SIEĆ NERDHEIM:

Recenzja artbooka Assassin’s Creed: The Complete Visual History

1

Recenzja napisana na podstawie wersji cyfrowej.

Nie znam osoby, która nie znałaby serii Assassin’s Creed. Nie trzeba w nią grać, by o niej słyszeć. Reklamy kolejnych części gier pojawiają się już wszędzie – internet, telewizja, prasa aż kipią od wiadomości o uniwersum Asasynów. Sama seria Assassin’s Creed zapoczątkowana została w 2008 roku i zbierała bardzo dobre opinie graczy. Następnie po 2 latach przerwy Ubisoft zdecydował się wydać kontynuację, która przyjęła się jeszcze lepiej od poprzedniczki. Od tamtej pory gry wychodzą już co roku, a popularność serii wciąż rośnie. Nie chcę poruszać tutaj kwestii jak ten coroczny tryb wydawania gier wpływa na ich jakość – oceńcie to sobie sami. Seria rozszerzona została także o książki i komiksy, a na 21 grudnia 2016 zaplanowana jest premiera filmu z Michaelem Fassbendem w roli głównej. W tym tekście skupię się jednak na wydanym w październiku tego roku obszernym artbooku, poświęconym całej serii gier sygnowanych logo Assassins’s CreedAssassin’s Creed: The Complete Visual History.

2

Dotychczas grałem we wszystkie wydane przez Ubisoft gry z serii Assassin’s Creed, więc niezwykle ucieszyłem się, że wydawnictwo Insight Edition zdecydowało się na wydanie artbooka The Complete Visual History. Książka liczy około 320 stron, które w większości wypełnione są bardzo dobrymi grafikami ze wszystkich wydanych dotychczasowo gier – od Assassin’s Creed (2008) do Assassin’s Creed: Syndicate (2015). W samym artbooku nie brakuje także informacji z produkcji poszczególnych gier i komentarzy twórców, które zajmują mniej więcej 25% całości.

3

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, które ułożone zostały zgodnie z linią czasu przedstawioną w poszczególnych odsłonach serii – od średniowiecza, poprzez renesans, rewolucję amerykańską, wojnę siedmioletnią, złote czasy piratów, rewolucję francuską, a na rewolucji przemysłowej kończąc. Nie zabrakło także rozdziału poświęconego Starożytnej Cywilizacji, której to wątek przewija się przez wszystkie gry i moim zdaniem jest najciekawszy. Na końcu książki znajdują się jeszcze małe działy opisujące poboczne produkty należące do uniwersum. W nich właśnie znajdziemy informacje o grach Assassins Creed: Chronicles (Chiny, Indie i Rosja), książkach, całej masie figurek postaci z gier oraz o komiksach (m.in. The Fall oraz The Chain), lecz są to głównie wzmianki, a nie długie i niepotrzebne w tej książce opisy. Dobrze jednak, że zostało to zamieszczone, by każdy fan wiedział o co warto poszerzyć swoją wiedzę o uniwersum.

4

Choć jak wspomniałem treści jest tutaj niewiele, to jest ona napisana w bardzo dobry sposób. Teksty zawierają głównie informacje historyczne, nawiązujące do danej epoki, oraz wypowiedzi twórców, którzy opowiadają jak to wpłynęło na klimat, fabułę i świat przedstawiony w konkretnej grze. Bez zbędnego zanudzania – tylko konkrety.

Grafiki to główny kontent książki – jest ich cała masa. Na duży plus zasługuje fakt, że wstawiono do książki wiele dużych grafik – zajmujących nawet dwie pełne strony formatu, które prezentują się niezwykle okazale. W bardzo dobrej formie można zobaczyć piękno i różnorodność świata w danej epoce. Osoby, które posiadają już artbooki z poszczególnych części gier, dodawane między innymi do kolekcjonerek, mogą zobaczyć, że grafiki w wielu przypadkach się powtarzają. Nie braknie jednak całkowicie nowych grafik, których fani nigdy wcześniej nie widzieli – część z nich powstała specjalnie na potrzeby tego artbooka.

5

Assassin’s Creed: The Complete Visual History to produkt bardzo dobry i zdecydowanie wart wydania na niego swoich oszczędności. Z pewnością mogę stwierdzić, że jest to pozycja, którą chciałby mieć na swojej półce każdy fan serii. Niestety do dziś żadne wydawnictwo w Polsce nie zdecydowało się wydać jej w naszym kraju, co dla mnie jest poważnym minusem.

NASZA OCENA
9/10

Podsumowanie

Plusy
+ dobór grafik w artbooku
+ komentarze twórców i informacje historyczne
+ układ całej książki związany z wydaniem kolejnych gier z serii
+ wiele klimatycznych rozkładówek

Minusy
– większość grafik mogliśmy zobaczyć już w innych artbookach z poszczególnych gier
– brak polskiego wydania

Sending
User Review
0 (0 votes)

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Sebastian „Severan” Kuryło
Sebastian „Severan” Kuryło
Jestem założycielem i pomysłodawcą tego portalu. Uwielbiam gry RPG z serią Dragon Age na czele, lecz nie pogardzę także i klasycznymi grami “bez prądu”. Prowadzę również wortal związany z serią Dragon Age. Uwielbiam czytać kryminały i książki fantasy. Każdą wolną chwilę w swoim życiu poświęcam rodzinie oraz serialom – pochłaniam ich zdecydowanie za dużo, no ale z nałogu tak łatwo wyjść się nie da :).
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki