SIEĆ NERDHEIM:

Ciężka praca promieniuje na późniejszy sukces. Recenzja komiksu Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze

Okładka komiksu Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze
Okładka komiksu Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze

Jak głosi stare polskie przysłowie – czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Dlatego tak ważne jest, by dzieci od małego uczyły się, że ciężka praca i wytrwałość w końcu przynoszą upragnione owoce i są sposobem na osiągnięcie sukcesu. I tego właśnie uczy młode pokolenie komiks Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze.

Komiks to historia życia Marii Skłodowskiej od czasów jej dzieciństwa pod zaborem rosyjskim, przez okres nastoletni, gdy jako młoda kobieta chciała studiować. Nie mogąc osiągnąć tego w Warszawie, decyduje się na wyjazd do Paryża, gdzie będzie mogła kontynuować naukę na Sorbonie. Ponieważ jednak rodzinne finanse jej tego nie ułatwiają, jako pierwsza do Francji wyjeżdża jej starsza siostra Bronisława, by potem móc ściągnąć do siebie Marię, która rozpoczyna upragnione studia z fizyki na Sorbonie. Tam też spotyka swojego przyszłego męża, Pierre’a Curie, który będzie również jej wiernym towarzyszem w badaniach. Doprowadzą one do odkrycia polonu i radu, a zostaną przerwane przez wybuch I wojny światowej i kontynuowane po jej zakończeniu.

Przykładowa strona komiksu
Przykładowa strona komiksu

Komiks o Marii Skłodowskiej-Curie zdobył sobie moją sympatię tym, w jaki sposób opowiada o historii tej badaczki. Nie ma tu zbędnego podkoloryzowania czy wygładzania przeszłości. Jordi Bayarri bez strachu porusza temat zaborów, kiedy to Warszawa była pod rosyjskim panowaniem, a nauczanie języka polskiego, ba! w ogóle nauczanie wśród Polaków mogło się źle skończyć. Podkreśla przy tym fakt, że to właśnie nauka była sposobem na to, by polskość przetrwała wśród społeczeństwa żyjącego pod zaborem. Gdy Maria wyjechała do Francji, musiała pilnie się uczyć, by dorównać reszcie studentów, a i potem gdy ukończyła studia z fizyki z pierwszą oraz z matematyki z drugą lokatą, nie migała się przed ciężką pracą. To właśnie tej pracowitości Skłodowska zawdzięczała swój sukces i to, że jako pierwsza kobieta została profesorem na Sorbonie, a w późniejszych latach pierwszą przedstawicielką płci pięknej, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Jako wzór można stawiać, wielokrotnie podkreśloną w komiksie, jej wytrwałość w dążeniu do celu – sama zbierała pieniądze na własne badania i na stworzenie instytutów badawczych, w których potem pracowała wraz z córką.

Przykładowa strona komiksu
Przykładowa strona komiksu

Kreska, jaką narysowany jest komiks, jednoznacznie kojarzy mi się z kreską z serialu animowanego Było sobie życie. Miękka, ale wyraźna, kolory są jasne, gdy tego wymagają kadry, ale też ciemne, gdy autor przedstawia I wojnę światową. Mimika postaci jest łatwa do odczytania, a bohaterowie narysowani tak, że nie da się ich pomylić. Tekstu jest sporo, niektóre dymki ciągną się na całą długość klatki z kadrem. Na koniec komiksu możemy zapoznać się z krótkim biogramem każdej z ważniejszych postaci, która się przewinęła przez jego karty, a także obejrzeć szkice bohaterów, niewiele odbiegające od tych rysunków, które widzimy w finałowym efekcie pracy rysownika.

Przykładowa strona komiksu
Przykładowa strona komiksu

Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze to pierwszy tom serii Najwybitniejsi Naukowcy, która przybliża młodszym czytelnikom ważne postaci ze świata nauki. W kolejnych tomach, jak już zapowiada wydawca, poznamy także Karola Darwina czy Arystotelesa. Jordi Bayarri przedstawia swoich bohaterów w sposób pełen sympatii, pokazując ich drogę do sukcesu, często okupioną ciężką pracą. Właśnie takie przesłanie powinno zostać z czytelnikiem po przeczytaniu tego tomiku: praca i wytrwałość zawsze zostaną nagrodzone.

SZCZEGÓŁY:
Tytuł: Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze
Wydawnictwo: Egmont
Scenariusz: Jordi Bayarri
Rysunki: Jordi Bayarri
Tłumaczenie: Agata Ostrowska
Seria: Najwybitniejsi Naukowcy. Tom I
Data wydania: 14.04.2021
Typ: komiks dla dzieci
Liczba stron: 48

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Jak głosi stare polskie przysłowie – czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Dlatego tak ważne jest, by dzieci od małego uczyły się, że ciężka praca i wytrwałość w końcu przynoszą upragnione owoce i są sposobem na osiągnięcie sukcesu. I tego właśnie...Ciężka praca promieniuje na późniejszy sukces. Recenzja komiksu Maria Skłodowska-Curie. Pierwiastki promieniotwórcze
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki