SIEĆ NERDHEIM:

FILMOWE PREMIERY – WRZESIEŃ 2022

Wrzesień zapowiada się grubo, szczególnie dla entuzjastów polskich produkcji. Przewiduję trzy szroty, na czele z filmem Patryka Vegi o nim samym, do tego autobiografię Ilony Łepkowskiej oraz kolejną komedię romantyczną, której tytuł jest tak kreatywny, że za 5 minut nie będę go pamiętał. Jednak poza tym mieliśmy spory problem z wybraniem TOP10, bo zarówno w kinach, jak i na streamingu można znaleźć dużo dobra. Biografie, dzieła znanych twórców, a nawet jeden niebieski powrót hitu Jamesa Camerona. Sprawdźcie, co dla was wybraliśmy i standardowo – na końcu zestawienia pełna lista premier miesiąca. 

9.09 – Trzy tysiące lat tęsknoty – dystrybucja kinowa
Trochę czasu jeszcze minie, zanim George Miller nakręci Furiosę, ale wcześniej postanowił zmienić nieco klimat i zaserwować widzom inny film. Będzie to baśń, ale taka bardziej dla starszego widza, w której Idris Elba wciela się w dżina. Standardowa historia – ziomek z magicznej lampy spełnia farciarzowi trzy życzenia i odzyskuje wolność. Jednak tym razem obdarowana taką szansą Tilda Swinton nie do końca wierzy, czy to dobry pomysł i zwleka z wypowiedzeniem na głos swoich pragnień. Zdolny reżyser i dwójka utalentowanych aktorów? Biorę w ciemno, choć nie ukrywam, że wolałbym powrót do świata Mad Maxa.
(Ponton) 

9.09 – Bodies Bodies Bodies – dystrybucja kinowa 

Bardzo lubię moment, gdy opisując tekst, jestem po seansie przedpremierowym i mogę podawać opinie, a nie domysły. Gdybym miał bazować na samym trailerze, to snułbym zapewne jakieś domniemania dotyczące fabuły, opisywał mechanizm slashera, a także rozważał, jakie to niespodzianki zapewni nam fenomenalne A24. Czy coś z tych predykcji by się sprawdziło? Zdecydowanie obecność szokujących elementów. Bodies Bodies Bodies to produkcja, która odważnie przełamuje konwencję, krytykuje dzisiejsze patologie, gra inteligentnie z widzem, a co najważniejsze – zaskakuje. Niestety film troszkę się dłuży, a także miejscami usypia. Nadrabia natomiast świetnymi występami aktorskimi Mariji Bakalovej oraz Rachel Sennott. Biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy, ostatecznie postanowiłem wam polecić ten tytuł, choć nie będzie to cudo kinematografii.
(Jurek)

14.09 – Broad Peak – Netflix
Broad Peak był na liście filmów, które konkurowały między sobą o to, aby znalazły się na polskiej liście kandydatów do Oscara. Padło bez zupełnych zaskoczeń na Io i trochę szkoda. Nie wątpię, że Skolimowski dał niezły film o osiołku, ale pomimo tego, że Broad Peak jeszcze nie wyszedł i brak pierwszych opinii od krytyków, to wydaje mi się interesującą propozycją. Film przedstawia biografię Macieja Barbeki, który wraz ze swoją wspinaczkową ekipą zasłynął zimowym zdobyciem Broad Peak. Niestety nie cieszył się tym faktem zbyt długo, bo zaginął w drodze ze szczytu. Było o tym dość głośno, kiedy zarzucano Adamowi Bieleckiemu i Arturowi Małkowi zaniedbanie kolegów (wraz z Berbeką podczas drogi powrotnej zginął Tomasz Kowalski). Film już zapisał się na kartach historii – to pierwszy polski obraz kręcony na tak dużych wysokościach. Jestem ciekaw, a jeśli wy również, to  szukajcie pojedynczych seansów w kinach, bo dystrybucja będzie raczej ograniczona. Widoki pewnie zapierają dech w piersiach. Będzie też szansa zobaczyć seans podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W roli głównej Irenuesz Czop, a partnerują mu m.in.: Piotr Głowacki, Dawid Ogrodnik (no jak to tak film biograficzny bez Dawida?), Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat i Tomasz Sapryk. 
(Ponton)

16.09 – Vortex – dystrybucja kinowa
Gaspar Noe. Samo imię i nazwisko reżysera wystarczyło mi, abym dopisał ten film do listy. Ja nawet nie muszę znać fabuły. Wiem, że będzie grubo, intensywnie i cudownie audiowizualnie. A przynajmniej do tego przyzwyczaił nas kontrowersyjny twórca. O czym jednak opowiada Vortex? Z pozoru brzmi to jak standardowy dramat, choć czuję, że to tylko zmyłka. Będziemy obserwatorami zapisu ostatnich dni życia starszego małżeństwa. Niby banał, ale w rękach sprawnego twórcy z niekonwencjonalnymi pomysłami narracyjnymi może wyjść z tego iście intensywny i wyjątkowy seans.
(Ponton)

16.09 – Patrz jak kręcą – dystrybucja kinowa 
Nowy film Searchlight Pictures z gwiazdorską obsadą w postaci: Sam Rockwell, Saoirse Ronan, Adrien Brody, Ruth Wilson, Reece Shearsmith, Harris Dickinson, David Oyelowo – o tak, poproszę! Na zwiastunie wygląda to fenomenalnie – przerysowany, pełen brytyjskiego humoru, a do tego próba rozwiązania zagadki morderstwa w realiach lat 50. O perspektywach ról reszty ciężko dużo powiedzieć, ale Saoirse jako gorliwa policjantka zapowiada się fantastycznie. Nie mogę się też doczekać występu Rockwella, który zachwycił mnie w Jojo Rabbit swoją niejednoznaczną kreacją. Oby tutaj miał miejsce na podobnie złożoną postać. Jedyne, co mnie lekko martwi, to doświadczenie scenarzysty i reżysera. Produkcja będzie dla Toma George’a i Marka Chappella debiutem na dużym ekranie. Wcześniej Panowie pracowali tylko przy programach telewizyjnych, które zbierały całe spektrum ocen. Niemniej podejrzewam, że Myszka Miki nie pozwoliłaby na tego typu wtopę, dlatego oczekuję z wiarą, że może to być bardzo przyjemny film w cudownej obsadzie, który znajdzie się w mojej topce roku. Nie przez jego głębię, a po prostu ilość radości z seansu.
(Jurek)

16.09 – The Twin – dystrybucja kinowa
The Twin jest horrorem (przynajmniej w domyśle) opowiadającym o małżeństwie, które traci jedno z bliźniąt. W celu zapomnienia o traumie zmieniają otoczenie i wyjeżdżają na wieś. Czy inny klimat pomoże im w pogodzeniu się ze stratą? Mogłoby tak być, gdyby nie fakt, że ich pozostały przy życiu syn przejawia dosyć dziwne, ocierające się o opętanie zachowania. Ja już film widziałem przedpremierowo i więcej zdradzę w recenzji, a póki co przygotujcie się na skandynawski, klimatyczny thriller ze świetną rolą Teresy Palmer. 
(Ponton)

16.09 – Zróbmy zemstę – Netflix 
Ten film zapowiada się po prostu tragicznie. Wygląda, jakby wszystko, co złe w dzisiejszych produkcjach young adult zostało wrzucone do jednego worka. Dlaczego więc zdecydowałem się wam go polecić? Ano ze względu na dwie królowe w obsadzie. Oczywiście mowa o Camili Mendes i Mayi Hawke. Córka pary sławnych aktorów już udowodniła swój kunszt niejednokrotnie i teraz czekam na każdy jej kolejny występ. Natomiast nie mogę się równie pozytywnie wypowiedzieć o gwieździe Riverdale. Nie będę ukrywał, mam jeszcze do nadrobienia kilka tytułów z jej skromnej filmografii, ale po tym, co dotąd widziałem, muszę stwierdzić, że nie ma podejścia do swojej partnerki w tym filmie. No cóż, zobaczymy, co z tego będzie. A nuż wyjdzie guilty pleasure; czy też może mnie zaskoczą i zrobią ciekawą satyrę? Jest tylko jeden sposób, aby się przekonać.
(Jurek) 

23.09 – Blondynka – Netflix 
Marilyn Monroe jest bez wątpienia ikoną popkultury. W jej rolę wcieli się fenomenalna Ana de Armas, która już nie raz udowodniła, że jest świetną aktorką. Na zwiastunie można zauważyć, że wygląda bardzo podobnie do najsłynniejszej blondynki kina. Charakteryzatorzy wykonali kawał porządnej roboty. Oprócz niej na ekranie będziemy mogli zobaczyć ekipę znanych twarzy, a wśród nich Adrien Brody, Sara Paxton i Bobby Cannavale – musicie przyznać, sama obsada wystarczy, by się zainteresować tą produkcją. Wydaje mi się przy tym, że film ma więcej do zaoferowania. Fabuła wygląda intrygująco; porusza temat wizerunku publicznego jako kolejnej odgrywanej roli. No cóż, po zapowiedziach wygląda dużo lepiej niż poprzednio opisywany tytuł Netflixa, a jak ostatecznie wyjdzie, to się okaże.
(Jurek)

23.09 – Nie martw się, kochanie – dystrybucja kinowa 
Ależ ja czekam na ten film. Debiut reżyserski Olivii Wilde był fenomenalny, ale nie ukrywajmy, że też kameralny. W tym wypadku natomiast widać pieniądz, choćby w obsadzie, w której znaleźli się sama reżyserka, Florence Pugh, Harry Styles, Chris Pine, Gemma Chan, KiKi Layne i Nick Kroll. Przyznacie, że same głośne nazwiska. Historia też wygląda intrygująco, inkorporując wątki nadprzyrodzone: dziwna społeczność, sekty, tajemnice i zakrzywianie rzeczywistości. To wszystko jest okraszone pewną dozą szaleństwa i konfliktu. Florence już w zwiastunie pokazuje, że dostała pole do popisu i planuje je wykorzystać. To nie może się nie udać.
(Jurek)

23.09 – Lou – Netflix
Wśród różnych mniej głośnych produkcji Netflix Original Lou prezentuje się całkiem nieźle. Oczywiście może być różnie, ale wydaje się, że czeka nas klimatyczny thriller w nieco survivalowym stylu. Podczas burzy kobieta prosi o pomoc swoją sąsiadkę. Jesteśmy świadkami dość dramatycznej sytuacji, bowiem rozchodzi się o odnalezienie porwanej córki. Pogoda nie sprzyja wycieczkom, ale panie ruszają na poszukiwania. W jednej z głównych ról Allison Janney, a partnerować jej będą Jurnee Smollett Marshall-Green i Ridley Asha Bateman.
(Ponton)

Pozostałe premiery:

1.09 – Willa miłości – Netflix
1.09 – Głośni sąsiedzi – Netflix
2.09 – Kryptonim Polska – dystrybucja kinowa
2.09 – Szczęścia chodzą parami – dystrybucja kinowa
2.09 – Festiwal pieśniarzy – Netflix
2.09 – Nierozłączki: Lilka i Pestka – Netflix
6.09 – Sportowe opowieści: Wyścig stulecia – Netflix
6.09 – Diorama – Netflix
6.09 – Jak mądrze wydawać pieniądze – Netflix
8.09 – Pinokio – Disney +
8.09 – Atak wąglikiem – Netflix
9.09 – Iluzja – dystrybucja kinowa

9.09 – Orlęta. Grodno ‘39 – dystrybucja kinowa
9.09 – King: Mój przyjaciel lew – dystrybucja kinowa
9.09 – Koniec drogi – Netflix9.09 – Bezdech – Netflix
14.09 – Athena – Netflix
14.09 – Chłopcy z katolickiej szkoły – Netflix
16.09 – Niewierna – dystrybucja kinowa
16.09 – Zołza – dystrybucja kinowa

16.09 – Guliwer – dystrybucja kinowa
16.09 – Pamiętnik przelotnego romansu – dystrybucja kinowa
16.09 – Miś Bamse na wulkanie – dystrybucja kinowa
16.09 – Kiedyś byłem sławny – Netflix

16.09 – Dom na falach – Netflix
16.09 – Lustereczko, lustereczko – Netflix
16.09 – Jogi – Netflix
21.09 – Perfumiarz – Netflix
22.09 – Wymarzone życie Georgie Stone – Netflix
23.09 – Johnny – dystrybucja kinowa
23.09 – Sierota. Narodziny zła – dystrybucja kinowa
23.09 – Emigranci – dystrybucja kinowa
23.09 – Distant – dystrybucja kinowa
23.09 – Tedi i szmaragdowa tablica – dystrybucja kinowa
23.09 – Sidney Poitier – Apple TV +
23.09 – Blues jazzmana – Netflix
23.09 – Pokemon: Arceus – Kroniki – Netflix

23.09 – Avatar – dystrybucja kinowa
24.09 – Fullmetal Alchemist: The Final Alchemy – Netflix
26.09 – W poszukiwaniu nieskończoności – Netflix
27.09 – Nick Kroll: Little Big Boy – Netflix
30.09 – Wielka ofensywa piwna – Apple TV +
30.09 – Rainbow – Netflix
30.09 – Io – dystrybucja kinowa
30.09 – Uśmiechnij się – dystrybucja kinowa
30.09 – Bilet do raju – dystrybucja kinowa
30.09 – Simona – dystrybucja kinowa
30.09 – Dziewczyny – dystrybucja kinowa
30.09 – Niewidzialna wojna – dystrybucja kinowa
30.09 – Mia i ja. Film – dystrybucja kinowa

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Marcin Gontarski
Marcin Gontarski
Ponton lubi pisać i rozmawiać o kinie, o serialach, o popkulturze. W życiu osiągnął zawodowy spokój - pracuje jako kinooperator w warszawskim kinie Iluzjon, gdzie poza nośnikami cyfrowymi ma okazje wyświetlać filmy z taśmy 35mm. Tą wiedzą również lubi się dzielić. W chwilach wolnych gra na PS4, pije piwo oraz marzy o tym, aby spotkać Stevena Spielberga i Petera Stormare'a. Pocieszna mordeczka, która kocha Star Wars, Blues Brothers i Cinema Paradiso. Znalazł swój Nerdheimowy,, redakcyjny dom :) Dojrzał do tego, aby założyć własnego bloga i tak sobie dzierga swoje przemyślenia i publikuje swoje opinie.
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki