SIEĆ NERDHEIM:

Gra, która stała się megahitem! Recenzja Fall Guys: Ultimate Knockout

KorektaVivique
miniaturka

Raz na kilka lat na rynku gier komputerowych pojawia się tytuł, który niespodziewanie staje się olbrzymim przebojem. Produkcję taką wyróżnia zazwyczaj prosta, lecz uniwersalna grafika, obietnica wspólnej zabawy przez internet oraz posiadanie czytelnych zasad. Minecraft, League of Legends oraz Fortnite to idealne przykłady takich gier. Błyskawicznie podbiły one branżę cyfrowej rozrywki i zdobyły rzesze wiernych fanów, trafiając do dziesiątek milionów odbiorców na całym świecie. Wszystko wskazuje na to, że niedawno wydany Fall Guys: Ultimate Knockout ma olbrzymią szansę na powtórzenie sukcesu wcześniej wymienionych tytułów.

Produkcja ta, inspirowana wyraźnie japońskimi teleturniejami, oparta jest o bardzo proste reguły. Rozgrywkę rozpoczynamy wspólnie z ponad pięćdziesiątką innych graczy. Do finału dotrwa jednak jedynie garstka najlepszych i najwytrwalszych. Większość odpadnie we wcześniejszych etapach w szeregu wymagających wyzwań. W grze poza gałką lub przyciskami odpowiadającymi za kierunek poruszania się naszej postaci używamy jedynie przycisku służącego do skoku albo chwytania naszych rywali. To wszystko. Nie ma tutaj żadnych broni lub umiejętności. Liczą się tylko nasz spryt, zręczność i koordynacja.

Fall Guys - screen z gry
Fall Guys – screen z gry

Twórcy Fall Guys przygotowali dla graczy kilkanaście różnych, niesamowicie interesujących etapów, które mają za zadanie wyłonić najlepszych zawodników. Przeważnie stanowią one skomplikowane tory przeszkód, wypełnione masą ciekawych pułapek. Do następnej fazy zabawy przechodzi zawsze określona liczba osób, które jako pierwsze przekroczą linię mety lub nie zostaną wyeliminowane podczas rozgrywki. Wśród konkurencji znajdziemy też potyczki drużynowe, w których rywalizujemy w ramach losowo stworzonych zespołów. Różnorodność zadań jest naprawdę spora, a każde z nich będzie wymagać od nas trochę innych umiejętności. Etap inspirowany grą Memory sprawdzi naszą pamięć, a rozgrywka polegająca na wykradaniu jajek przeciwnej drużynie spryt i zdolność współpracy z innymi.

Do finałowej rundy przechodzi jedynie kilku najlepszych zawodników. Na końcu czeka na nich jeden z czterech obecnie dostępnych wariantów ostatecznej potyczki. Osobiście, w momencie pisania tego tekstu, mogę pochwalić się już kilkunastoma wygranymi. W mojej opinii zdecydowanie najtrudniejsze są etapy, podczas których rywalizujemy w losowych zespołach. Wystarczy, że w drużynie mamy kilku gorszych zawodników, by nasza przygoda zakończyła się przedwcześnie. Do sukcesu w innych konkurencjach wystarczy odpowiednia koncentracja i unikanie największych tłumów. Inni gracze mogą bowiem blokować oraz łapać naszą postać, co może skutecznie przeszkodzić nam w decydującym momencie.

Fall Guys - screen z gry
Fall Guys – screen z gry

To, co w mojej opinii najbardziej wyróżnia i przyciąga do grania w Fall Guys to bardzo sympatyczna rozgrywka. Nie ma tu zbyt wiele miejsca na złośliwości lub negatywne emocje, jak w innych grach z gatunku battle royale. Mimo że gra oparta jest o wzajemną rywalizację, to rzadko kiedy naszym bezpośrednim rywalem jest drugi gracz. Głównym celem jest dotarcie do mety przed innymi, a nie celowe psucie zabawy innym. Trochę inaczej sytuacja wygląda w konkurencjach drużynowych, jednak i w nich trudno doszukiwać się większej złośliwości ze strony zawodników. Dodatkowo rozgrywkę uprzyjemnia fakt, że nawet w przypadku szybkiej porażki zostaniemy nagrodzeni pewną ilością punktów i waluty dostępnej w grze.

Służy ona na szczęście jedynie do odblokowywania kolejnych strojów naszej postaci. Są to więc elementy czysto kosmetyczne, niemające jakiegokolwiek wpływu na grę. Mimo to stanowią przyjemny jej aspekt. Miło jest na początku etapu zobaczyć kilkunastu różnie ubranych zawodników. Tym bardziej, że część strojów możemy odblokować jedynie za korony, które dostajemy za wygrane zawody. Powoduje to, że już na starcie możemy zobaczyć, kto jest najbardziej doświadczonym graczem. W aspekcie tym istnieje też spory potencjał do współpracy z innymi markami. Dostępny był już do kupienia strój inspirowany m.in. grą Hotline Miami, a kolejne dodawane są regularnie przez twórców.

Fall Guys - screen z gry
Fall Guys – screen z gry

W pierwszych dniach, jakie minęły od premiery Fall Guys: Ultimate Knockout w grę tę zagrało kilka milionów ludzi. Jednocześnie na serwerach potrafi bawić się ponad sto tysięcy użytkowników. Tylko od twórców zależy w tym momencie to, czy uda im się podtrzymać olbrzymie zainteresowanie odbiorców i systematycznie uzupełniać swój produkt o nową zawartość. Muszą oni również dbać o jakość serwerów i połączenia. Niespodziewany sukces spowodował, że nie zawsze działały one idealnie i zdarzały się problemy w ich funkcjonowaniu. Obecnie jednak sytuacja wygląda już o wiele lepiej. Tytuł ten w pełni mnie oczarował i stanowi dla mnie największe pozytywne zaskoczenie tego roku. Pozostaje mi wierzyć, że nie stanie się on chwilową modą, a zostanie z nami na dłuższy czas.

Fall Guys - screen z gry
Fall Guys – screen z gry
SZCZEGÓŁY:
TytułFall Guys: Ultimate Knockout
Producent: Mediatonic
Wydawca: Devolver Digital
Data premiery: 04.08.2020
Dostępne na platformach: PC, PS4
Recenzowany egzemplarz: PS4

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Sebastian Gonera
Sebastian Gonera
Na co dzień zajmuję się branżą lotniczą. Prywatnie wielki fan pięściarstwa i dobrej kuchni. Uwielbiam science-fiction oraz marzę o tym, by Elon Musk zabrał mnie kiedyś na Marsa. Kocham światowe kino, polskie fantasy i granie na konsolach. Od głośnych imprez zdecydowanie bardziej wolę spokojny wieczór z książką lub padem.
<p><strong>Plusy:</strong><br /> + niesamowicie sympatyczna rozgrywka<br /> + satysfakcjonująca zabawa dla każdego<br /> + przyjemna oprawa audiowizualna<br /> + spore możliwości rozwoju produkcji</p> <p><strong>Minusy:</strong><br /> – brak jakichkolwiek statystyk naszych wyników<br /></p> Gra, która stała się megahitem! Recenzja Fall Guys: Ultimate Knockout
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki