SIEĆ NERDHEIM:

Rok u nowego operatora. Co mnie zaskoczyło w sieci Otvarta?

Na stronie każdego operatora komórkowego znajdziemy zapewnienia o rewelacyjnej prędkości internetu, korzystnych cenach czy zasięgu w dowolnym miejscu. Jak to jednak wygląda w praktyce? Przy wyborze właściwej oferty warto sugerować się doświadczeniami realnych użytkowników – oto moje spostrzeżenia z pierwszego roku w sieci Otvarta.

Czym różni się Otvarta od innych popularnych operatorów?

Na rynku operatorów komórkowych istnieje kilka nazw, które są znane każdemu, jednak warto zwrócić uwagę także na mniejsze sieci. Jedną z nich jest Otvarta – co ciekawe, jest to firma działająca w sektorze usług telekomunikacyjnych już od 2004 roku, lecz oferta dla klientów indywidualnych jest dostępna dopiero od 2018. Mimo tego należy podkreślić, że operator ma już niemal 20-letnie doświadczenie, które przekłada się na standard usług oraz podejście do konstruowania swojej oferty.

To polska marka z Łodzi, która płaci wszystkie podatki w Polsce. Dzięki temu abonament telefoniczny u tego operatora pozwala nie tylko na wygodne korzystanie z usług telekomunikacyjnych, lecz także na skuteczne wsparcie dla rodzimej gospodarki. Warto zaznaczyć, że firma oferuje usługi tylko w formie abonamentu – internet na kartę nie jest dostępny.

Pierwszy krok – przeniesienie numeru

Podobnie jak w przypadku większości użytkowników, którzy chcą przenieść się do innego operatora, zależało mi na pozostaniu przy obecnym numerze. To w końcu główny element moich danych kontaktowych – mogą mnie pod nim znaleźć członkowie rodziny, współpracownicy czy znajomi. Na szczęście w sieci Otvarta przeniesienie numeru jest naprawdę proste – można to zrobić w całości online, za pośrednictwem przejrzystej i funkcjonalnej strony internetowej. Wypełnienie formularza zajęło dosłownie moment. Dodatkowo istnieje możliwość przeniesienia numeru w punkcie stacjonarnym lub po zadzwonieniu na infolinię – niezbędne informacje na ten temat można znaleźć na witrynie.

Strona operatora jest łatwa w obsłudze, a odnalezienie kluczowych danych na temat oferty nie stanowi żadnego problemu. Warto zaznaczyć, że każdy pakiet internetowy obsługuje zarówno internet LTE, jak i internet 5G – można przy tym liczyć także na korzystne ceny nawet przy najwyższych wariantach abonamentu.

Konkurencyjne ceny – najtańszy abonament już za 9,99 zł

Szukając odpowiedniej oferty abonamentowej, zależało mi przede wszystkim na dwóch kwestiach: zminimalizowaniu wydatków oraz zapewnieniu sobie dostępu do sporego zasobu gigabajtów. Dodatkowo nie interesowały mnie oferty z urządzeniem. Mój obecny smartfon jest dla mnie wystarczający, a nawet przy zakupie nowego sprzętu korzystniejszą opcją byłaby wizyta w sklepie z elektroniką.

To wymagania, do których idealnie dostosowana jest właśnie sieć Otvartagdzie najtańszy abonament bez telefonu rozpoczyna się już od 9,99 zł. Za tę kwotę dostaniemy 2 GB – to ilość, która może być odpowiednia dla użytkowników, którzy korzystają z internetu mobilnego ze stosunkowo niewielką częstotliwością. Dla mnie jednak nie był to wystarczająco duży pakiet internetowy – dlatego postawiłem na opcję z 21 GB za zaledwie 18,99 zł. W tej cenie Otvarta oferuje ponadto rozmowy i SMS-y bez limitu, a także zasięg 5G na terenie większości polskich miast.

Karta eSIM – wygodne rozwiązanie wprowadzane przez coraz większą liczbę producentów smartfonów

Otvarta to jedna z niewielu sieci, które już teraz obsługują w ramach swojej oferty karty e-SIM. To wirtualny odpowiednik karty SIM – jego główne zalety to większa wygoda dla użytkowników, którzy mogą w bardziej elastyczny sposób zarządzać swoimi numerami i przełączać się pomiędzy ofertami operatorów. Będzie to kwestia szczególnie istotna dla posiadaczy urządzeń Apple: firma z Cupertino prawdopodobnie od przyszłego roku przerzuci się już całkowicie na karty e-SIM w iPhone’ach. Telefony komórkowe innych producentów również coraz częściej korzystają z tego rozwiązania – warto więc postawić na ofertę Otvarta już teraz, by przygotować się na nadchodzące zmiany na rynku smartfonów.

Umowa na czas nieokreślony

Na pewno niejednokrotnie zdarzyło Wam się otrzymać połączenie od operatora sieci komórkowej z informacją, że abonament telefoniczny właśnie dobiega końca. W takiej sytuacji często jedyną opcją była wizyta w salonie lub punkcie obsługi i podpisanie nowej umowy. W wielu przypadkach problemem jest także zrezygnowanie przed końcem okresu obowiązywania abonamentu – zwłaszcza w przypadku ofert połączonych z urządzeniem. Z siecią Otvarta cały proces jest jednak znacznie prostszy: umowy mogą być podpisywane na czas nieokreślony. Takie podejście zapewnia większą kontrolę i wygodę abonentom, którzy mogą bez większych komplikacji rozwiązać kontrakt w dowolnym momencie.

Otvarta – najbardziej opłacalny internet mobilny na polskim rynku?

Połączenie sporych pakietów danych z atrakcyjnymi cenami oraz wsparciem dla sieci 5G sprawia, że oferta sieci Otvarta jest bardzo atrakcyjna. W moim przypadku 21 GB okazało się wystarczające, jednak warto podkreślić również dostęp do wielu innych opcji – w tym nawet 100 + 200 GB miesięcznie za zaledwie 49,99 zł. Takie rozwiązanie zapewni stały dostęp do sieci nawet wtedy, gdy chcemy polegać na telefonie komórkowym w roli hotspotu dla laptopa lub komputera.

To jednak nie koniec korzyści – ze względu na fakt, że sieć Otvarta ma spore doświadczenie na rynku telekomunikacyjnym, operator zapewnia dostęp do kilku unikatowych rozwiązań. Jednym z nich jest stały adres IP. To funkcjonalność, której często nie znajdziemy nawet w sieciach stacjonarnych, jednak w przypadku Otvartej jest ona dostępna nawet przy połączeniu mobilnym. Kiedy warto postawić na stały IP? To propozycja przeznaczona szczególnie dla osób, które chcą zadbać o sprawną obsługę urządzeń domowych i monitorujących w ramach jednej sieci.

Jeden z pierwszych operatorów oferujących zasięg 5G

Internet 5G to zdecydowanie wyższa prędkość pobierania w parze ze znacznie niższymi opóźnieniami, a także sporą przepustowością, która pozwoli sprawnie obsłużyć wiele urządzeń jednocześnie. Warto podkreślić, że Otvarta oferuje takie rozwiązanie już od maja 2020 roku – jest to jedna z pierwszych polskich sieci ze wsparciem dla tej technologii. Od tego czasu zasięg 5G jest systematycznie powiększany, a obecnie dociera już do 19 milionów Polaków. Dzięki temu można mieć pewność, że nawet w trasie dostępne będzie szybkie i stabilne połączenie – w miejscach, gdzie jeszcze nie dociera 5G, można z kolei liczyć na sprawną i rozbudowaną infrastrukturę LTE.

Pierwszy rok, ale na pewno nie ostatni

Rok korzystania z abonamentu u nowego operatora minął naprawdę bezproblemowo. Największe zalety oferty Otvarta, które warto podkreślić, to bardzo korzystne abonamenty z obsługą 5G w wielu lokalizacjach na terenie Polski. Do tego nie można pominąć sporych pakietów danych – wszystko to sprawia, że z pewnością warto zainteresować się ofertą tej sieci. Jednym z najmocniejszych atutów są przy tym niskie ceny: za najtańszy abonament telefoniczny wraz z pakietem internetu zapłacimy zaledwie 9,99 zł. Również wyższe oferty są niezwykle opłacalne – warto zaznaczyć, że Otvarta jest polecana między innymi przez portal Komórkomat, który porównuje oferty mobilne dostępne na polskim rynku.

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Sebastian „Severan” Kuryło
Sebastian „Severan” Kuryło
Jestem założycielem i pomysłodawcą tego portalu. Uwielbiam gry RPG z serią Dragon Age na czele, lecz nie pogardzę także i klasycznymi grami “bez prądu”. Prowadzę również wortal związany z serią Dragon Age. Uwielbiam czytać kryminały i książki fantasy. Każdą wolną chwilę w swoim życiu poświęcam rodzinie oraz serialom – pochłaniam ich zdecydowanie za dużo, no ale z nałogu tak łatwo wyjść się nie da :).

Ważne! Hazard może uzależniać i nie daje gwarancji na wygraną. Treści zamieszczone w artykułach z tej kategorii mają charakter wyłącznie informacyjny i są skierowane dla osób spoza Polski.

Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki