SIEĆ NERDHEIM:

MIŁOŚNIK KINA, DOBREGO SZAMPANA I KOBIECYCH STÓP recenzja książki Quentin Tarantino. Rozmowy

Quentin Tarantino. Rozmowy

Uwielbiam wielu reżyserów – i to do tego stopnia, że oglądam właściwie każde ich dzieło, nawet jeśli zupełnie nie leży mi ich tematyka, gatunek czy cokolwiek innego – ale Quentin Tarantino zajmuje wśród nich szczególne miejsce. Samouk, miłośnik, który z pasji stał się jednym z najbardziej cenionych twórców filmowych, pokazał, że kino nie musi poruszać ważkich tematów ani angażować się w żadne gorące spory, by być wybitne. Wystarczy, że twórca dobrze się nim bawi, a zabawa ta udziela się widzom i kupuje ich serca. Ale to przecież wie każdy, kto oglądał jego filmy. A nie o nich powinienem tutaj pisać, a o niniejszej książce. Przejdźmy zatem do sedna.

O treści niniejszej książki nie da się powiedzieć zbyt wiele. To w końcu zbiór wywiadów z różnych etapów kariery Quentina Tarantino, poprzedzonych przybliżeniem sylwetki reżysera. Ale wraz z kolejną rozmową wnikamy coraz bardziej w świat artysty i poznajemy kulisy jego pracy. Karierę będącą niczym ziszczenie American Dream, od pucybuta (a właściwie gościa z wypożyczalni wideo) do milionera, pasje, przyjaźnie, problemy… Wraz z upływem czasu Tarantino, jak każdy, zmienia się, ale jedno pozostaje w nim takie samo: to wciąż ten fascynujący człowiek, miłośnik kina, dobrego szampana i kobiecych stóp, który właściwie wszystkim, co robi – a zdarzyło mu się nawet pisać opowiadania i komiksowe scenariusze – niezmiennie fascynuje swoich odbiorców i nie inaczej jest też z wywiadami z nim przeprowadzonymi.

Chyba nie ma książki trudniejszej w omawianiu niż wywiad. O treści wypowiadać się jest trudno, bo nie ma tu ani wątku przewodniego – trudno bowiem za taki uznać życie i twórczość Tarantino, nawet jeśli całość ułożona jest chronologicznie i robi spójne wrażenie – nie ocenia się też stylu literackiego. Pole do manewru jest dość ograniczone, ale spróbuję skreślić na ten temat kilka sensownych słów. Jednak uprzedzam, że jako miłośnikowi twórczości Tarantino, trudno mi będzie zachować obiektywizm.

Ale dość tej prywaty. Jaka jest ta książka? Na tle podobnych zbiorów wywiadów ze znanymi ludźmi nie wyróżnia się niczym niezwykłym, mamy tu w końcu solidną porcję tekstu, czasem bardziej ograniczonego do kluczowych kwestii, czasem rozbudowanego, uzupełnionego o nieco kolorowych zdjęć z rożnych etapów kariery reżysera i jego kompletną filmografię – a dokładniej jej stan do czasu premiery filmu Django włącznie. Zabrakło mi tutaj indeksu, choć z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że nie jest on w tym przypadku niezbędny. Stylistycznie rzecz różni się w zależności od osoby przeprowadzającej wywiad, ale trzeba oddać, że autorzy (a zarazem i człowiek odpowiedzialny za wybór tekstów) dokonali naprawdę dobrej roboty. Książka jest bowiem kompleksowa, wnikająca głęboko w różne tematy związane z reżyserem, a same wywiady dobrze poprowadzone.

Wydanie też jest niczego sobie: mamy tutaj dobry papier (biały plus kredowy we wkładce ze zdjęciami), oszczędna, ale przyjemna dla oka okładka i, oczywiście, dobra zawartość. Dla miłośników Tarantino to pozycja, którą absolutnie powinni poznać. Podobnie zresztą jak fascynaci kina. Świetnie pokazuje reżysera i jego świat, a także kulisy branży. Czy wszystkie? Na pewno nie wnika w każdy brudny zakamarek, jednak i tak jest bardzo satysfakcjonująca.

Dziękuję wydawnictwu Axis Mundi za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

ZOBACZ W SKLEPACH

Szczegóły:

Tytuł: Quentin Tarantino. Rozmowy
Wydawnictwo: Acis Mundi
Autor: Quentin Tarantino, Gerald Peary
Typ: Książka
Gatunek: Non Fiction
Data premiery:luty 2018
Liczba stron: 296
ISBN: 978-83-64980-58

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Łukasz "Kisiel" Krzeszowiec
Łukasz "Kisiel" Krzeszowiec
5 lat temu

Tarantino to mój Bóg Humoru 🙂 Bez wahania sięgnę po tę pozycję 🙂

Michał Lipka
Michał Lipkahttps://ksiazkarniablog.blogspot.com/
Rocznik 88. Próbuje swoich sił w pisaniu, w tworzeniu komiksów także. Przede wszystkim jednak czyta - dużo, namiętnie i bez chwili wytchnienia. A potem stara się wszystko to recenzować. Prowadzi także książkowego bloga https://ksiazkarniablog.blogspot.com
<p><strong>Plusy</strong><br /> + kompleksowe i ciekawe przedstawienie tematu <br /> + dużo ciekawostek i informacji <br /> + dobre wydanie </p> <p><strong>Minusy</strong><br /> - brak indeksu </p> MIŁOŚNIK KINA, DOBREGO SZAMPANA I KOBIECYCH STÓP recenzja książki Quentin Tarantino. Rozmowy
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki