Szukając sprzętu do grania musimy zwrócić uwagę na wiele czynników. Wybór jest duży, dlatego nie łatwo zdecydować się na jedno urządzenie. Sprawdź, które z nich jest dla Ciebie. Czytaj dalej.
Laptop
Komputery przenośne od dawna nie kojarzą się wyłącznie z pracą – kiedyś zastępowały swoje stacjonarne odpowiedniki podczas pracy zdalnej. Dziś są to pełnoprawne urządzenia, których wydajność nie odstaje wyraźnie od większości domowych pecetów.
Gracze sięgający po laptopa docenią jego mobilność i funkcjonalność. Dzięki temu, że można go łatwo przenieść i cieszyć się ulubioną rozrywką w dowolnym miejscu. Warto zadbać o to, żeby mieć pod ręką źródło zasilania – nawet akumulator o dużej pojemności nie poradzi sobie z wielogodzinną grą. Kiedy korzystamy z aplikacji obciążających podzespoły naszej jednostki, pobór mocy wzrasta, a to sprawia, że bateria szybko się rozładuje. Zazwyczaj zajmuje to około dwóch godzin.
Poza mobilnością liczy się również niewielka ilość miejsca zajmowana przez laptopa. Nawet największe modele są łatwe do złożenia i schowania. Docenią to szczególnie ludzie mający małe biurka – komputer posiada wbudowaną klawiaturę i gładzik, który zastąpi myszkę kiedy nie gramy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o charakterystyce laptopów do gier, sprawdź ten artykuł.
Konsola stacjonarna
Gracze cenią sobie wygodę rozgrywki i łatwość obsługi sprzętu, stąd tak duża popularność konsol do gier – dzięki nim możemy wygodnie usiąść przed telewizorem i grać na dużym ekranie, co wpłynęło bezpośrednio na zainteresowanie urządzeniami.
Najważniejszą cechą konsoli, niezależnie od wybranego modelu, jest jej kompatybilność z tytułami jakie pojawiają się na rynku. W przypadku gier wydanych na komputery należy zwrócić uwagę na wymagania sprzętowe – nie każda konfiguracja poradzi sobie z uruchomieniem danego tytułu. Jeśli nasz komputer posiada podzespoły gorsze niż opisane w minimalnych wymaganiach, gra nie uruchomi się wcale lub będzie działała na poziomie nie pozwalającym na komfortowe granie. W przypadku konsoli ten problem nie występuje. Sprzęt uruchomi każdą grę, jaka ukazała się na dany system. W zdecydowanej większości nie mamy wpływu na ilość detali i rozdzielczość z jaką wyświetla się gra. Dzięki temu nie musimy martwić się o wymagania sprzętowe i przyszły upgrade.
Do poruszania się w systemie i grach służy pad, który jest podstawowym kontrolerem do obsługi konsoli. W zależności od wybranego modelu, do urządzeń można dokupić dodatkowe sprzęty sterujące. Wśród nich znajdziemy kontrolery ruchowe, kamerki a nawet gogle do wirtualnej rzeczywistości.
Konsola przenośna
Alternatywą dla dużych konsol są urządzenia przenośne. Ich największą zaletą są niewielkie rozmiary i prosta obsługa. Zazwyczaj nie oferują dużych gier, które angażują gracza na długie godziny, a większość tytułów sprawdzi się jako przerywnik od pracy lub zjadacz czasu podczas podróży, ale to również zaczyna się zmieniać.
Wraz z pojawieniem się coraz bardziej zaawansowanych technologii, zmienia się podejście do produkcji gier i obsługi sprzętu. Dziś coraz łatwiej znaleźć pełnoprawne tytuły, oferujące wielogodzinną fabułę, a same konsole można z powodzeniem podłączyć do telewizora i grać na dużym ekranie. Dzięki temu można zacząć grę w domu, siedząc wygodnie na kanapie i kontynuować ją w pociągu, podczas długiej podróży.
Z doświadczenia wiem, że wybór jakiegokolwiek sprzętu może być problematyczny. Ostatnio nie dość, że zepsuł mi się laptop to jeszcze musiałam wymienić kuchenne AGD. Długo mi zajęło zanim znalazłam odpowiednie zamienniki, ale ostatecznie się udało.