SIEĆ NERDHEIM:

Więcej

  Ten ze świetną grą. Recenzja gry Trivial Pursuit: Przyjaciele

  Elementy gry Trivial Pursuit: Przyjaciele
  Elementy gry Trivial Pursuit: Przyjaciele

  Trivial Pursuit to rodzaj gier opartych głównie na wiedzy – no i odrobinie szczęścia w trafieniu na odpowiednie pytanie. To, na ile będą interesujące, zależy więc od doboru pytań i ewentualnie oprawy. Jak pod tym względem wypada edycja poświęcona jednemu z najpopularniejszych seriali wszech czasów?

  Trivial Pursuit: Przyjaciele zachęca już wyglądem. Papierowe pudełko w przyjemnym niebieskim kolorze ozdobione kadrami z serialu, charakterystycznymi dla niego elementami i cytatami, kryje w sobie drugie opakowanie – tym razem wykonane z, minus, plastiku, plus, bardzo porządnego. Mniejsze pudełko jest niewielkie i łatwe do przenoszenia, dzięki czemu grę można zabrać ze sobą wszędzie, a w środku znajdują się wreszcie karty z pytaniami. Ich design jest niewyszukany – bo właściwie i po co – ale przyjemny dla oka, z wyrazistymi kolorami. Do zestawu dołączona jest także kostka, również solidna, spora i z żywymi barwami.

  Mechanika gry jest banalna. Przetasowane karty wkłada się do stojaka, w taki sposób, aby widoczne były pytania, a zakryte odpowiedzi. Pierwszy gracz rzuca kostką, a wylosowany kolor wskazuje pytanie na karcie. Jeśli jego odpowiedź jest prawidłowa, kartę można przełożyć na koniec talii.

  Pudełko gry Trivial Pursuit: Przyjaciele
  Pudełko gry Trivial Pursuit: Przyjaciele

  Na tym w zasadzie mogłoby się skończyć – kto odpowie poprawnie więcej razy, wygrywa – gra proponuje jednak nieco (naprawdę nieco) bardziej skomplikowany wariant. Po udzieleniu właściwej odpowiedzi gracz może rzucić kostką ponownie – dopiero teraz odpowiada na pytanie punktowane. Jeśli odpowiedź ponownie jest dobra, może zatrzymać kartę. Taki schemat (dwie poprawne odpowiedzi z rzędu) kontynuowany jest do momentu, aż gracz udzieli niewłaściwej odpowiedzi. Wtedy kolejka przechodzi na następnego. Utrudnia to nieco grę i nie pozwala jej skończyć się zbyt szybko. Rozgrywka kończy się, kiedy jeden z graczy uzbiera sześć kart (czyli odpowie poprawnie na dwanaście pytań).

  Oczywiście gra stwarza spore możliwości modyfikowania: co do liczby pytań niezbędnych do wygranej, poprawnych odpowiedzi z rzędu, stopnia ich szczegółowości i tak dalej. W zależności od liczby graczy można w nią grać także w zespołach – może to nieco wyrównać poziom trudności, jeśli nie wszyscy są równie zapalonymi fanami serialu.

  Pytania zostały podzielone pod względem sezonów: 1-2, 3-4, 4-5, 6-7, 8-9 i 10. Mamy ich kilkaset – przy takiej liczbie oczywiste jest, że trudność jest dość zróżnicowana (choć to też kwestia subiektywna) – trafiają się i dość łatwe, i takie dla prawdziwych fanów, cytujących dialogi z pamięci. Niemniej właśnie dzięki temu można dobrze się bawić i poszerzyć wiedzę na temat lubianego uniwersum. Trudniejsze pytania są okazją do powspominania, śmiechu i interakcji.

  Karty pytań z gry Trivial Pursuit: Przyjaciele
  Karty pytań z gry Trivial Pursuit: Przyjaciele

  Gra może zapewnić sporą ilość dobrej zabawy i zapełnić długi czas nie tylko zagorzałym miłośnikom jednego z najpopularniejszych seriali, ale i tych, którzy widywali go okazjonalnie, wciągnąć w rozgrywkę i być może zarazić pasją. To sympatyczna, porządnie wydana pozycja, sprawiająca wrażenie zrobionej od fanów dla fanów. Jeśli szukacie więc ciekawej gry imprezowej dla przyjaciołowych maniaków, nie wahajcie się i kupujcie.

  Podziękowania dla Winning Moves za egzemplarz recenzencki.

  SZCZEGÓŁY
  Nazwa: Trivial Pursuit: Friends
  Wydawca: Winning Moves
  Liczba graczy: 2+
  Wiek: 12+
  Zawartość: przenośne pudełko, kostka, sto kart z pytaniami

  Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

  PODSUMOWANIE

  Plusy:
  + porządne wydanie
  + dużo zróżnicowanych pytań
  + możliwości modyfikacji rozgrywki
  + świetna rozrywka dla fanów

  Minusy:
  – w zasadzie brak; gra nieprzełomowa, ale w swoje kategorii bardzo dobra

  komentarze

  guest
  To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  Zobacz wszystkie kometarze
  Laura „Lilavati” Kusiak
  Laura „Lilavati” Kusiak
  Z pasji, wykształcenia i zawodu jestem redaktorką, korektorką i recenzentką, z usposobienia introwertyczką lubiącą ludzi. Wolny czas spędzam banalnie, ale z radością, czytając, zwiedzając, pisząc, oglądając. Uważam, że w życiu najważniejsze są dwie rzeczy: smoki i droidy. Chcę zostać następną księżniczką Disneya.

  0
  Podziel się swoją opiniąx
  ()
  x