dużych super- i hiper- marketach, jak i w dobrych sklepach osiedlowych. Wersja kieszonkowa to koszt ok. 5 zł, zaś edycję standardową znajdziecie już za 7zł – cena niewielka, prawda?

  2

  Powieść Najwyższa jakość jest powieścią autobiograficzną, opowiadającą o młodzieńczych latach autora. Akcja książki dzieje się w roku 1980, w niewielkim mieście Theobroma w Brazylii. Młody, 17-letni wówczas chłopiec Cacao, prowadzi z ojcem Gustavo małą plantację kakaowca. Dzięki wielu godzinom ciężkiej pracy oraz pasji włożonej w uprawę, nasiona kakaowca hodowane przez rodzinę DecoMorreno stają się jednym z najbardziej rozchwytywanych towarów w Brazylii. Niestety jednak, sława nie wychodzi im na dobre, bo ich zyskami zaczyna interesować się bezwzględna w działaniach mafia kakaowa, która za wszelką cenę próbuje poznać sekret kryjący się za niesamowitą jakością nasion oferowanych przez utrzymywaną przez panów plantację. Rodzina DecoMorreno nie zamierza jednak zdradzać swoich tajemnic i uparcie ich broni, przez co w niewyjaśnionych okolicznościach ginie ojciec – Gustavo. Młody Cacao po stracie ojca sam musi zająć się biznesem i pamiętać, by za żadne skarby nie zdradzać rodzinnego sekretu.

  3

  Najwyższa jakość w bardzo ciekawy sposób opisuje życie farmerów oraz ujawnia pewne smaczki związane z historią Brazylii w tamtejszym okresie, choć moim zdaniem tych ciekawostek jest zdecydowanie za mało. Sam autor w wielu wywiadach podkreślał, że starał się jak najlepiej odwzorować historię tamtego okresu i ze łzami w oczach przypominał sobie każdy szczegół związany z jego rodziną. Z książki możemy dowiedzieć się także jak wygląda praca na plantacji kakaowców oraz poznać cały proces produkcji uwielbianego przez cały świat kakao. Sam styl powieści jest bardzo luźny i nie nudzi. Sam wciągnąłem się w tę książkę na tyle, że jej przeczytanie zajęło mi dwa, bardzo miło spędzone wieczory.

  Cacao DecoMorreno – Najwyższa jakość to książka, którą zdecydowanie polecam każdemu. Jeśli chcielibyście spędzić wolny czas przy czymś ciekawym i w pewnych momentach ogrzewającym, to gorąco zachęcam do kupna omówionej przeze mnie powieści. Koniecznie dajcie znać w komentarzach, czy wam się spodobała.

  Ocena: 10/10

  Plusy
  + bardzo ciekawa historia
  + możliwość poznania procesu produkcji kakao
  + rożne ciekawostki wplecione w treść
  + luźny styl tekstu
  + bardzo łatwo dostępna w sklepach

  Minusy
  – ciekawostek historycznych mogłoby być zdecydowanie więcej
  – za krótka – chciałoby się poznać dalszą część historii

  Autor: Severan

  komentarze

  guest
  To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  Zobacz wszystkie kometarze
  Sebastian „Severan” Kuryło
  Sebastian „Severan” Kuryłohttps://disqus.com/by/sebastiankuryo/
  Jestem założycielem i pomysłodawcą tego portalu. Uwielbiam gry RPG z serią Dragon Age na czele, lecz nie pogardzę także i klasycznymi grami “bez prądu”. Prowadzę również wortal związany z serią Dragon Age. Uwielbiam czytać kryminały i książki fantasy. Każdą wolną chwilę w swoim życiu poświęcam rodzinie oraz serialom – pochłaniam ich zdecydowanie za dużo, no ale z nałogu tak łatwo wyjść się nie da :).

  0
  Podziel się swoją opiniąx
  ()
  x