SIEĆ NERDHEIM:

Recenzja gry Kōhaku

Kōhaku
Kōhaku

Kōhaku to gra wymagająca spokoju i skupienia. Tu nie ma miejsca na błędy, bo te będą kosztowały nas punkty. Musimy dobrze kombinować, być czujni i przewidujący. Odpowiednio rozlokowane ozdoby przybliżą nas do zwycięstwa. Zaprojektuj najpiękniejszy staw pełen różnobarwnych karpi koi i wygraj!

Zasady nie są skomplikowane, ale wskazane będzie wytężenie umysłu. Gra spodoba się osobom, które nie lubią dynamiki, za to z chęcią w ciszy układać będą kafelki z ładnie wykonanymi ilustracjami, jak również samotnikom, ponieważ można rozegrać ją w pojedynkę. Satysfakcja z idealnej kompozycji gwarantowana! Nie przypuszczałam, że Kōhaku będzie tak wciągające. 

Do gry wykorzystujemy planszę, na której układamy naprzemiennie kafelki z wizerunkami ryb i ozdób. Z tych dwunastu obrazków każdy z graczy zabiera po dwa (muszą one ze sobą sąsiadować). Następnie uzupełniają puste miejsce na planszy kolejnymi obrazkami i znów dobierają po dwa kafelki. W ten sposób rozbudowują swój staw, w którym powinna panować harmonia, dlatego tu również płytki należy układać naprzemiennie i powinny one do siebie przylegać. 

Kōhaku
Kōhaku

Karpie koi mają różne barwy, są jedno- lub dwukolorowe. Najpopularniejszym jest właśnie Kōhaku, czyli charakterystyczny czerwono-biały karp, który przynosi powodzenie w miłości i finansach, a także szczęście, siłę i wytrwałość. Czy i tobie przyniesie szczęście w grze? 

Każda z płytek ozdób pełni w stawie konkretną funkcję. Biorąc je pod uwagę, możemy uzyskać jak największą liczbę punktów. Na przykład: kamienie są schronieniem dla narybku. Zdobywamy jeden punkt za każdy sąsiadujący z kamieniami kafelek, na którym widnieją małe rybki. Czerwony kwiat natomiast to dodatkowe dwa punkty za każdą położoną obok niego rybę z kolorem czerwonym. Za otoczenie kwiatka czterema takimi rybami zdobywamy aż dwanaście punktów. Jak widać, warto dobrze przemyśleć ułożenie każdego elementu. Do gry dołączone są karty ze ściągawką. Ułatwia to zachowanie czujności podczas projektowania, tak by nie przegapić możliwości zdobycia punktów. 

Wersja jednoosobowa wygląda podobnie i nie jest pozbawiona rywalizacji i chęci wygranej. Tu, oprócz budowania własnego stawu, odgrywamy również rolę przeciwnika. Bierzemy za niego kafelki z rybami i ozdobami z głównych stosów. Jeśli taki sam obrazek znajduje się na płytkach wyłożonych na planszy, zabiera je przeciwnik, tym samym zdobywając punkty. W tym wariancie rozgrywki do wyboru mamy trzy poziomy trudności. 

Kōhaku
Kōhaku

Recenzowana wersja Kōhaku ma także dodatek w postaci dwunastu kart celów. Każdy z graczy losuje taką kartę i nie ujawniając treści pozostałym, próbuje osiągnąć wyznaczony na niej cel. Przykładowo zdobywa dodatkowe punkty, im większy kwadrat powstanie z jego stawu lub za każdą płytkę, na której nie ma zwykle pożądanych ważek. 

Kōhaku
Kōhaku

Na koniec gry pozostaje tylko policzyć punkty. Jest do dość łatwe, choć zajmuje chwilę. Należy rozpatrzyć efekt każdego kafelka z ozdobą w swoim stawie oraz te, na których znajdują się monety. Do liczenia służą znaczniki i druga strona planszy. Po prostu kładziemy swój znacznik na jedynce i przesuwamy go z każdym zdobytym na nasze konto punktem. 

Kōhaku w tym wydaniu ma tylko jeden minus, do którego się przyczepię, chociaż nie wpływa on na samą grę. Pudełko. Po wyjęciu płytek z szablonu fajnie byłoby je włożyć w przegródki znajdujące się w kartonowym pudełku. Niestety nijak one tam nie pasują, by poukładać je logicznie. Nie jest to jakiś ważny szczegół, jednak burzy pedantyczny, harmonijny porządek, a przecież w samej grze chodzi właśnie o zachowanie harmonii.

Kōhaku
Kōhaku
Tytuł: Kōhaku (Second Edition) 
Autor: Danny Devine 
Ilustracje: Danny Devine 
Wydawca: Nasza Księgarnia 
Wiek: 8-108 
Liczba graczy: 1-4 
Czas gry: 45 min 
Zawartość pudełka: 
plansza 
58 kafelków ryb koi 
62 kafelki stawu 
4 znaczniki punktacji 
instrukcja 
Zdobyte nagrody: 
Gra Roku 2021 (One Board Family, USA) 
Seal of Approval 2021 (The Dice Tower, USA) 
TOP 10 2021 roku (The Dice Tower, USA)

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Kōhaku to gra wymagająca spokoju i skupienia. Tu nie ma miejsca na błędy, bo te będą kosztowały nas punkty. Musimy dobrze kombinować, być czujni i przewidujący. Odpowiednio rozlokowane ozdoby przybliżą nas do zwycięstwa. Zaprojektuj najpiękniejszy staw pełen różnobarwnych karpi koi i wygraj! Zasady nie są...Recenzja gry Kōhaku
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki