SIEĆ NERDHEIM:

Krytyka toksycznej męskości. Recenzja filmu Lego: Przygoda 2

KorektaDeneve

Źle się dzieje w państwie duńskich klocków. Od kilku lat rytm życia wyznaczają nieustanne boje z najeźdźcami znanymi jako Duplo z układu Siostar. Pośród postapokaliptycznego krajobrazu trwa niewzruszony Emmet, zawsze pogodny i przekonany, że życie jest czadowe. Wiele się jednak zmieni, kiedy jego przyjaciele zostaną porwani, a Klockowski w pogoni za nimi pozna Rexa Ryzykanta, obrońcę galaktyki, archeologa, kowboja i tresera raptorów.

Lego: Przygoda 2 ma wiele wspólnego z poprzednikiem, ale są też rzeczy, które ich różnią. Tradycyjnie świetna pozostaje animacja, zwracająca uwagę na detale i niedoskonałości: odpryski farby, otarcia, wgłębienia, linie po odlewach. Wciąż wpadająca w ucho jest ścieżka dźwiękowa, ze znanym już hitem Życie jest czadowe na czele. Jednak choć druga część wciąż pozostaje pełna humoru, to jest on subtelniejszy niż w pierwszym filmie, nie aż tak świeży i zwariowany czy bombardujący widza gagiem za gagiem.

Co Lego: Przygodzie 2 wychodzi lepiej, to morał. Ten z pierwowzoru sprawiał wrażenie, jakby twórcy bardzo chcieli zrobić film o budowaniu z klocków lego, ale niezbyt mieli pomysł na przesłanie, więc naprędce dolepili pierwsze, co im przyszło do głowy – traf chciał, że irytujące i niewychowawcze. W dwójce wydaje się to już przemyślane. Owszem, na pierwszy rzut oka morał może sprawiać wrażenie mało odkrywczego (choć kiedy ta seria odznaczała się czymś innym niż sprawnym przebudowywaniem oklepanych motywów?), jednak widz szybko jest w stanie się zorientować, że Lego: Przygoda 2 to coś więcej niż opowieść o klockach lego i relacjach pomiędzy rodzeństwem.

Ten film to potępienie toksycznej męskości. Demonstracja, że warto zostać sobą i nie kierować się schematami, jakie usiłuje wpoić społeczeństwo, najczęściej szkodliwymi – dla samych zainteresowanych, ich bliskich i przypadkowych ludzi. Pokazanie, że dziewczyńskość, ta stereotypowa, pełna różu, brokatu i księżniczek nie oznacza braku przygody i nie jest w niczym gorsza. To wszystko jest bardzo cennym przekazem dla dzieci – i właściwie nie tylko nich.

Tradycyjnie pojawia się wiele nawiązań do popkultury, niektóre zapewne do wyłapania głównie przez dorosłego widza – co jednak dzieciom seansu nie zepsuje, a może dodatkowo ucieszyć starsze pokolenie.

Polski dubbing wypada bardzo dobrze, Lego: Przygodę i Lego Batman: Film oglądałam w angielskiej wersji językowej i początkowo trochę brakowało mi zwłaszcza oryginalnego głosu Batmana, jednak szybko przestałam na to zwracać uwagę.

To film, który warto zobaczyć. Może nie kawał tak świeżego kina, jak poprzednio, ale solidnie zrealizowana, wartościowa produkcja.

Szczegóły:

Tytuł: Lego: Przygoda 2
Data premiery: 08.02.2019
Reżyseria: Mike Mitchell
Scenariusz: Phil Lord, Christopher Miller
Typ: animacja, przygodowy
Obsada: Piotr Bajtlik, Ewa Andruszkiewicz, Natalia Sikora, Magdalena Wasylik, Krzysztof Banaszyk i inni

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Laura „Lilavati” Kusiak
Laura „Lilavati” Kusiak
Z pasji, wykształcenia i zawodu jestem redaktorką, korektorką i recenzentką, z usposobienia introwertyczką lubiącą ludzi. Wolny czas spędzam banalnie, ale z radością, czytając, zwiedzając, pisząc, oglądając. Uważam, że w życiu najważniejsze są dwie rzeczy: smoki i droidy. Chcę zostać następną księżniczką Disneya.
<p><strong>Plusy:</strong><br /> + wartościowe przesłanie <br /> + świetna animacja <br /> + wpadająca w ucho ścieżka dźwiękowa <br /> + nawiązania do popkultury</p> <p><strong>Minusy:</strong><br /> – mniej humoru niż w pierwszej części </p>Krytyka toksycznej męskości. Recenzja filmu Lego: Przygoda 2
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki