SIEĆ NERDHEIM:

Więcej

  Recenzja gry Horror w Arkham: Gra karciana

  KorektaDeneve

  arkhamhorrortitle

  Kolekcjonerskie gry karciane LCG wzbudzają we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony podstawowe pudełko zapewnia wystarczająco wysoki poziom grywalności i zabawę na wiele godzin. Z drugiej strony core set to jedynie przedsmak tego, co możemy dostać, gdy dokupimy kolejne egzemplarze podstawowej wersji i dziesiątki dodatków, które pojawiają się częściej niż wypłaty na naszych kontach. Jak ten format wydawniczy sprawdza się w grze Horror w Arkham: Gra karciana?

  Jak uratować świat, czyli skrót zasad

  Horror w Arkham: Gra karciana to gra kooperacyjna, w której jeden lub dwóch graczy wciela się w rolę badaczy próbujących rozwiązać przerażające tajemnice i uratować świat przed Przedwiecznymi. Po wybraniu badaczy, zbudowaniu swojej talii i przygotowaniu scenariusza jesteśmy gotowi do gry. W grze rozgrywamy serię rund, podczas których będziemy szukać wskazówek, walczyć z mitycznymi stworami i uciekającym czasem. Każda runda jest podzielona na cztery fazy:

  • Faza Mitów (pomijana podczas pierwszej fazy)
  • Faza badaczy
  • Faza wrogów
  • Faza utrzymania

  arkhamhorror1

  Jesteśmy gotowi do gry

  Podczas fazy mitów sprawdzamy, czy talia tajemnic postępuje, każdy gracz dobiera kartę z wierzchu talii spotkań i rozpatruje jej efekt. W talii spotkań natrafimy na dwa rodzaje kart:

  • Podstęp – kiedy dobrana zostanie karta podstępu, należy rozegrać jej zdolność, a następnie odłożyć ją na stos odrzuconych kart spotkań.
  • Wróg – kiedy dobrana zostanie karta wroga, dany wróg zostaje rozstawiony w zwarciu z badaczem, który dobrał jego kartę, chyba że treść karty mówi inaczej.

  arkhamhorror5

  Każdy badacz posiada własne statystyki i zdolności specjalne

  Podczas fazy badaczy każdy gracz wykonuje swoją turę składająca się z trzech akcji. Podczas swojej akcji można wykonać następujące czynności:

  1. Dobranie 1 karty
  2. Zyskanie 1 zasobu
  3. Aktywacja zdolności opisanej na kontrolowanej przez siebie karcie
  4. Wejście w zwarcie z wrogiem znajdującym się w aktualnej lokalizacji badacza
  5. Zbadanie aktualnej lokalizacji badacza
  6. Poruszenie się do nowej lokalizacji
  7. Zagranie z ręki karty atutu lub wydarzenia
  8. Podjęcie próby wymknięcia się wrogowi, z którym jest się w zwarciu
  9. Walka z wrogiem znajdującym się w aktualnej lokalizacji badacza

  Gdy wszyscy gracze wykonają swoje akcje, następuje faza wrogów, podczas której wrogowie poruszają się i atakują naszych badaczy. Na koniec rozgrywamy fazę utrzymania, podczas której przygotowujemy wyczerpane karty, dobieramy jedną kartę, zyskujemy jeden żeton zasobów i sprawdzamy, czy nie mamy więcej niż 8 kart na ręce. Po fazie utrzymania runda się kończy. Rundy gry należy rozgrywać do czasu, aż gracze dotrą do zakończenia scenariusza.

  Z czym to się je, czyli zawartość i wykonanie

  arkhamhorror2

  W pudełku nie uświadczymy woreczka

  W pudełku znajdziemy dwie instrukcje (Zasady wprowadzające i Kompletna księga zasad), Księgę kampanii zawierającą trzy scenariusze, masę kart i żetonów. Niestety, nie uraczymy tu pięknej wypraski, która ułatwiłaby nam przygotowanie do gry, ale nie to jest najgorsze. W grze znajdują się żetony chaosu, które powinny być losowane z woreczka w trakcie wykonywania wszelakich testów. Wydawca zadecydował jednak o niedodawaniu woreczka do zestawu, więc będziecie musieli zaopatrzyć się w takowy samemu. Bardzo nieładne zagranie ze strony Fantasy Flight Games. Karty wykonane są w sposób poprawny, ale jeżeli będziecie chcieli zaopatrzyć się w rozszerzenia i dodatkowe talie, to koniecznie zainwestujcie w koszulki. Za to ilustracje na kartach są świetne, dzięki czemu łatwo wczuć się w klimat. Trzy scenariusze mogą wydawać się niewielką liczbą, tym bardziej, że każdy z nich można przejść w 60-90 minut. Jednak możliwość zmiany poziomu trudności oraz wyboru postaci spośród pięciu badaczy posiadających różne statystyki i zdolności specjalne sprawiają, że do każdego scenariusza można podchodzić wielokrotnie i nie czuć przy tym znużenia.

  arkhamhorror3

  Grafiki na kartach budują klimat

  Muszę napisać kilka słów o polskiej wersji językowej. Galakta nie ustrzegła się na kartach kilku błędów uprzykrzających rozgrywkę. Nie mam o to pretensji, tym bardziej, że polski wydawca stara się nadążać za szaleńczym tempem wydawniczym FFG i regularnie wydaje kolejne rozszerzenia w rodzimym języku. Szkoda tylko, że zamiast poprawionych kart dostaliśmy jedynie erratę i wersje do druku własnego dostępne na stronie wydawcy.

  arkhamhorror4

  Żetony są grube i eleganckie

  Walka o przetrwanie, czyli klimat i rozgrywka

  Scenariusze Horroru w Arkham oparte są oczywiście na podstawie prozy H.P. Lovecrafta , i jeżeli kiedykolwiek mieliście do czynienia z innymi grami osadzonymi w mitologii Cthulhu, to wiecie, czego się spodziewać. Klimat zaszczucia i ciągłego zagrożenia towarzyszy graczowi od samego początku. Fani oryginalnego Horroru w Arkham czy Eldritch Horror poczują się tu jak w domu. Co się z tym wiąże, gra posiada wysoki próg wejścia. Fantasy Flight Games przyzwyczaiło już wszystkich do dzielenia instrukcji na Zasady wprowadzające, mające na celu nauczyć nas podstaw rozgrywki, i Kompletną księgę zasad, w której można znaleźć bardziej zaawansowane zagadnienia. Wiem, że ten sposób pisania instrukcji ma zarówno fanów, jak i przeciwników. Moim zdaniem, instrukcja Horroru w Arkham napisana jest całkiem nieźle, ale trzeba mieć na uwadze, że Kompletna księga zasad zawsze powinna leżeć pod ręką.

  arkhamhorror6

  Gra posiada dwie instrukcje

  Horror w Arkham: Gra karciana posiada cztery poziomy trudności, ale osobiście polecam rozpocząć od tego najprostszego. Gra nie wybacza błędów, co w połączeniu z ujemnymi modyfikatorami na żetonach chaosu (uwierzcie mi, w najważniejszym momencie nie liczcie na szczęśliwy los) sprawi, że często będziecie przegrywać. Gra wymusza na nas cierpliwe budowanie swojej ręki, powiększanie ekwipunku, a taktyka „na Rambo” sprawi, że zginiecie lub stracicie zmysły. Bez spluwy w jednej dłoni i noża w drugiej nie macie najmniejszych szans. Z drugiej strony, w swojej talii można natrafić na kartę osłabienia, która może uprzykrzyć nam życie, więc nigdy nie mamy pewności, z której strony czyha na nas zagrożenie. Wszystko to sprawia, że rozgrywka jest soczysta i niezwykle satysfakcjonująca, a każde zwycięstwo przyjmujemy z wielką radością i ulgą. Osobiście uwielbiam, gdy gra zmusza mnie do emocjonalnego zaangażowania. Tutaj udało się to w stu procentach. Same scenariusze są różnorodne i z każdego czerpałem sporo przyjemności, ale widać, że jest to jedynie prolog większej historii, którą będzie nam dane poznać dopiero po zaopatrzeniu się w kolejne dodatki (a te podobno są świetne).

  Podsumowanie

  Horror w Arkham: Gra karciana to świetny tytuł, który potrafi wciągnąć gracza w świat mitycznych potworów i przerażających tajemnic. Jest to duża i głęboka gra, która nie przytłacza zasadami dzięki sprawnie napisanej instrukcji. Niestety ze względu na to, że mamy do czynienia z LCG, mogę polecić ją z czystym sumieniem jedynie osobom, które mają zamiar inwestować pieniądze w kolejne dodatki. Bez nich mamy do czynienia z lizaniem lizaka przez szybę. Przyznaję jednak, że lizak ten nawet za szybą prezentuje się wyśmienicie.

  SZCZEGÓŁY:

  Zawartość pudełka:
  5 kart badaczy
  5 małych kart badaczy
  110 kart scenariuszy
  119 kart graczy
  30 żetonów zasobów
  44 żetony chaosu
  18 żetonów przerażenia
  27 żetonów obrażeń
  30 żetonów wskazówek/zagłady
  1 Księga kampanii
  1 Zasady wprowadzające
  1 Kompletna księga zasad

  Informacje pudełkowe:
  Wiek: 14+
  Ilość graczy: 1-2
  Przewidywany czas gry: 60-120 minut
  Wydawca: Galakta
  Autorzy:Nate French, Matthew Newman

  PODSUMOWANIE

  Plusy:
  + klimat
  + głębia rozgrywki
  + dobrze napisana instrukcja
  + ogromna satysfakcja ze zwycięstwa
  + wysoki poziom trudności (dla zaawansowanych graczy)

  Minusy:
  - wysoki poziom trudności (dla początkujących graczy)
  - brak woreczka chaosu w zestawie!!!
  - błędy w polskim wydaniu
  - podstawowe pudełko to jedynie wersja demonstracyjna gry

  komentarze

  guest
  To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  Zobacz wszystkie kometarze
  Łukasz
  Łukasz "alex_dp" Hebel
  Urodzony w 1988 roku. Uwielbia filmy, zarówno dobre jak i te gorsze. Wielki fan Quentina Tarantino. Zdecydowanie zbyt dużo czasu spędza grając. Uwielbia rywalizację pomimo tego, że zazwyczaj przegrywa. Od niedawna zarażony miłością do komiksów i gier planszowych, nie pogardzi również dobrą książką. Jeżeli ma dobry dzień to pisze o sobie w trzeciej osobie.

  0
  Podziel się swoją opiniąx
  ()
  x