SIEĆ NERDHEIM:

Więcej

  Recenzja komiksu Sherlock Holmes i podróżnicy w czasie. Tom 1: Wątek

  KorektaPottero

  Sherlock Holmes i podróżnicy w czasie

  (Nie)historyczny Londyn

  Sherlock Holmes i podróżnicy w czasie. Tom 1: Wątek zabiera nas do wiktoriańskiej Anglii. W latach 70. XIX wieku ślad po niejakim Aaronie McBridzie zupełnie zanika. Człowiek ten, do którego przylgnęła łatka szalonego naukowca – i, co więcej, maga – wraca niespodziewanie do Londynu w 1894 roku. Jakby tego było mało, wraca w sposób cokolwiek niecodzienny, bo cofając się w czasie! Jakie plany ma Aaron? Dlaczego pojawił się tak nagle i skąd wiedzą o tym najwyższe państwowe władze? Królowa Wiktoria decyduje się poprosić o pomoc kogoś, kto dawno już „nie żyje”. Sherlock Holmes odszedł bowiem na przymusową emeryturę, choć, jak twierdzi, proste życie księgarza w pełni go satysfakcjonuje. Jednak jak mógłby odmówić, gdy o pomoc prosi sama królowa, nawet jeśli nie do końca zgadza się ona ze sposobem, w jaki Holmesowi zdarzało się pracować? Sherlock podejmuje się więc zadania natychmiast, choć jego zwinny umysł rozprasza stan Megan Connely…

  Gdzie jest Sherlock?

  Sherlock Holmes i podróżnicy w czasie

  W pierwszym zeszycie tej historii zanurzamy się nie tylko w przeszłość, wszak odpowiedzialny za scenariusz Sylvain Corduriè zdecydował, że poznamy XIX-wieczny świat łączący elektryczność z magią. Najprawdopodobniej przez to, że mamy do czynienia z pierwszym tomem historii, dostajemy ledwie lekkie związanie akcji. Niestety, jest też przy tym mało Sherlocka w Sherlocku. Koniec końców okazuje się bowiem, że widać niewiele z jego zadziwiających umiejętności dedukcji, za to więcej trzeba mu tłumaczyć… ale to można zrzucić na karb tego, jak wiele szokujących informacji dostał w krótkim czasie. Może w kolejnych tomach znajdzie się miejsce na to, żeby przedstawić go w nieco lepszym świetle.

  Sherlock Holmes i podróżnicy w czasie

  Gzymsy, fryzy i balkony…

  Vladimir Krstić-Laci wykreował piękny obraz wiktoriańskiego Londynu z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Tła, choć stopniowo ubożeją, nie są ledwie prostym zarysem. Możemy zanurzyć się w magicznym, steampunkowym Londynie, dosłownie podziwiając przy tym architektoniczne detale budynków. Jednocześnie tła są wkomponowane w kadry na tyle dobrze, że nie odrywają wzroku od właściwej akcji, choć same w sobie są małymi dziełami sztuki, jeśli poświęcić im nieco więcej uwagi.

  Na pochwałę zasługują również kolory, których Sherlockowi nadał Axel Gonzalbo, świetnie oddając klimat brudnej metropolii i nieco wyblakłej rzeczywistości, co sprawia, że odbiór całości staje się jeszcze lepszy i zdecydowanie łatwiej zanurzyć się w tej magicznej opowieści. Do gustu nie przypadła mi wyłącznie okładka autorstwa Jeana Sèbastiena Rossbacha, na której postacie wydają się być nieco niedokładnie wklejone na tło o zupełnie innej stylistyce.

  Sherlock Holmes i podróżnicy w czasie

  A na koniec…

  Ostatecznie ta opowieść o błyskotliwym detektywie jest warta poznania. Motyw podróży w czasie wydaje się ciekawy, choć w Wątku więcej jest niesamowitości wszystkiego dookoła niż niesamowitości Sherlocka – ale taki też urok pierwszych tomów, które jakoś muszą w końcu zawiązać akcję. Zdecydowanie warto – zarówno dla rysunków, jak i ogólnej kolorystyki. Na ocenę scenariusza trzeba jeszcze trochę poczekać: dzieje się dużo, rokuje nieźle, ale potencjał łatwo zaprzepaścić na kartach kolejnych zeszytów. Trzymam kciuki, żeby tak się nie stało.

  Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Egmont!

  SZCZEGÓŁY:

  Scenariusz: Sylvain Cordurié
  Rysunki: Vladimir Krstic-Laci
  Kolor: Axel Gonzalbo
  Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
  Wydawnictwo: Egmont
  Data wydania: 07.12.2017
  Format: 215×290 mm
  Papier: kredowy
  Liczba stron: 48
  Oprawa: miękka
  Cena: 29,90 zł

  PODSUMOWANIE

  Plusy:
  + piękne, bogate tła
  + szczegółowe kadry
  + klimatyczna kolorystyka
  + zawiązanie ciekawego wątku

  Minusy:
  – Sherlock jako postać wypada w tym tomie blado
  – średnia okładka

  komentarze

  guest
  To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  Zobacz wszystkie kometarze
  Izabela „Deneve” Ryżek
  Izabela „Deneve” Ryżek
  Studiowałam archeologię, ale nasze drogi w końcu się rozeszły. Wannabe redaktor, pisarka po godzinach. Bloguję, gram, czytam, oglądam. Prawdopodobnie nie starczy mi życia na nadrobienie papierowo-ekranowych zaległości. Kocham fantastykę, kryminały, thrillery. Gdybym mogła być postacią z gry, byłabym Bulbasaurem.

  0
  Podziel się swoją opiniąx
  ()
  x