SIEĆ NERDHEIM:

Więcej

  Recenzja gry karcianej Star Realms

  starrealmstitle

  Star Realms to dwuosobowa gra karciana przenosząca graczy do kosmosu, w którym będą rozgrywane bitwy na śmierć i życie. Ta prosta na pierwszy rzut oka karcianka okazuje się jednak bardzo wciągającym tytułem, zmuszającym do strategicznego myślenia i sprawia, że po pierwszej partii ma się ochotę na kolejną, i kolejną, i kolejną… Nic dziwnego, że w 2014 roku udało jej się zdobyć wiele branżowych nagród. Teraz można ją nabyć w naszych rodzimych sklepach, a ja postaram się wytłumaczyć, dlaczego każdy szanujący się gracz powinien mieć ją w swojej kolekcji.

  Mechanika i klimat

  starrealms1

  Talia początkowa gracza składa się ze Zwiadowców i Żmij

  Star Realms to gra typu deckbuilding, w której każdy z graczy rozpoczyna rozgrywkę z Talią Osobistą (8 kart Zwiadowców i 2 karty Żmij) oraz 50 punktami Autorytetu. Przed rozpoczęciem gry jedyne, co trzeba zrobić, to przygotować Rząd Handlu, z którego gracze będą wykupywać coraz mocniejsze karty oraz dobrać na rękę 5 kart z Talii Osobistej. W trakcie swojej tury gracz wykłada 5 kart z ręki w celu otrzymania punktów Handlu, Walki i Autorytetu. Tury są rozgrywane naprzemiennie do momentu, w którym jeden z graczy utraci wszystkie punkty Autorytetu.

  starrealms2

  W grze występują karty czterech różnych frakcji

  Po tym krótkim opisie można wywnioskować, że mamy do czynienia z rozbudowaną Wojną w klimacie sci-fi. Nic bardziej mylnego, a to przez podział kart na cztery frakcje, które cechują się różnymi zdolnościami. Jedna frakcja zmusza przeciwnika do odrzucenia kart z ręki, inna umożliwia złomowanie (usuwanie z talii) tych najsłabszych, które jedynie osłabiały naszą talię. Jeszcze kolejna pozwala na przywrócenie punktów Autorytetu i dociągnięcie kolejnej karty. Ponadto większość okrętów posiada zdolność dodatkową, a ta uruchamia się dopiero w momencie, gdy mamy na ręce przynajmniej 2 karty tej samej frakcji, co sprawia, że z każdą kolejną turą ataki będą coraz potężniejsze. Dodatkowo mamy jeszcze Bazy uruchamiające kolejne bonusy do momentu zniszczenia ich przez przeciwnego gracza. Wszystko to bardzo dobrze współgra z klimatem kosmicznych bitew, w których każda strona próbuje rozwijać gwiezdne imperium i zniszczyć przeciwnika. Cała rozgrywka zamyka się w intensywnych dwudziestu minutach, dzięki czemu gracz nie odczuwa znużenia i ma ochotę na kolejną partię.

  starrealms3

  Karty posiadają 2 rzędy zdolności

  Wykonanie

  Jakość wydania to w zasadzie jedyny minus tej gry. O ile grafiki na kartach i cała warstwa artystyczna bardzo mi się podobają, to jednak jakość kart pozostawia wiele do życzenia. Czarne ramki może i prezentują się elegancko, ale już po pierwszym tasowaniu można zauważyć przetarcia na brzegach. Dlatego jeżeli nie będziecie chcieli co chwilę wymieniać swojej talii, trzeba zaopatrzyć się w koszulki. Natomiast jeśli zaopatrzycie się w koszulki, to nie schowacie gry z powrotem do pudełka., które z resztą po kilku pierwszych rozpakowaniach nadaje się jedynie do wyrzucenia.

  starrealms4

  Stan pudełka po pierwszym wypakowaniu kart

  Karty autorytetu, zamiast ułatwiać liczenie punktów, jedynie przeszkadzają. Co chwilę trzeba je przekładać, odwracać i odrzucać, co niepotrzebnie wydłuża rozgrywkę o kilka kolejnych minut. Na szczęście jest wiele aplikacji, które przychodzą z pomocą i rozwiązują ten problem. Tym, co sprawia, że na dociągnięcia w wykonaniu jestem w stanie przymknąć oko jest cena. 40 złotych za tak satysfakcjonującą i regrywalną pozycję to śmieszny koszt, który zadowoli nawet najbardziej wybrednych.

  starrealms5

  Karty Autorytetu nie zdają egzaminu

  Podsumowanie

  Star Realms to szybka gra o prostych zasadach i sporej głębi. Bardzo często ląduje u mnie na stole i jestem pewien, że zapewni wiele godzin wyśmienitej zabawy zarówno początkującym graczom, jak i starym wyjadaczom. Należy jednak wspomnieć, że na polskim rynku właśnie pojawiła się gra Hero Realms, która przenosi mechanikę Star Realms w świat fantasy. Niezależnie od tego, w który z tytułów się zaopatrzycie, nie będziecie żałować.

  PS Gra posiada tryb wieloosobowy, ale by móc w niego zagrać, trzeba się zaopatrzyć w drugi egzemplarz.

  ZOBACZ W SKLEPACH

  SZCZEGÓŁY:

  Zawartość pudełka:
  Instrukcja
  80 kart Talii Handlu
  16 kart Zwiadowców
  4 karty Żmij
  10 kart Odkrywców
  18 dwustronnych kart Autorytetu

  Informacje pudełkowe:
  Wiek: 12+
  Ilość graczy: 2-4 (przy dwóch zestawach startowych)
  Przewidywany czas gry: 20 minut
  Wydawca: Games Factory
  Autorzy: Darwin Kastle, Robert Dougherty

  PODSUMOWANIE

  Plusy:
  + głębia rozgrywki przy zachowaniu prostoty zasad
  + szybka
  + syndrom kolejnej partii
  + warstwa graficzna

  Minusy:
  - jakość pudełka
  - potrzeba zakoszulkowania kart
  - karty Autorytetu bardziej przeszkadzają, niż pomagają

  komentarze

  guest
  To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  Zobacz wszystkie kometarze
  Łukasz
  Łukasz "alex_dp" Hebel
  Urodzony w 1988 roku. Uwielbia filmy, zarówno dobre jak i te gorsze. Wielki fan Quentina Tarantino. Zdecydowanie zbyt dużo czasu spędza grając. Uwielbia rywalizację pomimo tego, że zazwyczaj przegrywa. Od niedawna zarażony miłością do komiksów i gier planszowych, nie pogardzi również dobrą książką. Jeżeli ma dobry dzień to pisze o sobie w trzeciej osobie.

  0
  Podziel się swoją opiniąx
  ()
  x