SIEĆ NERDHEIM:

Jak nie mówić o złożonych problemach współczesnego świata. Recenzja filmu Gdzie jest Anne Frank

Gdzie jest Anne Frank - plakat promocyjny
Gdzie jest Anne Frank – plakat promocyjny

Dość długo zabierałem się do napisania tej recenzji ze względu na rozczarowanie i emocje, z jakimi wiązał się seans Gdzie jest Anne Frank. Pierwsze trailery nastrajały mnie pozytywnie: prezentowały wysokiej jakości animację oraz poruszenie ważnych problemów współczesnego świata przy jednoczesnym nawiązywaniu do przeszłych wydarzeń. W zasadzie wydawał mi się to swoisty samograj – produkcja z niezwykle prostym przesłaniem, które zostaje widzowi wyłożone bez żadnych niejednoznaczności. Tak też się stało, lecz mam ogromny problem z tym, co w zasadzie przekazano tym filmem…

Reżyserem animacji jest Ari Folman, odpowiadający również za komiks Dziennik Anne Frank. Wspominam o tym, ponieważ wiele osób sądziło, że ta pierwsza to ekranizacja drugiej, co nie jest prawdą. Łączy je zastosowany styl graficzny, projekty kilku postaci oraz w Gdzie jest Anne Frank znajdziemy odwzorowanie pojedynczych kadrów, lecz pomimo tego film stanowi samodzielne dzieło.

Gdzie jest Anne Frank - kadr z filmu
Gdzie jest Anne Frank – kadr z filmu

Anne Frank we współczesnym świecie stanowi pewien symbol: ofiar Holokaustu, ale również optymizmu w czasach wojny. Część z nas mogła usłyszeć o niej podczas lekcji historii – o ile nauczyciel skupiał się na czymś więcej niż wyłącznie operacjach militarnych – inni mogli przeczytać jej dziennik bądź dowiedzieć się o niej z innego źródła. Zastanawia mnie jednak, na ile jest ona znajoma współczesnej polskiej młodzieży. Podczas mojej krótkiej przygody z nauczaniem w szkole przekonałem się, że chociaż dzieci pragną dowiadywać jak najwięcej, to realizowane tematy lekcji często skupiają się wyłącznie na historii politycznej, omijając jej społeczny odłam, co powoduje, że wielu bohaterów, których rzeczywiście powinno stawiać się na piedestale, zostaje zepchniętych na drugi lub trzeci plan. Dlatego też powstanie animacji Gdzie jest Anne Frank uznałem za coś rzeczywiście potrzebnego i przy okazji dość atrakcyjnego dla każdej grupy odbiorczej. Jednak nie mogę przejść obojętnie obok uproszczeń i niezwykle nietrafionych analogii, jakie zostały zaprezentowane.

Akcja filmu dzieje się we współczesnym Amsterdamie. Na skutek bliżej nieokreślonych wydarzeń ze sławetnego dziennika wystawionego w muzeum wydostaje się Kitty, fikcyjna przyjaciółka tytułowej Anne. Dziewczyna, nie zdając sobie sprawy z upływu czasu, zaczyna szukać znajomych. Podczas swojej wędrówki po stolicy Holandii poznaje Petera oraz jego przyjaciół. Dodatkowo widzi ona uchodźców, których z ulicy policja zabiera na komisariat. I tutaj pojawia się największy problem, jaki mam z produkcją. Mianowicie holenderskie służby zostały porównane do gestapo, a współcześni rządzący do nazistowskich zbrodniarzy. Wtedy też kilka niezbyt powszechnie akceptowanych słów cisnęło mi się na usta. Jak bowiem można porównywać problem z uchodźcami do Holokaustu, czyli próby zgładzenia całego narodu żydowskiego?! Jasne, ja sam uważam, że przybyłym do Europy uchodźcom z Bliskiego Wschodu należy pomóc, ale jednak nigdy nie stawiałbym znaku równości między działaniami obecnych rządów a hitlerowską polityką. Jest to bowiem brak szacunku do ofiar zbrodniczych działań oraz zupełne spłycenie problemu imigranckiego. Motyw ten później jest zresztą ciągnięty i reżyser próbuje ukazać podobieństwa między współczesnym kryzysem a sytuacją z drugiej wojny światowej poprzez retrospekcje i ukazanie, jak wyglądało życie w Amsterdamie w okolicach 1942 roku.

Gdzie jest Anne Frank - kadr z filmu
Gdzie jest Anne Frank – kadr z filmu

Niezbyt właściwa wydaje mi się również krytyka twórcy wobec obecnie żyjących autorów, którzy spłaszczają temat Anne Frank (chociażby wytknięcie nieścisłości w przedstawieniu teatralnym lub ciągłe powtarzanie, że chociaż Anne żyje w całym mieście, to nikt nie słucha nauk płynących z jej dziennika), w momencie kiedy samemu potraktowało się niezwykle pobieżnie skomplikowany temat uchodźców. Naprawdę, dawno nie byłem tak zły podczas jakiegokolwiek seansu.

Czy są w takim razie kwestie, które należy pochwalić? To, co rzeczywiście udało się w Gdzie jest Anne Frank, to animacja. Ta prezentuje się bardzo ładnie. W szczególności jeśli mówimy o projektach postaci, które wyglądały niezwykle atrakcyjnie, a ich wygląd przekazuje nam informacje o ich charakterze. Poza tym krajobrazy miasta wypadły bardzo przyjemnie i chociaż nie byłem nigdy w Amsterdamie, to obraz, jaki dostałem, pasuje do moich wyobrażeń o nim. Całokształtu dopełniają użyte w produkcji kolory: w zależności od tego, jakie emocje twórcy pragną wzbudzić u widza, korzystają z ciepłych barw (pomarańczowego, czerwonego, brązowego) bądź zimnych (tutaj głównie różne odcienie niebieskiego).

Gdzie jest Anne Frank - kadr z filmu
Gdzie jest Anne Frank – kadr z filmu

Aktorzy głosowi również wypadli pozytywnie. Film oglądałem w wersji z polskim dubbingiem i ani razu żaden z głosów odgrywanych postaci jakoś szczególnie mi nie przeszkadzał. Muzycznie animacja nie wykracza poza ogólnie przyjęty poziom. Nie uświadczymy tutaj musicalowych wstawek niczym u Disneya, chociaż scena, gdy Anne przechadza się ulicą Amsterdamu, opowiadając o swoim powodzeniu u chłopaków, wydaje się wręcz stworzona do tego.

Niestety, ale pod płaszczykiem pięknej strony wizualnej otrzymaliśmy pretensjonalną historię, która miała potencjał, lecz szybko go zmarnowała. Oczywiście, pod koniec wybrzmiewa główny morał, z którym nie mogę się nie zgodzić, ale droga do niego wydaje mi się ogromnym nieporozumieniem. Wystarczyło albo odpuścić sobie poruszenie tematu uchodźców lub zrobienie to z należytym szacunkiem, żeby z Gdzie jest Anne Frank zrobić dzieło przyjemne.

SZCZEGÓŁY:
Tytuł: Gdzie jest Anne Frank
Scenariusz i reżyseria: Ari Folman
Gatunek: Animacja
Czas trwania: 99 minut
Rok produkcji: 2021
Polski dystrybutor: Gutek Film
Polski dubbing: Daria Domitz, Paulina Komenda, Maja Ostaszewska, Maciej Stuhr, Mariusz Wilczyński, Karol Jankiewicz, Karol Kwiatkowski, Katarzyna Mazu

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Adam "Sumo" Loraj
Adam "Sumo" Loraj
Rocznik '98. Student historii. Sięga w równej mierze po anime, filmy, gry wideo, komiksy i książki. Fan twórczości Hideo Kojimy, Guillerma del Toro i Makoto Shinkaia. Od najmłodszych lat w jego sercu pierwsze miejsce zajmują Pokemony, a zaraz potem Księżniczka Mononoke. Prowadzi i gra w papierowe RPGi, w szczególności w Zew Cthulhu i Warhammera. Za najlepszego światowego muzyka uważa Eltona Johna, a polskiego Jacka Kaczmarskiego. Swoje opowiadania publikował w m.in. magazynach: Biały Kruk, Histeria, Szortal na Wynos lub w antologii Słowiański Horror.
Dość długo zabierałem się do napisania tej recenzji ze względu na rozczarowanie i emocje, z jakimi wiązał się seans Gdzie jest Anne Frank. Pierwsze trailery nastrajały mnie pozytywnie: prezentowały wysokiej jakości animację oraz poruszenie ważnych problemów współczesnego świata przy jednoczesnym nawiązywaniu do przeszłych wydarzeń....Jak nie mówić o złożonych problemach współczesnego świata. Recenzja filmu Gdzie jest Anne Frank
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki