SIEĆ NERDHEIM:

Jaką wartość daje czytanie komiksów dzieciom?

Coraz więcej osób docenia zalety komiksów i nie traktuje ich już jako mniej wartościową literaturę tylko ze względu na większą liczbę obrazków i niewiele tekstu. Po formę tą chętnie sięgają dorośli, jednak komiksy szczególnie dobrze sprawdzają się u dzieci, właśnie ze względu na sporo rysunków i ich przystępną formę przekazywania informacji. Jaką wartość daje czytanie komiksów dzieciom? Podpowiadamy.

Komiksy zachęcają dzieci do czytania i pomagają im w nauce czytania

Warto czytać komiksy dzieciom ze względu na to, że przedstawiają one dość krótkie historie, które zazwyczaj można przedstawić maksymalnie w ciągu jednej godziny. Dzięki temu maluchy nie nudzą się długimi opowieściami, a ich opiekunowie nie muszą przerywać historii i wznawiać jej kolejnego dnia, kiedy maluch już może niewiele pamiętać. Komiksy bez wątpienia zachęcają również dzieci do samodzielnego czytania. 

Dlatego często to najpierw rodzic opowiada maluchowi historię z komiksu, ten z kolei analizując obrazki, decyduje się na to, by samodzielnie zapoznać się z dalszym przebiegiem akcji. Z tego powodu komiksy bardzo często wykorzystywane są w nauce czytania, właśnie ze względu na to, że zawierają sporo obrazków, a niewiele treści i nie zniechęcają dziecka dużą ilością tekstu do czytania. Dodatkowo maluch, który dopiero uczy się czytać, może wiele dowiedzieć się z komiksu, nawet jeżeli nie zrozumie całej treści, właśnie dzięki obrazkom.

Komiksy przekazują wartościową treść w przystępnej formie

Wiele osób wciąż błędnie przekonanych jest o tym, że komiksy to wyłącznie opowieści o superbohaterach, które nierzadko są pełne przemocy. Obecnie zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych można nabyć wiele tytułów, które są przeznaczone właśnie dla dzieci w określonym przedziale wiekowym. Opowiadają one na przykład o świecie zwierząt, przyrodzie czy wynalazkach. Dzięki temu komiksy mogą przekazywać wartościową treść w bardzo przystępnej formie i rozwijać wiedzę malucha. Dzieci przyswajają więcej informacji poprzez zabawę i rozrywkę niż standardową naukę. Dlatego warto podsuwać im tytuły, które pozytywnie wpłyną na ich rozwój.

Komiksy rozwijają wyobraźnię dzieci i poszerzają horyzonty

Czytanie komiksu wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Nie tylko na naukę nowych liter, słów czy pojęć, ale także na rozwój wyobraźni i poszerzenie horyzontów. Kolorowe obrazki połączone z ciekawą historią, pozwalają maluchom przenieść się do zupełnie innej krainy i przeżywać niezapomniane przygody razem z bohaterami komiksów. Co więcej, ten gatunek literatury często niesie za sobą ważne przesłanie i morał, który maluch może na długo zapamiętać. Postawy bohaterów komiksów nierzadko odpowiadają zachowaniom ludzi w świecie realnym, dzięki czemu dziecko uczy się rozróżniać dobro od zła i kształtuje w sobie pozytywne cechy, takie jak: empatia, pomoc innym, szczerość czy otwartość na nowe znajomości. Cechy te mogą być później przydatne w kontaktach międzyludzkich i mogą mieć wpływ na kształtowanie charakteru malucha.

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Sebastian „Severan” Kuryło
Sebastian „Severan” Kuryło
Jestem założycielem i pomysłodawcą tego portalu. Uwielbiam gry RPG z serią Dragon Age na czele, lecz nie pogardzę także i klasycznymi grami “bez prądu”. Prowadzę również wortal związany z serią Dragon Age. Uwielbiam czytać kryminały i książki fantasy. Każdą wolną chwilę w swoim życiu poświęcam rodzinie oraz serialom – pochłaniam ich zdecydowanie za dużo, no ale z nałogu tak łatwo wyjść się nie da :).

Ważne! Hazard może uzależniać i nie daje gwarancji na wygraną. Treści zamieszczone w artykułach z tej kategorii mają charakter wyłącznie informacyjny i są skierowane dla osób spoza Polski.

Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki