SIEĆ NERDHEIM:

Więcej

  Recenzja artbooka Assassin’s Creed: The Complete Visual History

  1

  Recenzja napisana na podstawie wersji cyfrowej.

  Nie znam osoby, która nie znałaby serii Assassin’s Creed. Nie trzeba w nią grać, by o niej słyszeć. Reklamy kolejnych części gier pojawiają się już wszędzie – internet, telewizja, prasa aż kipią od wiadomości o uniwersum Asasynów. Sama seria Assassin’s Creed zapoczątkowana została w 2008 roku i zbierała bardzo dobre opinie graczy. Następnie po 2 latach przerwy Ubisoft zdecydował się wydać kontynuację, która przyjęła się jeszcze lepiej od poprzedniczki. Od tamtej pory gry wychodzą już co roku, a popularność serii wciąż rośnie. Nie chcę poruszać tutaj kwestii jak ten coroczny tryb wydawania gier wpływa na ich jakość – oceńcie to sobie sami. Seria rozszerzona została także o książki i komiksy, a na 21 grudnia 2016 zaplanowana jest premiera filmu z Michaelem Fassbendem w roli głównej. W tym tekście skupię się jednak na wydanym w październiku tego roku obszernym artbooku, poświęconym całej serii gier sygnowanych logo Assassins’s CreedAssassin’s Creed: The Complete Visual History.

  2

  Dotychczas grałem we wszystkie wydane przez Ubisoft gry z serii Assassin’s Creed, więc niezwykle ucieszyłem się, że wydawnictwo Insight Edition zdecydowało się na wydanie artbooka The Complete Visual History. Książka liczy około 320 stron, które w większości wypełnione są bardzo dobrymi grafikami ze wszystkich wydanych dotychczasowo gier – od Assassin’s Creed (2008) do Assassin’s Creed: Syndicate (2015). W samym artbooku nie brakuje także informacji z produkcji poszczególnych gier i komentarzy twórców, które zajmują mniej więcej 25% całości.

  3

  Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, które ułożone zostały zgodnie z linią czasu przedstawioną w poszczególnych odsłonach serii – od średniowiecza, poprzez renesans, rewolucję amerykańską, wojnę siedmioletnią, złote czasy piratów, rewolucję francuską, a na rewolucji przemysłowej kończąc. Nie zabrakło także rozdziału poświęconego Starożytnej Cywilizacji, której to wątek przewija się przez wszystkie gry i moim zdaniem jest najciekawszy. Na końcu książki znajdują się jeszcze małe działy opisujące poboczne produkty należące do uniwersum. W nich właśnie znajdziemy informacje o grach Assassins Creed: Chronicles (Chiny, Indie i Rosja), książkach, całej masie figurek postaci z gier oraz o komiksach (m.in. The Fall oraz The Chain), lecz są to głównie wzmianki, a nie długie i niepotrzebne w tej książce opisy. Dobrze jednak, że zostało to zamieszczone, by każdy fan wiedział o co warto poszerzyć swoją wiedzę o uniwersum.

  4

  Choć jak wspomniałem treści jest tutaj niewiele, to jest ona napisana w bardzo dobry sposób. Teksty zawierają głównie informacje historyczne, nawiązujące do danej epoki, oraz wypowiedzi twórców, którzy opowiadają jak to wpłynęło na klimat, fabułę i świat przedstawiony w konkretnej grze. Bez zbędnego zanudzania – tylko konkrety.

  Grafiki to główny kontent książki – jest ich cała masa. Na duży plus zasługuje fakt, że wstawiono do książki wiele dużych grafik – zajmujących nawet dwie pełne strony formatu, które prezentują się niezwykle okazale. W bardzo dobrej formie można zobaczyć piękno i różnorodność świata w danej epoce. Osoby, które posiadają już artbooki z poszczególnych części gier, dodawane między innymi do kolekcjonerek, mogą zobaczyć, że grafiki w wielu przypadkach się powtarzają. Nie braknie jednak całkowicie nowych grafik, których fani nigdy wcześniej nie widzieli – część z nich powstała specjalnie na potrzeby tego artbooka.

  5

  Assassin’s Creed: The Complete Visual History to produkt bardzo dobry i zdecydowanie wart wydania na niego swoich oszczędności. Z pewnością mogę stwierdzić, że jest to pozycja, którą chciałby mieć na swojej półce każdy fan serii. Niestety do dziś żadne wydawnictwo w Polsce nie zdecydowało się wydać jej w naszym kraju, co dla mnie jest poważnym minusem.

  NASZA OCENA
  9/10

  Podsumowanie

  Plusy
  + dobór grafik w artbooku
  + komentarze twórców i informacje historyczne
  + układ całej książki związany z wydaniem kolejnych gier z serii
  + wiele klimatycznych rozkładówek

  Minusy
  – większość grafik mogliśmy zobaczyć już w innych artbookach z poszczególnych gier
  – brak polskiego wydania

  Sending
  User Review
  0 (0 votes)

  Poprzedni artykułMotywy LGBT w grach wideo
  Następny artykułKrótka historia Lary Croft

  komentarze

  guest
  To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  Zobacz wszystkie kometarze
  Sebastian „Severan” Kuryło
  Sebastian „Severan” Kuryłohttps://disqus.com/by/sebastiankuryo/
  Jestem założycielem i pomysłodawcą tego portalu. Uwielbiam gry RPG z serią Dragon Age na czele, lecz nie pogardzę także i klasycznymi grami “bez prądu”. Prowadzę również wortal związany z serią Dragon Age. Uwielbiam czytać kryminały i książki fantasy. Każdą wolną chwilę w swoim życiu poświęcam rodzinie oraz serialom – pochłaniam ich zdecydowanie za dużo, no ale z nałogu tak łatwo wyjść się nie da :).

  0
  Podziel się swoją opiniąx
  ()
  x