
Październik to zawsze miesiąc, w którym dystrybutorzy zalewają nas horrorowym repertuarem. W końcu ten miesiąc kończy się w Halloween. I w tym roku nie jest inaczej, bowiem debiutują Terrifier 3, Uśmiechnij się 2, czy polska Cisza nocna. A to tylko jedne z bardziej popularnych pośród zapowiadanych tytułów. Warto wypatrywać maratonów filmowych, bo można trafić parę interesujących przedpremierowych pokazów. A co poza tym? Ten rozkład jazdy wraz z propozycjami ode mnie i Sumo da wam odpowiedź na to pytanie. Zapraszamy do lektury.
4.10 – Joker: Folie à deux (dystrybucja kinowa)
Pierwszego Jokera naprawdę lubię. Widziałem go jako premierę i rzecz jasna zachwyciłem się kreacją Joaquina Phoenixa, muzyką i scenografią. Również fabuła, chociaż stosunkowo prosta, została umiejętnie poprowadzona, z zaledwie kilkoma drobnymi potknięciami. Przede wszystkim wydawało się, że jest to opowieść zamknięta. Dlatego też wieści o kontynuacji odebrałem negatywnie. Zaraz potem Todd Phillips wzbudził jednak moje zainteresowanie, ogłaszając, że druga część będzie musicalem. Wydawało się to odważnym posunięciem, które podzieliło publikę. I słusznie. Nawet jeżeli film nie okaże się zbyt dobry, to wolę otrzymywać nieco ryzykowniejsze kontynuacje, niż takie, które idą po linii najmniejszego oporu.
(Sumo)
4.10 – Liczy się wnętrze (Netflix)
Liczy się wnętrze to pełnometrażowy debiut Grega Jardina, który może być ciekawą propozycją na jesienny wieczór. Reżyser serwuje nam całkiem intrygującą koncepcję. Osią fabuły jest spotkanie bliskich znajomych oraz tajemnicza maszyna. Powoduje ona zamianę ciał i rozpoczęcie niebezpiecznej gry. Zwiastun pozwala myśleć, że może nas czekać dosyć kreatywna produkcja. Na pewno spróbuję, bo Netflix często nie promuje swoich filmów, które finalnie okazują się pozytywnym zaskoczeniem.
(Ponton)
4.10 – Platforma 2 (Netflix)
Pierwsza część Platformy to była całkiem niezła produkcją Netflixa, która nieśmiało pojawiła się w bibliotece serwisu i okazała sporym hitem. Ciekawa koncepcja, opisująca kapitalizm i niesprawiedliwą piramidę społecznej hierarchii. Nie wszystko mi tam zagrało w finale, ale bawiłem się nieźle. Czy podobnie będzie w drugiej części? Wydaje się, że czeka nas powtórka z rozrywki, tylko z nieco zmienionymi zasadami gry. Możliwe, że to bardzo niepotrzebna kontynuacja, ale dam jej szansę.
(Ponton)
11.10 – Terrifier 3 (dystrybucja kinowa)
I ja sam się trochę sobie dziwię, że czekam na ten film. Pierwsza część nieco mnie odrzuciła bezsensownym gore i pomimo tego, że w drugiej ten gatunek zdecydowanie dominuje, to obejrzałem ją jednym tchem. Myślę, że stało się tak głównie dlatego, że mamy taki VHS-owy vibe, a twórcy prezentują pełną gamę kreatywnych pomysłów. Fenomenem jest również fakt, że taki film dostał ogólnodostępną dystrybucję kinową, bo to raczej tytuł dla gatunkowych wyjadaczy. Oczywiście to też wpływ ogromnej popularności Terrifier 2 na jednym z lepszych polskich festiwali filmowych w Polsce, czyli Splat!FilmFest. W tym roku czeka nas kontynuacja. I chętnie zobaczę kolejną rzeźnię w wykonaniu morderczego klauna. Tylko dla widzów dorosłych i z mocnymi żołądkami.
(Ponton)
11.10 – Kulej. Dwie strony medalu (dystrybucja kinowa)
Czekam na ten film od chwili, kiedy tylko ogłoszono, że powstaje. Głównie z powodu obsady i reżysera. W roli legendarnego polskiego boksera Jerzego Kuleja występuje rewelacyjny Tomasz Włosok, a twórcą został nieszablonowy Xawery Żuławski, czyli twórca takich produkcji jak Wojna polsko-ruska, Mowa Ptaków, Krew z krwi czy Apokawixa. Film miał już swoją premierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nie mogę się doczekać. Na ekranie zobaczymy również Michalinę Olszańską, Andrzeja Chyrę, Tomasza Kota i Konrada Eleryka.
(Ponton)
11.10 – Dziki robot (dystrybucja kinowa)
Jakże to wygląda ładnie! – zakrzyknąłem, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem trailer nowej animacji ze studia Dreamworks. Dziki robot ma opowiadać historię robota, który nie tylko musi odnaleźć się w świecie opanowanym przez dziką naturę, ale również adoptuje gęś. Czego można się spodziewać? Z pewnością cudownej strony wizualnej, o czym świadczy każda sekunda zwiastuna. Liczę także na angażującą fabułę z morałem, która poruszy serce nie tylko młodego widza.
(Sumo)
16.10 – Napad (Netflix)
Michał Gazda to całkiem zdolny filmowiec. Spod jego ręki wyszły jedne z moich ulubionych kryminalnych seriali, czyli Odwróceni oraz Wataha. Usta, Usta i Zachowaj spokój to również niezłe produkcje. Z kolei Znachor okazał się nienajgorszym remakiem popularnego filmu, pozostając przy tym oczywiście ekranizacją kultowej książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Tym razem reżyser podejmuje tematykę sprawy policyjnej związanej z napadem na warszawski bank. Brzmi znajomo? Nieco, choć lata się nie zgadzają, bo taki akt przemocy oraz grabieży miał miejsce w 2001 roku, a akcja tego filmu została umiejscowiona we wczesnych latach 90. W rolach głównych zobaczymy Olafa Lubaszenkę, Magdalenę Boczarską oraz Jędrzeja Hycnara.
(Ponton)
25.10 – Venom 3: Ostatni taniec (dystrybucja kinowa)
Przyznaję się otwarcie do bycia ogromnym fanem produkcji o Venomie. Jeżeli jeszcze pierwsza część była swoistym miksem kilku różnych gatunków filmowych i nie do końca wiedziała, czy pragnie być typowym superhero, horrorem czy czarną komedią, to posiadała czynnik wyróżniający, jakim była chemia między tytułowym kosmicznym glutem a Eddiem Brockiem granym przez Toma Hardy’ego. Druga część znalazła już na siebie sposób, serwując komediowego akcyjniaka z wyraźnie rozwiniętym wątkiem relacji dwójki głównych bohaterów. Dokładnie tego samego spodziewam się po trzeciej, podobno ostatniej części. Trailer oprócz szalonej jazdy bez trzymanki zapowiada również uderzenie w nieco poważniejsze tony. Chodzi o ukazanie potencjalnej rozłąki Eddiego i Venoma. Czekam z wypiekami na policzkach i mimo wszystko mam nadzieję, że ów duet gdzieś jeszcze się pojawi.
25.10 – Quo Vadis (dystrybucja kinowa)
Dokąd zmierzacie, ekranizacje lektur szkolnych? Patrząc na najnowsze Quo Vadis, nie jest to dobry kierunek. Animacja wygląda biednie i założę się, że nie będzie w stanie zachęcić nikogo do sięgnięcia po książkę Sienkiewicza – jednocześnie pozostawiam na boku kwestię, czy rzeczywiście warto się z nią zapoznawać. Tak czy inaczej, nie zdziwię się, jeżeli produkcja swoje zarobi ze względu na wycieczki szkolne. Oczami belferskiej wyobraźni widzę polonistów i polonistki zabierających swoje klasy na Quo Vadis, a potem deklarujących, że przecież sięgnęły po swego rodzaju nowoczesność, bo oto nie oglądnęli ekranizacji filmowej, a animowaną!
(Sumo)
31.10 – Cisza nocna (dystrybucja kinowa)
W lesie dziś nie zaśnie nikt naprawdę mi się podobało. Gorzej było już z kontynuacją, w której starano się przeskoczyć kilka dekad braku filmowych horrorów polskiej produkcji. Mimo wszystko wierzę w Bartosza M. Kowalskiego, ponieważ oprócz pierwszego przywołanego tytułu zaserwował nam również nie najgorszą Ostatnią wieczerzę. Ciszą nocną reżyser wydaje się kontynuować trend polegający na ukazywaniu, jak wyglądałby dany rodzaj horroru, jeżeli wzięliby się za niego Polacy. Mamy więc zamkniętą przestrzeń, niepokojące zdarzenie, tajemnicę i grozę, która może zdeprawować człowieka, choć może tak naprawdę wyłącznie wyciąga na zewnątrz jego spychane jak najgłębiej cechy i pragnienia?
Lista wszystkich premier – PAŹDZIERNIK 2024
3.10 – Wrobiony Conny (Netflix)
3.10 – Canary Black (Prime Video)
4.10 – Liczy się wnętrze (Netflix) Ponton
4.10 – Joker: Folie à deux (dystrybucja kinowa) Sumo
4.10 – Smok Diplodok (dystrybucja kinowa)
4.10 – El Diaro (Prime Video)
7.10 – Historia braci Menendezów (Netflix)
8.10 – Oldboy – wznowienie (dystrybucja kinowa)
9.10 – Blitz (Apple TV+)
11.10 – Terrifier 3 (dystrybucja kinowa) Ponton
11.10 – Armand (dystrybucja kinowa)
11.10 – Kulej. Dwie strony medalu (dystrybucja kinowa)
11.10 – Pod wulkanem (dystrybucja kinowa)
11.10 – Dziki robot (dystrybucja kinowa)
11.10 – Randka w ciemno (dystrybucja kinowa)
11.10 – Andy Warhol. Amerykański sen (dystrybucja kinowa)
11.10 – My, nasze zwierzęta i wojna (dystrybucja kinowa)
11.10 – Game On (dystrybucja kinowa)
11.10 – Wojna i rewolta (Netflix)
11.10 – Planeta samotności (Netflix)
11.10 – Na jej miejscu (Netflix)
11.10 – The Last of the Sea Women (Netflix)
16.10 – Napad (Netflix)
16.10 – Sweet Bobby: Koszmarne oszustwo (Netflix)
18.10 – WROOKLYN ZOO (dystrybucja kinowa)
18.10 – Wybraniec (dystrybucja kinowa)
18.10 – The Dead Don’t Hurt (dystrybucja kinowa)
18.10 – Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa (dystrybucja kinowa)
18.10 – Sezony (dystrybucja kinowa)
18.10 – Mój przyjaciel pingwin (dystrybucja kinowa)
18.10 – Człowiek, który kochał UFO (Netflix)
19.10 – Brothers (Prime Video)
23.10 – Wilkołaki (Netflix)
25.10 – Megalopolis (dystrybucja kinowa)
25.10 – Venom 3: Ostatni taniec (dystrybucja kinowa)
25.10 – Dahomej (dystrybucja kinowa)
25.10 – U Pana Boga w Królowym Moście (dystrybucja kinowa)
25.10 – Demon (dystrybucja kinowa)
25.10 – Ojciec roku (dystrybucja kinowa)
25.10 – Quo Vadis (dystrybucja kinowa)
25.10 – Wspomnienia płonącego ciała (dystrybucja kinowa)
25.10 – Emma Odważna (dystrybucja kinowa)
25.10 – Elli i ekipa straszaków(dystrybucja kinowa)
25.10 – Wyjątkowe życie Ibelina (Netflix)
25.10 – Don’t Move (Netflix)
30.10 – Przeciąć czas (Netflix)
31.10 – Cisza nocna (dystrybucja kinowa)