SIEĆ NERDHEIM:

Nie taką cię zapamiętałam. Recenzja komiksu Połączenia

Połączenia - okładka
Połączenia – okładka

Grupa młodych dorosłych koleżanek na wspólnym, kilkudniowym wyjeździe do obcego miejsca. To z zasady aż prosi się o kłopoty. W takie okoliczności wrzuciły swoje bohaterki kuzynki Tamaki w albumie Połączenia, wydanym nakładem Kultury Gniewu. Proste założenie fabularne i czytelny tytuł. Czy to wystarczyło, by opowiedzieć mocną i emocjonalną historię?

Czasem trzeba wyrwać się z szarej, uczelnianej rzeczywistości. Dani organizuje wycieczkę do Nowego Jorku, na którą zaprasza swoją koleżankę ze studiów Fionę oraz przyjaciółkę z młodzieńczych lat Zoe. Dziewczyny spotykają się w New Jersey, a stamtąd prosta droga do Wielkiego Jabłka. Plan jest prosty – w ciągu pięciu dni zobaczyć Żelazko, Most Brooklyński, Muzeum Historii Naturalnej i Central Park. Przy okazji trochę się zabawić i popróbować lokalnych dań. A przynajmniej takie założenie miała Dani. Na miejscu okazuje się jednak, że jej towarzyszki mają inne plany i drogi koleżanek stopniowo się rozchodzą. Silna osobowość Fiony, jej dominacja i chęć czerpania garściami z życia staje się powodem konfliktów w grupie. Ten krótki wyjazd uwalnia emocje bohaterek, staje się sprawdzianem podejścia do życia i trwałości ich przyjaźni.

Połączenia - przykładowa strona
Połączenia – przykładowa strona

Historia nie jest specjalnie oryginalna, a autorki nie wychodzą ze swojej strefy komfortu. Znowu mamy opowieść o wchodzących w dorosłość dziewczynach, które na własnych błędach uczą się odpowiedzialności i trudnej sztuki komunikacji. Rozciągnięte na ponad 400 stron scenki z rwanych rozmów, fochów i wzajemnych żali z jednej strony obrazują młodzież z jej niedojrzałością, z drugiej raczej każdy przechodził ten etap i nie znajdzie tu nic odkrywczego. Niewiele się tu dzieje. Momentami bohaterki irytują, by za chwilę wzbudzić współczucie. Ze swoich dram wyciągają krótkowzroczne wnioski. Zakładamy, że bohaterki ewoluują, bo same nam o tym mówią, ale tego nie widać, ponieważ ich rys psychologiczny nie został pogłębiony. To wycinek ich życia i mamy im zawierzyć. Przyjaźnie okazują się powiązane cienką nicią, czas spędzony na uczelni nie oddaje prawdziwej natury naszych znajomych, a dawni przyjaciele zmieniają się z biegiem lat. Stres i buzujące hormony czynią bohaterki podatnymi na emocje, które w końcu muszą znaleźć ujście. Zarówno Dani, jak i Zoe prezentują wyidealizowany obraz siebie nawzajem, a po bliskości, która niegdyś między nimi istniała, teraz nie ma już prawie śladu. Czy to autentyczna historia? Tak, ale los postaci jest mi obojętny, a ich doświadczenia to wciąż banały.

Fabuła staje się pretekstem do wystawienia widokówki miastu, które jest tu czwartym bohaterem. To, co naprawdę przekonuje czytelnika, to Nowy Jork w obrazach Jillian Tamaki. Jej fantastyczne ilustracje, doskonale oddające przestrzeń, ukazują miasto czasem we wręcz filmowych ujęciach. Wertykalne i horyzontalne, statyczne i dostojne rysunki muzealnych eksponatów oraz budynków. Ruchome obrazy ludzi, zwierząt i elementów przyrody. Wszystko to przenosi nas przez kolejne ulice i dzielnice Nowego Jorku. Obrazy oddają hałas dużego miasta, szum deszczu, płyniemy wraz z jego mieszkańcami. Momentami miałam wrażenie, że słyszę to, co widzę na kadrach.

Połączenia - przykładowa strona

Połączenia – przykładowa strona

Istotny jest tutaj tytuł. Oczywistym nawiązaniem są połączenia telefoniczne, których bohaterki starają się nie wykonywać ze względu na koszty. Symbolizuje też połączenia ludzi i ulic w wielkim mieście. Zestawienie nostalgii z czymś nowym i niezrozumiałym. Ale jest też bardziej subtelne znaczenie, czyli te (zerwane) niczym przerwana rozmowa relacje.

I właśnie te wątki pozostawione w zawieszeniu i nagłe zakończenie komiksu zamiast niepewności pozostawiają czytelnika z uczuciem frustracji. Demitologizacja przyjaźni to za mało, by przyciągnąć uwagę. To po prostu komiks cholernie zwyczajny, nudny, banalny i płytki. A to, co pokazuje jako młodzieńcze i szalone, ociera się o klisze, czyniąc z Połączeń spore komiksowe rozczarowanie.

SZCZEGÓŁY:
Tytuł:
 Połączenia
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Scenariusz: Mariko Tamaki, Jillian Tamaki
Rysunek: Jillian Tamaki
Tłumaczenie: Aga Zano
Typ: komiks obyczajowy
Liczba stron: 444
Data premiery: 31.01.2025
ISBN: 9788368331097

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Sylwia "Lou" Kaźmierczak
Sylwia "Lou" Kaźmierczak
Z grami wideo i komiksami związana od dziecka. Fanka mang yuri, postapo i strzelanek wszelakich. Kocia mama i okazjonalnie stalkerka w Zonie.
spot_img
Grupa młodych dorosłych koleżanek na wspólnym, kilkudniowym wyjeździe do obcego miejsca. To z zasady aż prosi się o kłopoty. W takie okoliczności wrzuciły swoje bohaterki kuzynki Tamaki w albumie Połączenia, wydanym nakładem Kultury Gniewu. Proste założenie fabularne i czytelny tytuł. Czy to wystarczyło, by...Nie taką cię zapamiętałam. Recenzja komiksu Połączenia
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki