SIEĆ NERDHEIM:

Analiza napojów energetycznych dla graczy

KorektaYaiez

Assassin’s Creed: Valhalla, World of Warcraft: Shadowlands, Immortals: Fenyx Rising, Cyberpunk 2077 to tylko część produkcji, które zostały przekazane graczom w końcówce tego roku. Jak znaleźć czas, by w nie wszystkie zagrać? Odpowiedź nie jest łatwa i zależy od stylu życia i dyspozycji czasowej każdego z nas. Część graczy, czując zmęczenie codziennymi obowiązkami, podczas grania sięga po przeróżne napoje dodające energii. W tym tekście przyjrzymy się nieco owym substancjom.

NAPOJE ENERGETYZUJĄCE/ENERGETYKI

Napoje energetyczne, potocznie zwane energetykami, zalewają nasz rynek w zaskakującym tempie. Według prognoz analityków, średni roczny wzrost konsumpcji napojów energetycznych wyniesie 7,2%, aby osiągnąć kwotę 86 miliardów dolarów do 2026 roku. 

Na rynku dostępna jest cała masa marek i smaków – wszystko by przyciągnąć potencjalnego klienta. Coraz częściej firmy produkujące te napoje sięgają po współpracę z producentami gier wideo, co jeszcze bardziej ma zachęcić do kupna ich produktu. Szczególnie, że wraz z zakupem napoju można otrzymać specjalne dodatki do ulubionej gry. Dla przykładu: Monster Energy, przy współpracy z twórcami Halo Infinite, rozdaje 2 punkty doświadczenia za każdy kod z zawleczki, Tiger reklamuje Need for Speed: Heat, a Rockstar Energy Drink kusi klientów dodatkami do Cyberpunka 2077 i kodami do Microsoft Store. Powstają również specjalnie dedykowane graczom energetyki, jak np. dostępny od października PredatorShot, sprzedawany przez firmę Acer – znanego producenta sprzętu.

Najważniejszą funkcją napojów energetycznych jest dostarczenie energii zaraz po spożyciu produktu. Aby otrzymać ten efekt, głównymi składnikami dodawanymi do energetyków są: 

  • Kofeina: substancja odpowiedzialna za redukcję poczucia zmęczenia. Główny składnik kawy

Kofeina jest zaliczana do środków stymulujących, ponieważ działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Spożywana w umiarkowanych ilościach usuwa zmęczenie, polepsza nastrój i koncentrację, zwiększa wydolność fizyczną organizmu, wyostrza uwagę zwiększając funkcje kognitywne pl.wikipedia.org.

  • Tauryna działająca pobudzająco na ośrodek w mózgu odpowiedzialny za czuwanie, dzięki czemu wykonywane czynności możemy robić dłużej, bez poczucia zmęczenia.
  • Cukier, który dodatkowo wspomaga uczucie zwiększenia energii.

Warto wspomnieć jak ten proces wygląda – mianowicie cukier przedostając się do krwiobiegu powoduje gwałtowne wyrzucenie insuliny, która usiłuje go jak najszybciej „zagospodarować”. Dodatkowo organizm odczytuje wysoki poziom cukru we krwi jako swego rodzaju sytuację stresową i oprócz insuliny wydziela również tzw. hormony stresu, czyli kortyzol i adrenalinę, które przyspieszają akcję serca, oraz zwiększają ciśnienie krwi. Dlatego właśnie czujemy swego rodzaju pobudzenie zaraz po spożyciu cukrów prostych. – wypowiedź eksperta

W energetykach możemy znaleźć również inne substancje mające dodawać energię, a także polepszać gospodarkę witaminową naszego ciała. Ich liczba to niekiedy unikalny zestaw charakteryzujący danego producenta. 

ENERGETYKI – MOJA OBSERWACJA

Przygotowując się do tego testu próbowałem wielu dostępnych na rynku produktów. O ile faktycznie napój energetyczny wpłynął na mój organizm pobudzając go, to efekt był stosunkowo krótki i finalnie zakończył się jeszcze większym zmęczeniem. Tym, co najbardziej zauważam w smaku energetyków, jest ilość cukru i substancji słodzących. Według mnie jest ich za dużo, co znacząco wpływa na uzyskanie efektu zjazdu cukrowego.  

SUPLEMENTY DLA GRACZY

Od pewnego czasu mamy dostępny w Polsce suplement, którego działanie nieco odbiega od standardowych energetyków, ale również ma zapewnić dostarczenie nam energii – GAMINATE.

Według informacji zawartej na opakowaniu produkt ten nie zawiera cukru. Efekt przypływu energii i jego długotrwałość opierają się na innych składnikach. Producent bardzo otwarcie podszedł do tematu i wszystkie zostały bardzo szczegółowo opisane na stronie produktu.

Gaminate, w odróżnieniu od opisanych wyżej napojów, przygotowujemy częściowo sami. Otrzymujemy go w formie proszku, do którego należy dodać wody, a następnie całość wymieszać w shakerze. Producenci w tym przypadku również przygotowali różnego rodzaju opcje smakowe.

Działanie Gaminate można podzielić na 2 zasadnicze fazy:

  1. Zaraz po spożyciu – faza polegająca na dostarczeniu długotrwałej (nawet do 6h) energii z towarzyszącym jej jednoczesnym poczuciem odprężenia oraz zwiększonej koncentracji i skupienia, co przekłada się na istotne podniesienie wydolności umysłowej. Za efekt ten nie odpowiada tylko i wyłącznie kofeina i tauryna, obecne w energetykach, ale cała matryca składników działających synergicznie (choćby l-teanina, l-tryptofan itd.).
  2. Dłuższa perspektywa – faza będąca efektem suplementacji składnikami obecnymi w GAMINATE przez minimum kilka tygodni.

Działanie to możemy w skrócie obrazowo nazwać „odżywka dla mózgu”, bo tak właśnie działa – dostarczenie mózgowi niezbędnych mu do optymalnego funkcjonowania składników (których bardzo często mu brakuje) sprawia, że taka suplementacja jest w stanie trwale podnieść jego kondycję i pozwolić mu funkcjonować z najlepszą wydolnością na stałe, a nie tylko krótko po doraźnej stymulacji różnymi preparatami.
wypowiedź eksperta

GAMINATE – MOJA OBSERWACJA

Na potrzeby tego tekstu, dzięki dostępności Starter Packa, miałem okazję spróbować wszystkich opcji smakowych. Faktem, który pozytywnie mnie zaskoczył jest, że produkt ten działa zdecydowanie dłużej od standardowego energetyka i to działanie rozłożone jest w czasie. Po dłuższej chwili nie ma efektu towarzyszącego podczas spożycia napoju energetycznego, czyli uczucia zmęczenia i zjazdu cukrowego. Co dało się odczuć i w mojej ocenie było to przeszkadzające, to powtarzający się dziwny posmak niezależnie od wybranej przez nas opcji smakowej produktu

Jak możecie zauważyć nie tylko standardowa kawa może dostarczyć nam energii podczas codziennych obowiązków lub dłuższego grania w gry wideo. Ważnym jest jednak, by pamiętać, że opisane powyżej substancje należy spożywać z umiarem. Jeśli macie jakieś inne spostrzeżenia odnośnie tych napojów lub znacie inne – dawajcie znać w komentarzach.

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Sebastian „Severan” Kuryło
Jestem założycielem i pomysłodawcą tego portalu. Uwielbiam gry RPG z serią Dragon Age na czele, lecz nie pogardzę także i klasycznymi grami “bez prądu”. Prowadzę również wortal związany z serią Dragon Age. Uwielbiam czytać kryminały i książki fantasy. Każdą wolną chwilę w swoim życiu poświęcam rodzinie oraz serialom – pochłaniam ich zdecydowanie za dużo, no ale z nałogu tak łatwo wyjść się nie da :).
Enable Notifications    OK No thanks