SIEĆ NERDHEIM:

Jak działa dysk twardy?

Jednym z elementów komputerów, które zapewniają ich poprawną pracę, są dyski twarde (HDD).

Urządzenia te są niezwykle delikatnie i skonstruowane z największą precyzją, dlatego też należy je odpowiednio eksploatować w celu zmniejszenia awarii tego elementu, odpowiadającego za gromadzenie danych na urządzeniu.

 Na dyskach twardych gromadzone są wszystkie dane zapisane na komputerze jak także samo oprogramowanie urządzenia. Dlatego też jego awaria, powoduje kompletne unieruchomienie urządzenia. Ich działanie oparte jest na kilku elementach, z czego największe znaczenie mają talerze oraz głowica, zamkniętych w szczelnej obudowie.

Talerze

Zespół wirujących talerzy to podstawa każdego dysku twardego. Wykonywane są one najczęściej ze szkła lub aluminium i pokrywane specjalistyczną warstwą materiału, która pozwala na tworzenie ciągu rejestrowanych informacji na dysku. W obecnie dostępnych na rynku dyskach najczęściej montowane są 4 talerze. Ujmując prościej, talerze są miejscem, na którym dane są zapisywane.

Głowice elektromagnetyczne

To właśnie ten element odpowiada za zapisywanie i odczytywanie informacji z dysku. W trakcie pracy dysku głowice unoszą się ponad powierzchnią talerzy, dzięki optymalnej szybkości pracy talerzy, które wytwarzają poduszka powietrzna dla głowic. W nowoczesnych dyskach stosuje się także specjalne głowice magnetyczno-oporowe, umożliwiające precyzyjny odczyt danych z nośników.

Jak odbywa się zapis i odczyt danych

Dane zapisywane w komputerze, a raczej na talerzach dysku zapisywane są za pomocą strumieni elektromagnetycznych wytwarzanych przez prąd przepływający przez głowicę. Działanie to w konsekwencji pozwala na utworzenie na powierzchni talerzy ciągu informacji. Odczyt danych odbywa się natomiast w analogicznie odwrotny sposób. Więcej informacji na temat działania dysku HDD można znaleźć tutaj: https://lenovozone.pl/blog/jak-dziala-dysk-hdd/

W przypadku awarii dysku odzyskanie danych jest możliwe, jednak wiąże się one z dużymi kosztami oraz nakładami pracy. Do najczęstszych przyczyn awarii tych elementów zalicza się upadki urządzeń, narażenie na wstrząsy czy też uderzenia.

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Sebastian „Severan” Kuryło
Sebastian „Severan” Kuryło
Jestem założycielem i pomysłodawcą tego portalu. Uwielbiam gry RPG z serią Dragon Age na czele, lecz nie pogardzę także i klasycznymi grami “bez prądu”. Prowadzę również wortal związany z serią Dragon Age. Uwielbiam czytać kryminały i książki fantasy. Każdą wolną chwilę w swoim życiu poświęcam rodzinie oraz serialom – pochłaniam ich zdecydowanie za dużo, no ale z nałogu tak łatwo wyjść się nie da :).
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki