SIEĆ NERDHEIM:

Więcej

  Recenzja gry karcianej Hanabi

  1

  Jeśli jesteś miłośnikiem logicznych gier typu brydż, szachy, go, a do tego lubisz kooperację, Hanabi jest pozycją, z którą musisz się koniecznie zapoznać. To małe cudo, będące w zasadzie talią kolorowych kart z numerkami, wyśle cię na ekspedycję w nieznane tobie rejony kory mózgowej.

  Na samym początku pragnę podkreślić, że Hanabi wygląda niepozornie i sprawia absolutnie mylne pierwsze wrażenie. Ja sam nigdy bym się tą grą nie zainteresował, a na pewno jej nie kupił, gdybym przypadkowo w nią nie zagrał.

  W Hanabi gracze starają się ułożyć odpowiednią sekwencję fajerwerków, tak aby stworzyć idealny pokaz sztucznych ogni, i na tym kończy się fabuła. W praktyce wygląda to w ten sposób, że układamy karty na stosach, zgodnie z kolorem i kolejnością od 1 do 5. Cała zabawa polega jednak na tym, że nie widzimy swoich kart, a widzimy karty pozostałych graczy. Nie mamy więc pojęcia co zagrać, dopóki nasi partnerzy nie dadzą nam odpowiednich wskazówek co do kolorów oraz liczb, jakie mamy w ręku. Ilość żetonów wskazówek jest ograniczona, a zdobycie kolejnych wymaga odrzucenia karty… tylko której? Jeśli odrzucę ostatnią białą trójkę, tego koloru nie da się już ułożyć i gra jest przegrana.

  2

  Podobnie jak chodzenie po polu minowym, gra nie wybacza błędów, dlatego odradzam partie z osobami nerwowymi. Jeśli ktoś grał w brydża, to doskonale wie, że błędna komunikacja pomiędzy partnerami może doprowadzić do rękoczynów. Pomijając jednak ten drobny mankament, sam brydż, jak i niezwykle podobne do niego ideowo Hanabi, są grami wybitnymi, inteligentnymi i takimi, w które można grać całymi latami, doskonaląc swoje zdolności dedukcji i przekazywania jak największej ilości informacji za pomocą wskazówek. Gra jest bardzo trudna nawet na poziomie podstawowym, a co dopiero w przypadku gry ze zdradzieckim multikolorem.

  Moja opinia jest taka:
  Jeśli lubisz pogłówkować i nie jest ci obce pojęcie miłosierdzia, to jest to gra idealna dla ciebie. Jeżeli kochasz brydża, a brakuje ci czwartego do gry, to będziesz zachwycony “fajerwerkami”. Gdy przeszedłeś już wszystkie gry na Kurniku i potrzebujesz nowych wrażeń to koniecznie zapoznaj się z Hanabi. W pozostałych przypadkach bym raczej odradzał i odesłał do innych tytułów. Bardzo wysoka ocena, jaką daję, wynika z faktu, że jest to gra z oryginalnym pomysłem, dużą regrywalnością, a jednocześnie tania i łatwa w transporcie.

  3

  Sprawy techniczne:
  Średni czas gry – 25 min
  Liczba graczy – 2-5
  Cena – około 35 zł

  W Hanabi można za darmo grać na stronie: BoardGameArena.com/

  Jeśli chcemy grać w wersję fizyczną, zalecam zrobienie sobie podstawek na karty, żeby nie trzymać ich w ręku, w końcu to inni mają je oglądać, a nie my. Warto też zrobić znaczniki do oznaczania numerków i kolorów, ja oznaczam karty za pomocą kostek K6.

  Ogólnie przyjętą konwencją jest odrzucanie kart od prawej, czyli tych, które mamy najdłużej w ręku. Jeśli ktoś wskazuje nam kolor, to sugeruje żeby zagrać kartę pierwszą od lewej, czyli dobraną jako ostatnią. Zaleca się też nie dawanie wskazówek co do kart, które są do odrzucenia. W linku poniżej opisane są systemy Finesse oraz Bluff, dla graczy zaawansowanych, które bardzo dużo wnoszą do gry.
  BoardGameGeek.com

  Ocena: 8/10

  Plusy
  + pomysł
  + proste zasady
  + szybka rozgrywka
  + niska cena
  + bardzo dużo myślenia

  Minusy
  – wysoki próg wejścia
  – tylko dla spokojnych ludzi

  Autor: Łukasz B.

  Poprzedni artykułRecenzja gry XCOM 2
  Następny artykułRecenzja gry Cities: Skylines

  komentarze

  guest
  To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  Zobacz wszystkie kometarze
  Avatar
  Łukasz Bartosiewicz
  Rocznik ’90. Miłośnik retro gier (Amiga Rulez!), dobrego komiksu i cięższego brzmienia. Adept Brazylijskiego Jiu-Jitsu. Nie posiadam twittera, instagrama ani snapchata. Moja twórczość jaką znajdziecie na NTG to głównie recenzje komiksów. Fan twórczości Philipa K. Dicka czy Stephena Kinga

  0
  Podziel się swoją opiniąx
  ()
  x