SIEĆ NERDHEIM:

Na rubieżach galaktyki, czyli recenzja komiksu STAR WARS: Klasyczne opowieści 2

Star Wars

Jak już zostało wspomniane we wcześniejszej recenzji Klasycznych opowieści, uniwersum Gwiezdnych wojen stało się niekwestionowanym przykładem popkulturowego kultu. Choć główny przekaz skupia się w dużej mierze wokół filmów, nie można przejść obojętnie obok wszelkich animacji, gier komputerowych czy książek i komiksów, będących motorem napędowym całego interesu z charakterystycznym „Lucas” (i od jakichś paru lat – „Disney”) w tle. Przyjrzyjmy się zatem drugiej odsłonie rysunkowych przygód największych bohaterów Star Wars.

Z początkiem roku na rynku (za sprawą wydawnictwa De Agostini) ukazał się pierwszy numer z kolekcji komiksów STAR WARS, zatytułowany Klasyczne opowieści 1. Ze względu na charakterystyczną, oldschoolową kreskę oraz luźne nawiązanie do przygód Luke’a Skywalkera i Hana Solo tom otwierający całą serię przyjęty został z wielkim entuzjazmem. Dwa tygodnie później pojawiła się kontynuacja serii – Klasyczne opowieści 2. Choć ekipa scenarzystów ograniczyła się do dwóch osób (Archie Goodwin i Chris Claremont), to ilość opowiadań pozostała bez zmian. To samo tyczy się rysunków. Ze względu na rok powstania pierwszych komiksowych historii Star Wars (lata 70. i 80. XX wieku) rysunki mają swój niepowtarzalny klimat. Za ich formę odpowiadają m.in.: Terry Austin, Carmine Infantino czy Bob Wiacek.

Star Wars

Podobnie jak w poprzednim tomie, fabuła nawiązuje do wydarzeń pomiędzy pełnometrażowymi Nową nadzieją i Imperium kontraatakuje, z większym naciskiem na tę ostatnią część. Luke Skywalker, Han Solo czy Leia Organa to tylko niektóre ze znakomitych postaci, z jakimi czytelnik po raz kolejny będzie miał możliwość się spotkać. Gwiezdne pościgi, walki i kąśliwe teksty stanowią to, czego prawdziwy fan Gwiezdnych wojen oczekuje od serii.

Star Wars

Gdy Han Solo wraz z Chewiem trafiają na pokład imperialnego statku skradzionego przez zgraję kosmicznych bandytów, cudownym zbiegiem okoliczności spotykają tam kogoś jeszcze – Leię Organę. Aby uchronić przyjaciółkę przed brutalnym dowódcą złoczyńców, Solo wpada na prosty i nieco ryzykowny plan. W tym samym czasie Luke Skywaler i jego wierni towarzysze – R2-D2 i C3PO – trafiają na niebezpieczną planetę zamieszkiwaną przez ogromne i smokopodobne istoty. Dochodzi do konfrontacji, z której przyszły mistrz Jedi wychodzi cało. Rozbrajając garstkę piratów, Luke żąda spotkania z lokalnym władcą. Okazuje się, że jest nim gubernator Quarg, mający swoją siedzibę na kolosalnym, przerobionym na pływające miasto galeonie. Rozmowa z nim rozjaśnia Skywalkerowi sytuację, jaka panuje na planecie: dwie zmilitaryzowane grupy walczą o wpływy. W zamian za azyl i jedzenie Quarg proponuje młodemu Jedi przyłączenie się do walki. W tym samym czasie Lei udaje się zrealizować swój własny plan. Wraz z Solo i Chewbaccą ucieka z imperialnego niszczyciela, by udać się na planetę, gdzie przebywa Luke. Gdy bohaterowie dolatują na miejsce, właśnie trwa walka. W wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności Sokół Millennium wpada do wody. Zrozpaczony Luke stara się uratować przyjaciół, a rozjuszony Chewbacca rzuca mu się do gardła. Jak skończy się ta konfrontacja? W jaki sposób Han Solo uratuje się z tonącego statku? Czy jeźdźcom smoków uda się przejąć wpływy na wodnej planecie?

Star Wars

Klasyczne opowieści 2 to 192 strony niezwykłej, kosmicznej przygody. Całość okraszono nietuzinkowymi rysunkami oraz piękną, twardą oprawą. A wszystko to w atrakcyjnej cenie, nieprzekraczającej 30 PLN. Decydując się na zakup pierwszej, jak i drugiej części możemy być pewni, że nasza podróż obejmie nie tylko planety znajdujące się na najdalszych rubieżach galaktyki, ale również przystanek o nazwie„Sentyment i Nostalgia”.

Zdecydowanych na zebranie wszystkich tomów serii zapraszam na stronę De Agostini, gdzie istnieje możliwość zamówienia prenumeraty. Oczywiście kolekcja komiksów Star Wars jest łatwo dostępna, można ją zakupić w wielu kioskach, salonikach prasowych czy nawet sieciach handlowych.

SZCZEGÓŁY:

Tytuł: STAR WARS – Klasyczne opowieści 2
Wydawnictwo: Marvel/De Agostini
Autor: Archie Goodwin, Chris Claremont
Typ: komiks
Gatunek: komiks SF
Data premiery: 17.01.2018
Liczba stron: 192

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Łukasz „Kisiel” Krzeszowiec
Łukasz „Kisiel” Krzeszowiec
Rocznik ’88. Fan komiksu, dobrej książki i filmu. Lubi posłuchać ostrzejszych brzmień. Swój gust muzyczny przyprawia klasyką oraz muzyką elektroniczną. Nie znosi owijania w bawełnę i jak ognia unika „niepracującej szlachty” czy „absolwentów szkół robienia hałasu”. W wolnych chwilach poluje na prawdziwe pokemony, włócząc się z wędką wzdłuż brzegów Królowej Rzek, zdradzając ją chwilami z innymi ciekami i bajorami. Nieuleczalny fanatyk włoskiego futbolu (wierny kibic Interu Mediolan). Wielbiciel dobrego piwa i whisky. Czasem popełnia recenzje, by innym razem nabazgrolić coś z zupełnie innej beczki. Podczas ostatniego remontu w jego domu, jeden z majstrów stwierdził, że ma nierówno pod sufitem.
<p><strong>Plusy:</strong></br> + piękne wydanie w twardej oprawie<br /> + cena (29,99 zł)<br /> + oldschoolowa kreska<br /> + 11 powiązanych ze sobą historii<br /> + różnorodność postaci<br /> + łatwy dostęp do serii</p> <p><strong>Minusy:</strong><br /> - styl rysunków nie każdemu będzie odpowiadać<br /> - nierówny poziom kreski</p>Na rubieżach galaktyki, czyli recenzja komiksu STAR WARS: Klasyczne opowieści 2
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki