SIEĆ NERDHEIM:

Czas apokalipsy – Recenzja pokoju zagadek Osadzeni W Bunkrze (Warszawa)

KorektaKoszmar

Pierwszy pokój spod szyldu 8 Gates Escape Room otwarty został w marcu zeszłego roku. Jest to jeden ze świeższych projektów powstałych w Warszawie. Świeży jest również pomysł, bowiem akcja Osadzonych W Bunkrze ma miejsce w autentycznym schronie przeciwatomowym, gdzie znajduje się siedziba firmy. Co ciekawe, to nie pierwszy escape room w tego typu lokacji. Muzeum Ściśle Tajne w Tryszczynie pod Bydgoszczą oferuje zabawę w kompleksie służącym niegdyś jako podziemny azyl dla wojewody kujawsko-pomorskiego. Instytucja rozpoczęła działalność w maju 2016 roku. Jest to wart odnotowania sposób wykorzystania pokoju zagadek jako środka edukacji. Wróćmy jednak do tematu 8 Gates. Choć w tej chwili ekipa oddała do użytku uczestników tylko jedno pomieszczenie, w planach są kolejne, wszystkie w klimacie postapo, wszystkie powiązane ze sobą jedną linią fabularną. Jeżeli więc spodoba wam się taka forma gry, już wkrótce będzie można ją eksplorować znacznie szerzej.

W mniej lub bardziej dalekiej przyszłości nastał okres apokalipsy, co odcisnęło ogromne piętno na całej ludzkości. W tak niespokojnych czasach zostajemy wtrąceni do więzienia. Za co dokładnie? Za próbę przewrotu. Więcej szczegółów na ten temat poznamy już wkrótce, ponieważ nowo powstająca Tajna Kwatera Dyktatora jest de facto prequelem do wydarzeń z Osadzonych. Wtajemniczeni twierdzą, że podobno istnieje sposób na wydostanie się z bunkra. Wieść jednak niesie, że ci, którym udało się go opuścić, robili to wyłącznie nogami do przodu. Czy wobec takich okoliczności podjęlibyście się próby ucieczki? Limit to tylko 60 minut, a czas biegnie nieubłaganie.

Twórcy od początku zadbali o odpowiedni nastrój. Jako więźniowe próbujący dokonać zamachu zaczynamy grę oślepieni i skuci. Klimat dopełniają skąpo oświetlone pomieszczenia i doskonale dobrana ścieżka dźwiękowa, która ani na chwilę nie odwraca niepotrzebnie naszej uwagi, za to subtelnie towarzyszy nam przez całą rozgrywkę, intensyfikując atmosferę niepokoju. Z taką otoczką nie problem wczuć się w rolę i dać się ponieść fantazji, zwłaszcza że zagadki odbiegają od sztampowych. Autorzy w równie dużej mierze, co na zadaniach logicznych, skupili się na zadaniach manualnych – tworzy to przyjemną różnorodność. Zadbano także, by łamigłówki były spójne ze scenariuszem. Potęguje to wrażenie autentyczności i surwiwalowości doświadczenia. Największe wyzwanie stanowi ostatnia szarada, która stopniowo budowana jest niemal od początku zabawy. Skomplikowana i złożona, wymaga aktywnego uczestnictwa nawet kilku osób, absorbując też najwięcej czasu na jej rozwiązanie. Przez to trochę zabrakło mi tutaj równowagi. Pozostałe zagadki są dużo prostsze, a w zestawieniu z finałową wydają się wręcz trywialne. Nie zmienia to faktu, że przy ich projektowaniu wykazano się dużą dozą kreatywności.

Ciekawostką jest, iż kilka elementów schronu zostało zachowanych. Przykładem niech będzie para solidnych, grubych, żelaznych drzwi, które są pierwszą przeszkodą do sforsowania, jeszcze zanim w ogóle przyjdzie nam zacząć grę. Tego typu detale wzbogacają i uwiarygadniają wnętrze pokoju. Ascetycznie wykonane dekoracje są tutaj mocną stroną, odpowiednio odzwierciedlają charakter lokacji. Nie ma tam ani niepotrzebnych, śmieciowych rekwizytów, ani w ogóle żadnych innych zbędnych przedmiotów. Brak przeszkadzajek uważam za sporą zaletę.

Kolejnym plusem jest również miła obsługa, dbająca o zadowolenie klienta. Co prawda w trakcie gry otrzymywaliśmy podpowiedzi zbyt wcześnie i bez uprzedniej prośby, ale wynikało to raczej z nieporozumienia niż z nadopiekuńczości. Jak się zresztą okazało, ciężko byłoby wyjść o czasie bez drobnej pomocy, zwłaszcza że fabułę Osadzonych w Bunkrze cechuje nastawienie nastosowanie przez graczy bardzo kreatywnych rozwiązań.

Pokój, który oferuje nam 8 Gates Escape Room to produkt dobrze przemyślany. Właśnie dlatego zapewni wam wysokiej jakości rozgrywkę oraz mnóstwo emocji przez całą godzinę. Oryginalny klimat i wnętrze sprawią, że nie będziecie się spieszyć, by z niego wyjść, a zagadki pobudzą wasze szare komórki i rozruszają neurony. Gorąco polecam osobom we wszystkich przedziałach wiekowych.

SZCZEGÓŁY:

Nazwa pokoju: Osadzeni W Bunkrze
Firma: 8 Gates Escape Room
Adres: Warszawa, Kasprowicza 81/85
Typ: postapo
Limit czasu: 60 minut
Ilość osób: 2-5

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Tomasz V. Nguyen Xuan
Tomasz V. Nguyen Xuan
Sinolog z wykształcenia, komiksofil z wyboru. Cenię dobrym film, animację, sztukę, stand-up, grę czy serial. Posiadam dosyć szerokie spektrum zainteresowań począwszy od kulinarnych, poprzez sport, na podróżach kończąc. Uwielbiam doświadczać wszystkiego co ma potencjał by mnie ubogacić. Staram się rozwijać wszechstronnie. W wolnych chwilach kontempluję.
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki