SIEĆ NERDHEIM:

KOMIKSOWA BAJKA Z TYSIĄCA I JEDNEJ NOCY recenzja komiksu Hasib i królowa węży

Hasib i królowa węży cover

Nowy komiks Davida B. to dzieło inspirowane Księgą tysiąca i jednej nocy. Nie spodziewajcie się więc drugich Rycerzy Świętego Wita, bo to zupełnie inny rodzaj opowieści, chociaż jednocześnie autor nie zrezygnował z charakterystycznych dla siebie elementów. Przede wszystkim jednak Hasib i królowa węży to udana adaptacja klasycznych historii, dokonana z szacunkiem dla literackiego pierwowzoru i ubrana w ciekawą formę.

Noc czterechsetna osiemdziesiąta druga. Szeherezada zaczyna kolejną ze swoich opowieści, tym razem o mędrcu imieniem Danijla, który zdobył przychylność losu, szacunek ludzi i wielu uczniów, ale nie miał syna. Pomodlił się więc do Allaha, połączył z żoną, a kilka dni później wyruszył na wyprawę – jak się szybko okazało, tragiczną w skutkach. Jego statek zatonął, w raz z nim cały księgozbiór mędrca, a Danijla zdołał ocalić z niego jedynie pięć kart. Doszedł więc do wniosku, że zdarzenie to było zwiastunem nadchodzącej śmierci, a burza zostawiła mu sedno wiedzy. Jego żona z pewnością urodzi syna, kiedy jego już nie będzie, niech więc nazwie go HasibKarim ad Din i gdy ten dorośnie, przekaże mu te pięć kart – odczytanie i zrozumienie ich zmieni go w najświatlejszego człowieka tych czasów. Mędrzec umiera, Hasib przychodzi na świat, dorasta i wiedzie żywot drwala. Kiedy podczas pewnego wyrębu jego i towarzyszy zaskakuje burza, chowają się w pobliskiej jaskini. Znaleziony w niej miód staje się przyczyną zdrady i towarzysze zostawiają Hasiba na pewną śmierć. W tej ciężkiej chwili poznaje królową węży, która zaczyna opowiadać mu fascynujące historie…

Hasib i królowa węży 001

Twórczość Davida B. jest dość specyficzna. Zarówno Rycerze świętego Wita, jak Hasib pokazują to doskonale – z jednej strony baśniowe i oniryczne, z drugiej pełne elementów grozy i brutalnej realności, znajdują się na styku opowieści dla dorosłych i dzieci. A właściwie przenoszą dziecięce fantazje, magię dawnych baśni i fascynacje najróżniejszymi rzeczami na dorosły, sentymentalny grunt. Klimat jego komiksów jest więc dziwny, trochę jakby ze snu, ale intrygujący.

Hasib odchodzi bardziej w stronę baśni, ale raczej dekonstruuje je i składa na nowo w całość charakterystyczną dla tego twórcy. Jednak zamiastopowieści dla najmłodszych – dostajemy tutaj mądrą przypowieść dla dojrzałych czytelników, która odwołuje się do naszych wspomnień i sentymentu do tego typu utworów. Jest więc morał, jest groza, jest krew, ale jest i piękno. Barwne, orientalne piękno z nutką erotyki, podane w cartoonowy, ale niepokojąco brudny sposób.

Hasib i królowa węży 002

Strona graficzna albumu jest bardzo kolorowa, prosta, ale nie pozbawiona detali. Bliskowschodnie realia, rzeczywistość z Baśni tysiąca i jednej nocy tego przecież wymagają. Ale żywe barwy nie zakrywają mroku, a pojawiające się tu i tam symbole i stworzenia rodem z opowieści grozy tylko podkreślają ten fakt.

I chociaż Hasib i królowa węży nie jest już tak znakomitym komiksem jak Rycerze świętego Wita, i nie jest tak komiksem dla wszystkich, warto go poznać. Bo to po prostu bardzo dobry album, który spodoba się miłośnikom niszowych, ambitnych powieści graficznych wyłamujących się ze schematów. Jeśli należycie do tej grupy, polecam gorąco.

A wydawnictwu Kultura Gniewu dziękuję za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.

Hasib i królowa węży 003

SZCZEGÓŁY:

Tytuł: Hasib i królowa węży
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Autor: David B.
Typ: komiks
Gatunek:baśń komiksowa
Data premiery: 2017
Liczba stron: 112

NASZA OCENA
7/10

Podsumowanie

Plusy:
+ ciekawy, orientalny klimat
+ baśniowe elementy przeniesione na dojrzały grunt
+ znakomita szata graficzna
+ świetne wydanie

Minusy:
– specyficzny nastrój, który nie wszystkim się spodoba

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Geek Kocha Najmocniej
6 lat temu

Świetna recenzja! 🙂 Uwielbiam rysunki Davida B., więc na pewno skuszę się na ten komiks 😉

Michał Lipka
Michał Lipkahttps://ksiazkarniablog.blogspot.com/
Rocznik 88. Próbuje swoich sił w pisaniu, w tworzeniu komiksów także. Przede wszystkim jednak czyta - dużo, namiętnie i bez chwili wytchnienia. A potem stara się wszystko to recenzować. Prowadzi także książkowego bloga https://ksiazkarniablog.blogspot.com
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki