SIEĆ NERDHEIM:

Mój stary jest fanatykiem wędkarstwa – recenzja filmu Fanatyk

Fanatyk 1

Mój stary to fanatyk wędkarstwa… – tymi słowami zaczyna się chyba najbardziej znana i kultowa polska copypasta. Utwór, który w swoim gatunku jest prawdziwym klasykiem. Czymś jak Ojciec chrzestny w kategorii filmów gangsterskich czy Pulp Fiction w twórczości Quentina Tarantino.

Kiedy Internet obiegła informacja, że Pasta o ojcu wędkarzu zostanie zrealizowana jako film, wielu powątpiewało w prawdziwość tej informacji. Z czasem na świat wychodziło coraz więcej faktów dotyczących filmu. Internetowa społeczność nie tylko uwierzyła, że na ich oczach tworzy się historia, ale też sama dołożyła cegiełkę do produkcji, między innymi przez wsparcie twórców za pomocą wpłat na jednej z platform crowdfundingowych.

Fabuła filmu Fanatyk Michała Tylki dość wiernie opiera się na popularnej paście, autorstwa Malcolma XD. Tylka, który jest jednocześnie reżyserem i scenarzystą, przez cały czas produkcji filmu współpracował zresztą z autorem pasty.

Filmem z pewnością będą zawiedzeni ci, którzy oczekiwali prostej, śmiesznej i dosłownej ekranizacji. Reżyser zdecydował się na umieszczenie narratora, anona – syna tytułowego fanatyka nie przed ekranem komputera, ale w [Pokaż spoiler], tworząc film, bliższy komediodramatowi czy nawet dramatowi psychologicznemu. Według mnie był to ruch słuszny. Dobry scenariusz to z pewnością atut tego filmu. Jedną z rzeczy, jakie mi się w nim nie spodobały, jest jednak brat anona, będący trochę jak piąte koło u wozu. Rozumiem, że w zamierzeniu twórców brat miał przedstawiać tzw. normika i wygrywa – dokładne przeciwieństwo anona, potęgując tym samym tragizm narratora. Jednak nie jestem do końca pewien, czy to wyszło. W całym filmie jest sporo mniej lub bardziej subtelnych nawiązań, będących bardziej zrozumiałymi dla czytelników past. Jednak nieco zawiodła mnie ostatnia scena, której świetnym zwieńczeniem byłoby przekazanie przez ojca anonowi leczo #pdk.

Wiele kontrowersji budził wybór Piotra Cyrwusa do roli tytułowego fanatyka. Wiele osób miało obawy, czy aktor znany szerszej publiczności głównie z roli w Klanie udźwignie ciężar, jaki na nim spoczywał. Już po trailerach filmu widać było, że Cyrwus dobrze odnajduje się w roli, a cały film udowodnił, że ten wybór był strzałem w dziesiątkę. Fanatyk to nie tylko fenomenalna rola Cyrwusa, ale również bardzo dobra gra aktorów drugoplanowych, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługuje Marian Dziędziel.

Fanatyk 2

Całość dopełniają dobre zdjęcia i montaż oraz poprawna muzyka. Na pochwałę zasługuje również scenografia, w której twórcy zadbali o szereg detali i przekazali smaczki, widoczne tylko dla uważnych oglądających.

Film zdecydowanie polecam osobom choć trochę czującym klimat past i czytającym wcześniej pastę o ojcu wędkarzu. Dla pozostałych film może być nieco trudny i niezrozumiały oraz bardziej powierzchowny.

Autorem tekstu jest Wojciech Grabowski – fotograf, dziennikarz, członek społeczności serwisu wykop.pl, fanatyk podróży oraz autor bloga RoadTripBus.pl.

Szczegóły:

Reżyser: Michał Tylka
Scenariusz: Michał Tylka
Czas trwania: 33 minuty
Produkcja: Polska
Premiera: 24 grudzień 2017 (Showmax)
Główne role: Piotr Cyrwus, Anna Radwan, Łukasz Szczepanowski, Mikołaj Kubacki, Marian Dziędziel i inni

NASZA OCENA
8/10

Podsumowanie

Plusy:
+ scenariusz
+ gra aktorska
+ scenografia

Minusy:
– nie dla każdego może być zrozumiały

Sending
User Review
5 (1 vote)

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki